جلسه شورای عالی ستاد مدیریت بحران به ریاست دکتر جهانگیری

جلسه شورای عالی ستاد مدیریت بحران روز شنبه به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

شناسه خبر: 88682 -

شنبه 17 مرداد 1394 - 15:18

دکتر اسحاق جهانگیری با اشاره به برخی حوادث و بلایای طبیعی که به دغدغه‌ای برای کشور تبدیل شده گفت: این حوادث نظیر زلزله، سیل و آتش سوزی جنگل‌ها موجب خسارت‌ به سرمایه‌های ملی می‌شود که باید با اتخاذ تدابیر لازم از این سرمایه‌ها و منابع ملی حفاظت کنیم.

معاون اول رییس جمهور یکی از مسائل جدی کشور را مسئله آب و خشکسالی عنوان کرد و اظهار داشت: در حال حاضر برخی از شهرهای کشور با مشکل جدی تامین آب روبرو هستند و علاوه بر آن، کیفیت آب نیز از مشکلاتی است که به نگرانی‌ها در این زمینه افزوده است.

دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به آتش سوزی‌های اخیر در جنگل‌ها خاطرنشان کرد: باید برای حراست و حفاظت از این سرمایه‌ها اقدامات جدی صورت گیرد زیرا این سرمایه‌ها طی سالیان طولانی و با صرف هزینه‌های زیاد ایجاد می‌شوند که لازم است از آسیب رسیدن به این سرمایه‌ها جلوگیری کنیم.

وی ستاد مدیریت بحران کشور را مسئول اصلی رسیدگی به حوادث و بحران‌های کشور دانست و گفت: معمولاً وقتی بحران و اتفاقی در کشور رخ می‌دهد، چشم مسئولین کشور به تدابیر و اقدامات این ستاد دوخته شده است.

معاون اول رییس جمهور با قدردانی از اقدامات ستاد مدیریت بحران در سالهای اخیر تصریح کرد: کشور ما با حجم زیادی از حوادث و بلایای طبیعی مواجه است و این ستاد در سالهای اخیر علی‌رغم کمبود منابع و امکانات، عملکرد خوبی را از خود نشان داده است.

دکتر جهانگیری همچنین بسیج و نیروهای مسلح را از ظرفیت‌های مهم در مدیریت بحران و رسیدگی به آسیب دیدگان ارزیابی کرد و گفت: بسیج، سپاه و نیروهای مسلح در حوادث و بلایای طبیعی که تاکنون رخ داده است عملکرد مثبتی را در امدادرسانی به آسیب دیدگان داشته‌اند.

وی همچنین با اشاره به مسائلی مانند خشکسالی، مشکل ریزگردها و مسائل کلانشهر تهران، از ستاد مدیریت و بحران خواست تمرکز بیشتری را بر این مسائل که امروز گریبانگیر کشور است داشته باشد.

معاون اول رییس جمهور گفت: کمبود بودجه و محدودیت در منابع مالی یک واقعیت تلخ است که در سال جاری با آن روبرو هستیم و درآمدهای نفتی دولت نیز کاهش چشمگیری نسبت به سالهای گذشته داشته است بنابراین باید با اولویت بندی،‌ منابع موجود را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنیم.

دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به مسئله سیل و خساراتی که اخیراً در کشور برجای گذاشت، آبخیزداری را یکی از مهمترین اقدامات برای پیشگیری از سیل دانست و گفت: ستاد مدیریت و بحران باید حوادث و بلایای طبیعی را اولویت بندی کرده و اقدامات لازم را برای پیشگیری از این حوادث انجام دهد.

وی همچنین درخصوص خشکسالی و آسیب به محصولات کشاورزی نیز گفت: بیمه محصولات کشاورزی می‌تواند راهکاری برای جبران خسارت کشاورزان محسوب شود و لازم است در برنامه ششم توسعه به این موضوع پرداخته شود.

معاون اول رییس جمهور مشکلات و مسائل استان تهران را نیز مورد اشاره قرار داد و افزود: تهران به دلیل جمعیت و شرایط خاصی که دارد باید به شکل ویژه مورد توجه باشد تا از آسیب‌ها و حوادث احتمالی در این کلانشهر کاسته شود.

وزیر کشور نیز در این جلسه با اشاره به ضعف‌های موجود در بنیه‌ی علمی و اجرایی برای پیش‌بینی حوادث در کشور بر لزوم ایجاد مرکز فرماندهی و کنترل مدیریت بحران برای پیشگیری از حوادث تاکید کرد.

دکتر رحمانی فضلی آموزش عمومی و تخصصی را از ضرورت های اصلی برای مدیریت در مواقع بحران دانست و گفت: لازم است طرح جامع آموزش به تصویب برسد تا در مواقع لزوم، دستگاه‌های متولی بتوانند به بهترین نحو به حادثه دیدگان امدادرسانی کنند.

موضوع بیمه، رعایت استاندارد در ساخت و سازها، خشکسالی، ظرفیت بسیج و نیروهای مسلح در امدادرسانی، مسئله ریزگردها و طوفان از دیگر موضوعاتی بود که وزیر کشور مورد اشاره قرار داد و بر لزوم چاره اندیشی و اتخاذ تدابیر لازم برای پیشگیری و مدیریت این‌گونه حوادث تاکید کرد.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور نیز سیل و زلزله را از مهمترین حوادث ایران برشمرد و با بیان اینکه در کشورهای پیشرفته توجه خاصی به مدیریت بحران صورت گرفته گفت: نیازمند آن هستیم که یک مرکز فرماندهی کنترل قدرتمند داشته باشیم تا در صورت بروز هر حادثه‌ای بتواند از امکانات متناسب با هر بحران و حوادث استفاده شود.

اسماعیل نجار با تاکید براینکه باید نگاه ویژه‌ای به اعتبارات و منابع در مدیریت بحران وجود داشته باشد، ارائه آموزش‌های لازم در مدیریت بحران را از ضرورت های اصلی دانست و افزود: در زمان وقوع بحران و حوادث نخستین امدادگران آحاد مردم هستند بنابراین لازم است آموزش های گسترده‌ای در سطح جامعه ارائه شود.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح هم با تاکید بر ضرورت جدی گرفتن موضوع مدیریت بحران در کشور، این امر را نیازمند مدیریت یکپارچه و قدرت اجرایی بالا دانست و گفت: با مدیریت یکپارچه و داشتن اختیارات کافی، می توان گام‌های موثری در جلوگیری و مدیریت حوادث برداشت.

در ادامه این نشست وزیر نیرو نیز در سخنانی خشکسالی و سیل را از عوامل ایجاد خسارت به مردم توصیف کرد و گفت: در ساخت و احداث بسیاری از بزرگراه ها و پل ها اصول فنی و استانداردهای لازم مورد توجه قرار نمی گیرد و این امر سبب می گردد به هنگام وقوع سیل شاهد خسارت‌های مضاعف باشیم.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور نیز با تاکید بر لزوم پیشگیری از بروز حوادث گفت: هر دستگاهی که طرح مشخصی برای پیشگیری از حوادث و بلایای طبیعی داشته باشد می‌تواند آن را به ستاد مدیریت بحران ارائه دهد و درصورت تصویب این طرح از سوی ستاد مدیریت بحران، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور قطعاً از این طرح حمایت خواهد کرد و ظرف مدتی کوتاه اعتبارات مورد نیاز آن را تامین می‌کند.

در این جلسه که معاون اول قوه قضاییه، وزرای راه وشهرسازی، جهاد کشاورزی، آموزش و پرورش، استانداران تهران، البرز، مازندران، خراسان شمالی، ‌رییس جمعیت هلال احمر، رییس کمیته امداد امام خمینی(ره) و جانشین فرماندهی نیروی انتظامی نیز حضور داشتند گزارشی از اقدامات انجام شده دستگاه‌های ذیربط در رابطه با سیل اخیر ارائه شد و راهکارهای لازم درخصوص اقدامات پیشگیرانه ناشی از حوادث غیرمترقبه مورد بررسی قرار گرفت.

آموزش‌های عمومی، تخصصی و همگانی، موضوع پیشگیری از حوادث، تقویت شبکه‌های لرزه نگاری، آمایش رودخانه‌ها، بیمه محصولات کشاورزی، ‌تقویت پایگاه‌های امداد هوایی و توجه به مسائل کلانشهرها از جمله موضوعاتی بود که در این جلسه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و پس از ارائه نظرات و پیشنهادات مختلف، تصمیمات لازم اتخاذ شد.

شناسه خبر: 88682

- جلسات

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده