معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده در گردهمایی روز ملی دختران:

جوانان منبع توسعه پایدار هستند/ تجلیل از 9 نفر از دختران موفق و برتر در کنکور سراسری

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با بیان اینکه برنامه ریزی ها و تصمیم گیری ها باید طوری انجام شود که جوانان به عنوان منبع توسعه پایدار باشند نه منبع چالشهای اساسی در جامعه، گفت: با سیاستگذاری مناسب، توانمندسازی، معتقدسازی جوانان و بوجود آوردن بسترهای مناسب می توانیم به بهبود کیفیت سرمایه انسانی در کشور کمک شایانی کنیم.

چهارشنبه 28 مرداد 1394 - 21:57

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با بیان اینکه برنامه ریزی ها و تصمیم گیری ها باید طوری انجام شود که جوانان به عنوان منبع توسعه پایدار باشند نه منبع چالشهای اساسی در جامعه، گفت: با سیاستگذاری مناسب، توانمندسازی، معتقدسازی جوانان و بوجود آوردن بسترهای مناسب می توانیم به بهبود کیفیت سرمایه انسانی در کشور کمک شایانی کنیم.
شهیندخت مولاوردی روز چهارشنبه در گردهمایی روز ملی دختران که به مناسبت هفته کرامت و ایام ولادت حضرت معصومه(س)برگزار شد، با اشاره به اینکه در جمهوری اسلامی ایران شاهد پدیده نوظهور جمعیتی هستیم، اظهار داشت:اگر از فرصت بوجود آمده این پدیده استفاده مطلوب شود، قطعا بر مسایل و مشکلات پیش رو فایق می آییم.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده ادامه داد: باید گذار جمعیتی موجود را به عنوان یک سرمایه در نظر گرفت تا از مواهب آن همگان بهره مند شوند.
مولاوردی گفت: در سال های اخیر دختران در زمینه کسب علم و دانش به پیشرفت های بسزایی دست پیدا کردند اما باید برای رسیدن به سطوح بالای علمی زنان از جمله سطوح کارشناسی ارشد و دکتری و حضور در هیأت های علمی،کار و تلاش و همت بیشتری نمود تا به تناسب جنسیتی لازم دست پیدا کرد.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده تصریح کرد: ما در ایجاد فرصت های شغلی در بازار کسب و کار و کارآفرینی به دنبال تعادل جنسیتی هستیم و فارغ التحصیلان و متخصصین زن در بازار کسب و کار می توانند سهم بسزایی را در این عرصه کسب کنند.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با بیان اینکه نباید بین اجرا و برنامه ریزی در کشور فاصله وجود داشته باشد، گفت: در برنامه ریزی ها و سیاست گذاری ها کلان کشور باید ابتدا با نیازسنجی، مهارت آموزی جوانان و جلب مشارکت آنان، زمینه رفع چالش ها و در نهایت شکوفایی را فراهم کنیم.
مولاوردی به تفاهم نامه های انجام شده و پیش رو معاونت با سایر دستگاه های اجرایی و سازمان ها اشاره کرد و گفت: تفاهم نامه های که با وزارتخانه های آموزش و پرورش،نیرو و علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان بهزیستی امضا شده ، موضوع ارتقاء جایگاه زنان و تعادل جنسیتی و رفع بیکاری زنان مورد تاکید قرار گرفته است.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: جامعه امروز با شرایط خاصی از جمله بالا رفتن سن ازدواج و زنان و دختران خودسرپرست مواجه است که برای هر یک برنامه و تدابیری باید اندیشیده شود.
مولاوردی به ایجاد سامانه 101 در معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده پرداخت و گفت: مطالبات و پیشنهاداتی که در این سامانه ثبت می شود ما را در برنامه ریزی دولت که برگرفته از پیرامون و واقعیت های جامعه است، کمک می کند.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با بیان اینکه در تدوین برنامه ششم توسعه هدف های مهم و خاصی مورد توجه قرار گرفته است، گفت: تلاش داریم جایگاه زنان و خانواده در تدوین برنامه ششم توسعه جایگاهی ممتاز باشد تا بهره لازم را ببریم.
مولاوردی در پایان با بیان اینکه کارگروه دختران معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده اتاق فکر و بدنه جامعه هستند، گفت: این کارگروه و نهادهای مدنی می توانند در جهت توانمندسازی و توان افزایی زنان و دختران موثر باشند.
پیش از سخنان معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده، گروه تخصصی با حضور کارشناسان عرصه زنان تشکیل شد و این جمع تخصصی به باز آفرینی نقش اجتماعی زنان از منظر جامعه شناختی، زیست شناختی و کارآفرینی از جمله «شناخت رفتار و تشخیص نیازهای نسل جدید و قدیم بین دختران و خانواده»، «شناخت تفاوت در نظام های انگیزشی بین دختران و پسران»، «تقویت زنان در عرصه های مدیریتی»، «تلاش دولت و نهادهای مدنی برای رفع مشکلات حوزه زنان»، «ایجاد بسترهای مناسب برای حضور زنان و دختران در عرصه زیست محیطی»، «استفاده از پتانسیل زنان برای حل مسأله بحران آب و محیط زیست»، «تلاش برای احیاء هنرهای بومی و دستی و برندسازی و بازاریابی آنها در امر کسب و کار»، «نقش زنان در توسعه پایدار زیست محیطی»، «مشارکت زنان در کسب و کار و کارآفرینی» پرداختند.
در پایان این گردهمایی از 9 نفر از دختران موفق و برتر در کنکور سراسری تجلیل به عمل آمد.
این مراسم توسط کارگروه دختران معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و با همکاری موسسه مطالعات و تحقیقات زنان و با شعار «دختران امروز، مادران و آینده سازان فردا» در این موسسه مطالعاتی برگزار شد.​

شناسه خبر: 88760