دکتر جهانگیری در جمع فعالان اقتصادی استان مازندران:

همت صنعتگران در دوران تحریم، اقتصاد ایران را نجات داد

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه تحریم کنندگان ایران تلاش کردند صنعت و اقتصاد کشور را نابود کنند، گفت: صنعت و اقتصاد ایران توانست در شرایطی دشوار ادامه حیات دهد و اگر همت و مجاهدت صنعتگران و فعالان اقتصادی نبود، چرخ اقتصادی ایران از حرکت می‌ایستاد.

شناسه خبر: 88747 -

دوشنبه 26 مرداد 1394 - 18:30

دکتر اسحاق جهانگیری عصر امروز (دوشنبه) در مراسم افتتاح خط تولید خمیر بازیافتی از کارتن باطله و در جمع فعالان اقتصادی استان مازندران اظهار داشت: شرایط اقتصادی کشور شرایط ویژه‌ای است و هم اکنون دوران خاصی را از نظر اقتصادی سپری می‌کنیم.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: بخش خصوصی و فعالان اقتصادی در سالهای گذشته به معنای واقعی کلمه جهاد و تلاش کردند و علی رغم میل دشمنان، توانستند چراغ صنعت کشور را روشن نگه دارند.

وی با اشاره به اینکه البته برخی بخش‌های اقتصادی و صنعتی نظیر صنعت نفت و گاز از تحریم ها آسیب دید، خاطرنشان کرد: با این وجود صنعتگران و فعالان اقتصادی تلاش کردند که صنعت ایران را سرپا نگه دارند.

معاون اول رییس جمهور با یادآوری مشکلات و موانع پیش روی فعالان اقتصادی برای تامین مواد اولیه و ماشین آلات صنعتی تصریح کرد: صنعتگران در سالهای گذشته سختی‌های زیادی را متحمل شدند چرا که تحریم کنندگان ایران با وضع تحریم‌های هوشمند بخش های حساس اقتصادی و صنعتی را نشانه گرفته بودند تا موجب توقف اقتصاد ایران شوند.

دکتر جهانگیری با تاکید براینکه دوران سخت تحریم‌ها با پایداری و مقاومت فعالان اقتصادی کشور در حال سپری شدن است، افزود: اگر صنعتگران کشور و فعالان اقتصادی در دوران تحریم‌ها تسلیم شده بودند و اقتصاد کشور زمین گیر شده بود، بی‌تردید هیچ کشوری حاضر به مذاکره با ما نبود.

وی ادامه داد: اما پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و با آرامش و ثباتی که در اقتصاد کشور ایجاد شد، تحریم کنندگان ایران فهمیدند با دولتی مجرب و مدیرانی کاردان روبرو هستند که توانسته‌اند تورم کشور را در یک سال ۲۵ درصد کاهش دهند و این درحالی است که تحریم کنندگان ایران تصور می‌کردند تورم به شکل صعودی بالا خواهد رفت و اقتصاد ایران متوقف خواهد شد.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به توانمندی تیم مذاکره کننده‌ی هسته‌ای کشورمان گفت: تیم مذاکره کننده‌ی هسته‌ای، افرادی مسلط و توانمند بودند که توانستند در مدت مذاکرات سخنان منطقی خود را بر کرسی بنشانند و از حقوق ملت ایران دفاع کنند.

دکتر جهانگیری با یادآوری اینکه در رژیم سابق سفیر آمریکا یا انگلیس سیاست‌های خودشان را به مقامات آن رژیم دیکته می‌کردند و حتی شاه مملکت جرأت هیچ گونه اعتراضی نداشت در حالی که سیاست‌های آمریکا و انگلیس در آن مقطع کاملاً بر خلاف منافع و مصالح ملی ایران بود تصریح کرد: امروز وزیر خارجه ایران در مقابل شش قدرت جهانی می‌نشیند و از موضع عزت مذاکره می نمایند .

وی در ادامه با تاکید بر اهمیت دوران پس از توافق، این دوران را ویژه و استثنایی توصیف کرد و گفت: باید مراقبت کنیم که انتظارات به شکل غیرواقعی در دوران پس از تحریم بالا نرود.

معاون اول رییس جمهور افزود: ما هیاهوهای داخل آمریکا را نیز به حساب نمی‌آوریم زیرا اگر آمریکا بخواهد اقدامی خارج از توافق صورت گرفته انجام دهد در حقیقت خود را بی‌اعتبار و منزوی کرده و دیگر کشوری حاضر نیست با آمریکا وارد مذاکره شود.

دکتر جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر رویکرد جدی دولت مبنی بر توجه به بخش خصوصی گفت: همه اعضای دولت معتقد هستند که بخش خصوصی باید مدار و محور اقتصاد کشور باشد و باورمان این است که دولت نباید متولی امور اقتصادی باشد چرا که ورود دولت به عرصه اقتصادی برای بخش خصوصی ایجاد مزاحمت می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه در دوران پس از تحریم عرصه اقتصاد صحنه رقابت است، خاطرنشان کرد: هرکس بخواهد در عرصه اقتصاد به فعالیت بپردازد باید در حوزه رقابت ورود پیدا کند و چه برای پیمانکاری و چه در زمینه فروش محصولات باید رقابت اقتصادی ملاک باشد.

معاون اول رییس جمهور خطاب به فعالان بخش خصوصی و تولیدکنندگان گفت: اگرچه در دوران تحریم هزینه‌های اضافه بر شما تحمیل شد اما این مشکلات در دوران پس از تحریم از بین خواهد رفت و به یاد داشته باشید که برای ادامه حیات کارخانه‌های خود باید کالای با کیفیت و رقابتی تولید کنید.

دکتر جهانگیری با بیان اینکه در دوران پس از تحریم حتماً به وفور از منابع خارجی استفاده خواهیم کرد، خاطرنشان کرد: از این پس صنعتگران و فعالان اقتصادی شرکای خارجی خود را انتخاب خواهند کرد زیرا شرکت های خارجی خوب می‌دانند که صنعتگران ایرانی دوران سختی را سپری کرده‌اند و اینکه ما بخواهیم بازار کشورمان را در اختیار آنها قرار دهیم غیرممکن است.

وی با یادآوری ظرفیت های برجسته و مزیت‌های ویژه استان مازندران تصریح کرد: مازندران می‌تواند یکی از قطب‌های مهم تولید و صادرات کشور باشد ؛چرا که این استان دارای مرز آبی با چند کشور مهم و ثروتمند است و ایران هیچ مسئله‌ای با کشورهای حاشیه‌ی دریای خزر ندارد.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: صنعتگران و فعالان اقتصادی مازندران باید قدر این ظرفیت‌ها و مزیت‌ها را بدانند و در دوران پس از تحریم، برنامه ای دقیق برای توسعه اقتصادی داشته باشند.

دکتر جهانگیری با اشاره به جلسه ‌‌ستاد اقتصادی دولت که صبح روز گذشته با حضور رییس جمهور برگزار شد گفت: در این جلسه بررسی کردیم که چه تصمیماتی باید اتخاذ شود تا از صادرات غیرنفتی حمایت گردد.

وی ادامه داد: عصر دیروز نیز در جلسه هیات دولت بحث اصلی درخصوص برنامه‌ی جامع بهره‌وری بود چرا که این موضوع بسیار اهمیت دارد و اقتصاد ایران از اینکه بهره‌وری نیروی کارش پایین است، رنج می‌برد.

معاون اول رییس جمهور با انتقاد از اظهار نظر غیرکارشناسی برخی افراد درخصوص اقتصاد مقاومتی گفت: بسیار ناراحت کننده است عده‌ای که الفبای اقتصادی را نمی‌دانند و در اقتصاد هیچ مسئولیتی ندارند آنچنان راجع به اقتصاد حرف می‌زنند که گویا در این زمینه استاد هستند و هرگونه که می خواهند دولت را نیز متهم می کنند.

دکتر جهانگیری خطاب به این افراد تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی را یکبار بخوانید نه اینکه فقط کلمه اقتصاد مقاومتی را دریافت کنید و براساس فهم خود آن را مورد تفسیر قرار دهید. با برخی تفسیرها از این سیاست ها ،حتی اقتصاد یک روستا را هم نمی توان اداره کرد، در حالی که اقتصاد ایران جزو ۲۰ اقتصاد اول جهان است و اداره‌ی اقتصادی با این حجم و بزرگی، آسان نیست.

وی تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی ۲۴ بند هوشمندانه و عالمانه دارد که می تواند اقتصاد بزرگی همچون اقتصاد ایران را اداره کند و من خود را به بند بند و کلمه و کلمه آن متعهد می‌دانم.

معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه یکی از جهت گیری های اقتصاد مقاومتی افزایش صادرات غیرنفتی است، خاطرنشان کرد: تحقق افزایش صادرات غیرنفتی نیز به سادگی میسر نیست زیرا همانطور که ما حاضر نیستیم بازار خود را به سادگی در اختیار کشورهای دیگر قرار دهیم آنها نیز نسبت به بازارشان حساس هستند و ما باید برای ورود به بازارهای بین المللی مدبرانه و با برنامه عمل کنیم.

دکتر جهانگیری با تاکید براینکه در دوران پس از تحریم مصمم هستیم برای جوانان اشتغال ایجاد کرده و تولید کشور را افزایش دهیم، گفت: تلاش خواهیم کرد که صادرات را افزایش داده و منابع خارجی برای اقتصاد ایران جذب کنیم و زمینه را برای رفاه و آسایش مردم فراهم نماییم که این امر با همراهی و همدلی میان دولت و بخش خصوصی میسر خواهد بود.

شناسه خبر: 88747

- معاون اول

- سفرهای داخلی

- مازندران

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده