معاون اول رییس جمهور تاکید کرد:

توسعه‌ی علمی رمز بقای کشور است

معاون اول رییس جمهور با اشاره به توافق هسته‌ای و شرایطی که برای جهش و توسعه‌ی کشور فراهم شده، توسعه‌ی علمی را از جمله مهمترین برنامه‌ها و طرح‌های دولت دانست و گفت: اینکه توسعه‌ی علمی و فناوری رمز بقای کشور است یک شعار نیست زیرا کشوری که نتواند مسیر توسعه‌ی علمی را بصورت جدی دنبال کند، حتماً از چرخه توسعه و پیشرفت عقب خواهد افتاد و ادامه حیات مطلوب آن با مشکل روبرو می شود.

شناسه خبر: 88752 -

چهارشنبه 28 مرداد 1394 - 10:47

دکتر اسحاق جهانگیری عصر امروز (سه‌شنبه) در مراسم تقدیر از برگزیدگان جشنواره‌ی دانشجویی نمونه‌ی سال ۱۳۹۳ که در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، با تبریک به دانشجویان به دلیل این انتخاب که بر اساس معیارهای علمی صورت گرفته است، گفت: بی‌تردید نقش والدین و اساتید نیز در موفقیت شما دانشجویان بسیار موثر بوده است.
وی اظهار داشت: سخن گفتن در جمع فرهیختگان، مسئولان نظام آموزش عالی، اساتید و دانشجویان عزیز ایجاب می‌کند علاوه بر تقدیر از تلاش‌ها و موفقیت‌های آنان، به منزلت، نقش و انتظاراتی که از این بخش وجود دارد نیز پرداخته شود.
معاون اول رییس جمهور از مسئولین وزارتخانه‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و علوم، تحقیقات و فناوری که علی‌رغم فشارها، سختی‌ها، کم لطفی‌ها و گاه جفاها خود را متعهد دانستند که برنامه‌های دولت تدبیر و امید و خواسته‌های قاطبه‌ی جامعه‌ی علمی کشور و مطالبات عموم مردم را پیگیری کنند، تقدیر کرد.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه کشور در آستانه عبور از شرایطی سخت و ورود به دورانی است که چشم اندازی روشن پیش روی ما قرار دارد،‌خاطرنشان کرد: فرصت های مناسبی در حال شکل‌گیری است که باید قدر این فرصت‌ها را بدانیم تا همانند دوران سابق این فرصت‌ها از دست نرود و تبدیل به فرصت‌سوزی نشود.
وی با اشاره به موفقیت بزرگی که در فضای بین‌المللی برای کشور بدست آمده و ایران بار دیگر در منطقه و جهان درخشیده است، تصریح کرد: در این شرایط، بارقه‌ی امیدی در حوزه‌ی اقتصاد، سیاست و فرهنگ ایجاد شده و با کاهش دامنه‌ی محدودیت ها و تنگناها و دور شدن سایه‌ی تحریم‌ها و تهدیدها از سر کشور، فرصت جدیدی برای توسعه و تحرک ایجاد شده و کشور می‌تواند در مسیر توسعه و پیشرفت جدی قرار گیرد.
معاون اول رییس جمهور افزود: در این شرایط همه‌ی دستگاه‌های اجرایی، علمی و تخصصی باید تعریف درستی از نقش خود داشته باشند و از این فرصت برای پیشرفت کشور و رفاه مردم استفاده کنند.
دکتر جهانگیری گفت: من به زبان توسعه و به عنوان یک مسئول اجرایی کشور می گویم ضرورتی که در مقطع فعلی به آن نیازمند هستیم این است که بتوانیم شرایط جدید کشور را درک کنیم و در مسیر توسعه حرکت نماییم. شرایطی که به لطف خداوند، هدایت مقام معظم رهبری، مدیریت شخص رییس جمهور و توانمندی و تجربه‌ی مناسب اعضای دولت به ویژه تیم هسته‌ای و دیپلماسی کشور بدست آمد و توانست کشور را از یک پیچ خطرناک عبور دهد و کشور را به نقطه‌ای برساند که ایران هراسی به ایران دوستی تبدیل شود.
وی ادامه داد: این ظرفیت می تواند استعدادهای توسعه‌ی همه جانبه‌ی کشور را یکبار دیگر به کار اندازد و لازمه‌ی آن این است که سرمایه‌های مادی و معنوی کشور مجدداًٌ احیاء شود و به جای آنکه گرفتار روزمره‌گی شویم، توسعه‌ی پیش‌برنده در دستور کار قرار گیرد.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه متاسفانه در سال‌های اخیر آسیب‌هایی جدی به کشور وارد شد که فقط اتلاف منابع و قدرت و منزلت کشور نبود، گفت: این اتلاف به قیمت منافع کوتاه مدت مدیریتی اتفاق افتاد و کیفیت پیش پای کمیت قربانی شد و شعارزدگی به جای عقلانیت بر مدیریت کشور حاکم گردید.
دکتر جهانگیری ادامه داد: حاصل این سیاست‌ها و مدیریت‌های نامناسب، آسیب رسیدن به سرمایه‌های اجتماعی، علمی و فرهنگی کشور بود و در این دوران نه تنها کشور نتوانست تولید ثروت کند بلکه به اصل سرمایه‌های کشور نیز آسیب رسید.
وی با تاکید بر ضرورت توجه هرچه بیشتر به توسعه‌ی علمی کشور، به یکی از سخنان مقام معظم رهبری درخصوص توسعه‌ی علمی کشور اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: مقام معظم رهبری فرمودند یکی از وجوه بارز اقتدار ملی توسعه‌ی علمی کشور است و ما اگر می‌خواهیم به اقتدار ایران بیاندیشیم حتماً باید توسعه‌ی علمی را بعنوان یک برنامه جدی مورد توجه قرار دهیم.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه توسعه‌ی علمی نیازمند ابزارها و راهکارهای مشخص است، گفت: بدون وجود ابزارهای مورد نیاز توسعه‌ی علمی، قادر نخواهیم بود به آن دست پیدا کنیم .
دکتر جهانگیری افزود: ستون توسعه‌علمی بر نهادهای علمی با کیفیت بنا می شود و دانشگاه‌های ما باید بتوانند استقلال علمی، کیفیت علمی، نشاط و تحرک علمی و مشارکت و نظم علمی را در خود حاکم کنند.
وی خاطرنشان کرد: دانشگاه با کیفیت یعنی گسترش مراکز آموزش عالی و مراکزی که بر قاعده نظم علمی شکل می‌گیرند و برخورداری از دانشگاه با کیفیت یعنی برخورداری از استاد، دانشجو و آموزش و پژوهش با کیفیت که همه‌ی اینها به معنای استقلال علمی و محوریت دادن به دانشگاه است .
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه اگر بخواهیم از تورم، رکود، ناکارآمدی و فساد که مسائلی مخرب هستند رها شویم، گفت: راهش این است که به دانشگاه‌ها توجه کنیم و از سرمایه‌های مهم مادی و منابع کشور مدد بگیریم تا بتوانیم بر ناکارآمدی و فساد غلبه کنیم.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه در دوره‌ی پساتحریم که شرایط جدیدی برای جهش و حرکت به سمت توسعه فراهم شده باید دانشگاه‌ها نقش محوری بر عهده گیرند، خطاب به دانشجویان نمونه گفت: شما دانشجویان عزیز باید خودتان فکر و تأمل کنید که در این مرحله چه نقشی را می توانید برعهده بگیرید.
وی ادامه داد: تاکنون بارها گفته‌ایم که می‌خواهیم در شرایط جدید با دنیا همکاری کنیم و کشورها نیز به سرعت به سمت ایران می‌آیند که این موضوع هم می‌تواند فرصت باشد و هم تهدید و اگر ما نتوانیم برای این شرایط برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشیم، این فرصت ها به تهدید تبدیل خواهند شد و حتی دستاوردهای گذشته نیز از بین خواهد رفت.
معاون اول رییس جمهور لازمه‌ی استفاده‌ی مطلوب از فرصت‌ها را داشتن عقلانیت و برنامه‌ریزی عنوان کرد و افزود: امیدوارم نخبگان کشور در مقطعی که قرار است توسعه‌ی کشور رقم بخورد، دولت را یاری کرده و راهکارهای علمی ارائه دهند .
دکتر جهانگیری افزود: دولت هم اکنون مشغول تدوین برنامه ششم توسعه است و قصد داریم با مجامع بین‌المللی در حوزه‌ی اقتصادی همکاری جدی داشته باشیم و برای اینکه بتوانیم از این فرصت‌ها بهترین استفاده را بنمائیم همه‌ی نخبگان باید خود را شریک و همکار دولت بدانند و به آن کمک کنند چرا که در سایه‌ی همکاری تنگاتنگ و کار جمعی خواهیم توانست از فرصت‌ها آنطور که شایسته است، استفاده کنیم.
وی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به سخنان برخی دانشجویان نمونه و درخواست‌ های ایشان، از وزرای بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و علوم، تحقیقات و فناوری خواست علی‌رغم محدودیت‌های موجود، برای محقق شدن خواسته های دانشجویان تلاش کنند.
گفتنی است در این مراسم با حضور معاون اول رییس جمهور از دانشجویان نمونه با اهداء لوح سپاس قدردانی شد و در پایان نیز دانشجویان نمونه با دکتر جهانگیری عکس یادگاری گرفتند.

شناسه خبر: 88752

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده