به ریاست معاون اول رییس جمهور؛

جلسه‌ی شورای عالی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار شد

نخستین جلسه‌ی شورای عالی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در دولت تدبیر و امید پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

شناسه خبر: 88749 -

سه شنبه 27 مرداد 1394 - 14:42

دکتر اسحاق جهانگیری با تاکید بر اهمیت فعالیت‌ها و برنامه‌های سازمان میراث فرهنگی گفت: برنامه های این سازمان می تواند نقش مهمی در معرفی فرهنگ ایران و شناساندن تمدن کشور به جهان داشته باشد.

وی افزود: بخش زیادی از فرهنگ و تمدن تاریخی ایران، در نمادهای میراث فرهنگی کشور نهفته است که باید ضمن حفاظت از این میراث تاریخی،‌ برای معرفی آن به مردم دنیا تلاش کنیم.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به آمیختگی صنایع دستی کشور با فرهنگ ایران زمین اظهار داشت: صنایع دستی می‌تواند هم بیانگر توانمندیهای صنعتی و هم فرهنگ و تمدن کشور باشد ضمن آنکه توسعه بخش صنایع دستی، زمینه‌ساز ایجاد فرصت‌های شغلی جدید و مناسبی برای مردم کشور خواهد بود.

وی حوزه‌ی گردشگری را نیز از بخش‌های پراهمیت سازمان میراث فرهنگی برشمرد و با اشاره به برنامه‌های سازمان برای جذب گردشگران و نیز توسعه‌ی گردشگری حلال در ایران، بر لزوم فراهم شدن زیرساخت‌های مورد نیاز جهت رشد و توسعه صنعت توریسم در کشور تاکید کرد.

دکتر جهانگیری با تاکید بر اینکه بخش خصوصی باید به صورت جدی در حوزه‌ی گردشگری ورود پیدا کند، از حمایت دولت برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه‌ی گردشگری خبر داد و گفت: باید موانع از پیش روی بخش خصوصی برداشته شود و بسترهای لازم و مجوزهای مورد نیاز در این زمینه فراهم شود.

در این جلسه که وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، علوم، تحقیقات و فناوری و دبیر شورای عالی هماهنگی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی نیز حضور داشتند، رییس سازمان حفاظت محیط زیست، گردشگری را از ظرفیت‌های مهم کشور برشمرد و از آمادگی این سازمان برای همکاری در این زمینه خبر داد.

دکتر معصومه ابتکار با بیان اینکه عدم فراهم بودن زیرساخت‌ها و مشکلاتی همچون آلودگی هوا می تواند به جاذبه‌های گردشگری کشور آسیب بزند، افزود: رعایت اصول زیست محیطی جزو الزامات اولیه در توسعه گردشگری است و حفظ و نگهداری از طبیعت و جاذبه‌های گردشگری کشور امری ضروری است.

در این نشست رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز گزارشی از وضعیت موجود، ظرفیت‌ها و برنامه های سازمان ارائه کرد و به تشریح دستاوردهای دولت تدبیر و امید در حوزه‌های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پرداخت که پیگیری و حصول نتیجه در استرداد اموال تاریخی – فرهنگی ایران که سال‌های طولانی به خارج از کشور برده شده بود، از جمله‌ی این دستاوردها ذکر شد.

در ادامه این جلسه راهکارهای مختلفی برای حفاظت از میراث فرهنگی و نیز حل مشکلات و مسائل حوزه‌ی گردشگری و جذب توریست به ایران مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و در این زمینه تصمیماتی اتخاذ گردید.

شناسه خبر: 88749

- معاون اول

- جلسات

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده