دکتر نهاوندیان در مجمع جهانی خادمان فرهنگ رضوی:

درس‌آموزی عملی از فرهنگ رضوی ضروری است / بهترین راه مقابله با تصویرسازی‌های جعلی از اسلام، ارائه مکتب و فرهنگ رضوی است/ مدارا و محبت با مردم از ارکان الگوی رضوی است

رییس دفتر رییس‌جمهوری، با تأکید بر درس‌آموزی عملی از فرهنگ و مکتب رضوی، گفت: آیین و فرهنگ گفت‌و‌گو باید به عنوان درسی از مکتب رضوی در دستور کار قرار گیرد تا فرصتی برای جهان ایجاد کنیم که از این مکتب نورانی بهره‌مند شده و برای جهان پرآشوب امروز راه‌حل‌های شفابخش ارایه شود.

شناسه خبر: 88793 -

شنبه 31 مرداد 1394 - 14:18

دکتر محمد نهاوندیان روز شنبه در مجمع جهانی خادمان فرهنگ رضوی با تأکید بر اهمیت گسترش فرهنگ رضوی، اظهار داشت: بزرگترین خدمت رضوی، خدمت به  فرهنگ رضوی است. مخصوصاً در این زمانه که قصد دارند از اسلام، تصویری نابردبار و خشونت‌گرا معرفی کنند، بهترین راه مقابله با این تصویرسازی‌های جعلی، ارائه صحیح مکتب و فرهنگ رضوی است.

رییس دفتر رییس‌جمهوری خاطر نشان کرد: در شرایطی که می خواهند معرف اسلام ، گروه‌های خشن، افراط‌گرا، خونریز و ضداخلاق باشد، بهترین راه مقابله، ارایه الگوی گفت و گوی رضوی و فرهنگ منطق ، استدلال و گفتمان اقناعی در معرفی اسلام است.

دکتر نهاوندیان تصریح کرد: در جامعه بزرگ جهانی امروز، راه صحیح تبلیغ و تحقق اسلام، مسیر نبوی و رضوی است که همانا ارایه قانع‌کننده دین، ترغیب و ایجاد جاذبه برای قبول و سپس تحقق آن است.

رییس دفتر رییس‌جمهور خاطر نشان کرد: تبلیغ دین در جامعه غیردینی نخست با اخلاق و منطق آغاز می‌شود، سپس چنانچه اکثریت زیبایی‌های دین را پسندیدند، جامعه اسلامی تشکیل می‌شود و در چنین جامعه‌ای برای مسایل حقوقی، قواعد دینی و مقررات متناسب با آن در نظر گرفته می‌شود.

رییس دفتر رییس‌جمهور اضافه کرد: اجرای شریعت مسیری جز انتخاب آزادانه و آگاهانه انسان‌ها ندارد.

دکتر نهاوندیان با بیان اینکه مکتب رضوی بنیان کار خود را ترویج عقل انتخابگر، آزاد و آگاهانه گذاشته است، اظهار داشت: باید ملاک، مبنا و محور حرکت دینی ما عقل و گفتمان خردورزانه باشد و بر همین اساس بود که امام رضا(ع) سخنان پیروان ادیان و مذاهب گوناگون را می‌شنید و با رویکرد عقلانی و با منطق به آنها پاسخ می‌داد.

رییس دفتر رییس‌جمهور با تأکید بر اینکه پرچمداری گفت و گو بین مذاهب و ادیان را در جهان باید پیروان اهل بیت(ع) در دست بگیرند، اظهار داشت: کسانی که یقین بیشتری به حقانیت دیدگاه و مکتب خود دارند، بایستی پیشگام گفت و گو با دیگر مکاتب، ادیان و مذاهب باشند و بی تردید ملاک و چراغ راهنما در این راه پیدا کردن و تأکید بر مشترکات است.

دکتر نهاوندیان با اشاره به اینکه در رویکرد اقناعی بر لزوم مدارا بر مردم تأکید می‌شود، گفت: رویکرد عقلانی یک حکمت عملی را هم به دنبال خود دارد و آن محبت و دوستی با مردم است.

رییس دفتر رییس‌جمهوری اضافه کرد: رویکرد غیراسلامی و غیرنبوی که در آن کسی گمان کند، چون راه درست را انتخاب کرده، بنابراین باید با کسانی که آن راه را انتخاب نکردند، برخورد خشونت‌آمیز و تحمیلی داشته باشند، جز ضرر و زیان، نتیجه‌ای نخواهد داشت.

دکتر نهاوندیان یکی از ارکان الگوی رضوی را مدارا و محبت با مردم دانست و گفت: وفای به عهد، صدق در گفتار و پایبندی به اصول اخلاقی جایگاه اساسی در الگوی رضوی دارد و پیروی از این الگوها در جان امروز راهگشاست.

رییس دفتر رییس‌جمهوری تأکید کرد: ‌اگر می‌خواهیم سهمی در احیاء مجدد اسلام ناب محمدی(ص) و مکتب اهل بیت(ع) در حیات فکری و روحی بشری داشته باشیم، بایستی معارف اسلامی اهل بیت(ع) را با همان شیوه‌ای که داشتند، معرفی کنیم و بکار بگیریم.

دکتر نهاوندیان خاطر نشان کرد: زمانی که رییس‌ جمهوری در مجمع عمومی سازمان ملل پیشنهاد جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری را مطرح می‌کند و این پیشنهاد با اقبال جهانی مواجه شده و با اجماع به تصویب می‌رسد این یک پیروزی در مقابل کسانی است که سال‌ها و دهه‌ها تلاش کردند، ایران اسلامی را به دروغ حامی تروریسم معرفی کنند.

رییس دفتر رییس‌جمهور تصریح کرد: امروز پرچم مبارزه با خشونت و افراطی‌گری به دست ایران اسلامی است و باید از این فرصت استفاده کرده و در اقدامات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی از موضع مبارزه با خشونت و افراطی‌گری حرکت کنیم.

دکتر نهاوندیان با بیان اینکه روند مذاکرات هسته‌ای هم نماد دیگری شد بر اینکه ایران اسلامی ارایه کننده الگوی گفت و گو در جهان است، اظهار داشت: بی‌تردید جنبه فرهنگی این حرکت و توفیق از جنبه‌های سیاسی و اقتصادی آن بسیار مهم‌تر است، چرا که جهانیان مشاهده کردند که ایران اسلامی به دنبال جنگ و تسلیحات کشتار جمعی نیست و اگر هم دیگران بدگمانی داشتند، آماده گفتگو و مذاکره است و از چنان منطقی برخوردار است که طرف مقابل خود را با استدلال به جایی برساند که خودش همه قطعنامه‌های ظالمانه شورای امنیت را لغو کند و بر حقوق هسته‌ای ایران اذعان کرده و رویکرد خصمانه اش را به رویکرد همکاری تبدیل کند. این همه از اعجاز مکتب رضوی و آیین‌ گفتگو است.

رییس دفتر رییس‌جمهوری تصریح کرد: توفیق ایران اسلامی در مذاکرات هسته‌ای این  بود که تصویر تهدیدآمیز و ترسناکی را که دشمنان ایران اسلامی ارایه و به اتکاء آن قطعنامه‌های ذیل فصل هفت را علیه کشورمان به تصویب رسانده بودند، به رویکردی  تبدیل کرده که همگان به دنبال پیدا کردن راه‌های گفتگو و همکاری با ایران هستند و رفت و آمدهای روزافزون هیأت‌های اقتصادی و سیاسی در روزهای اخیر نشان‌دهنده تغییر جدی رویکردهای گذشته‌شان است.

رییس دفتر رییس‌جمهور تأکید کرد: ما به عنوان خادمان فرهنگ رضوی بایستی هم در گفتار و هم در عمل، اصول اساسی مکتب و فرهنگ رضوی یعنی فرهنگ گفتگو و آیین، منش و ادبیات متناسب با آن را ترویج کنیم.

دکتر نهاوندیان تصریح کرد: بی‌تردید ما در ایجاد ارتباط با دیگران در جهان پیروز و برنده خواهیم بود، چرا که همواره عقل و منطق پیروز است.

رییس دفتر رییس‌جمهور گفت: کسانی که در جهان به دنبال بستن راه‌های گفتگو هستند، نمی‌خواهند عقل و منطق در عرصه جهانی امکان بروز و ظهور پیدا کند. نور از تاریکی نمی‌هراسد و بایستی آیین و فرهنگ گفتگو را به عنوان درس‌هایی از مکتب رضوی در جهان ترویج کنیم که می‌تواند نسخه شفابخشی برای جهان پرآشوب امروز باشد.

در این مراسم همچنین با حضور رییس دفتر رییس‌جمهور از کتاب‌ها و مجلاتی که در حوزه فرهنگ رضوی به زبان‌های مختلف خارجی تدوین و تألیف شده ، رونمایی گردید.

شناسه خبر: 88793

- دفتر رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده