تاکید دکتر جهانگیری بر لزوم بهسازی کیفیت تولید، انتقال و دریافت پیام

معاون اول رییس جمهور کار خبرنگاران در جامعه را همانند کار سلسله اعصاب در بدن توصیف کرد و با بیان اینکه امروز نظام، جامعه و دولت بیش از هر زمان دیگری به اطلاع‌رسانی دقیق و صحیح نیازمند است، بر لزوم بهسازی کیفیت تولید، انتقال و دریافت پیام در جامعه تاکید کرد و گفت: باید کاری کنیم که سلسله اعصاب جامعه از سلامت و هوشمندی لازم برخوردار باشد.

شنبه 17 مرداد 1394 - 12:04

دکتر اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز (شنبه) در مراسم روز خبرنگار که در خبرگزاری ایسنا برگزار شد، پس از بازدید از بخش های مختلف این خبرگزاری در جمع مدیران و کارکنان این مجموعه حضور یافت و به ایراد سخنرانی پرداخت.

معاون اول رییس جمهور با تبریک روز خبرنگار به همه خبرنگاران کشور و جامعه‌ی رسانه‌ای و اطلاع‌رسانی، از شورای فرهنگی عمومی کشور به خاطر نامگذاری این روز بعنوان روز خبرنگار قدردانی کرد و یاد شهید صارمی که در سال 77 در شهر مزار شریف افغانستان به همراه تعدادی از دیپلمات‌های ایرانی به دست طالبان به شهادت رسید را گرامی داشت.

وی یاد همه کسانی که در زمینه رسانه و اطلاع رسانی فعالیت داشتند را گرامی داشت و افزود: در دوران دفاع مقدس نیز بسیاری از اهالی خبر و رسانه نظیر شهید آوینی در شرایط سخت به امر خطیر اطلاع رسانی اهتمام داشتند.

معاون اول رییس جمهور همچنین یاد بزرگان عرصه اطلاع رسانی همچون دکتر کاظم معتمدی نژاد پدر علوم ارتباطات، مرحوم حسین قندی و همه درگذشتگان این عرصه را گرامی داشت.

دکتر جهانگیری با بیان اینکه روز خبرنگار روزی نمادین است که نقش تاریخی و رسالت مهم خبرنگار مورد تاکید قرار می گیرد، گفت: خبرنگاران و روزنامه نگاران رسالت مهمی بر دوش دارند و به جامعه آگاهی می‌دهند و زبان تفاهم و گفتگو میان نسل‌ها، گروه‌های اجتماعی، مردم جامعه و دولت ایجاد می‌کنند.

وی در ادامه از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به عنوان مجموعه‌ای فعال و تاثیرگذار یاد کرد و افزود: مجموعه خبرنگاران این خبرگزاری افرادی پرانگیزه و سخت کوش هستند که در دوران عمر کوتاه این خبرگزاری خوش درخشیده‌اند.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه کار خبرنگاری کاری سخت در جامعه است، گفت: ما بعنوان مسئولین جامعه باید از سختی این کار بکاهیم و حقوق صنفی و حرفه‌ای خبرنگاران را در میدان درستکاری و میدان نقش آفرینی آنها، درست بشناسیم و درست بشناسانیم.

دکتر جهانگیری خطاب به اساتید، سردبیران و مدیران رسانه‌ها خاطرنشان کرد: شما به خوبی می‌دانید که روزنامه نگاری خوب به چه چیز نیاز دارد و چگونه می توان یک روزنامه نگار خوب به جامعه تحویل داد .

وی انگیزه بالا، سلامت اخلاق، ‌معیشت مناسب، دانش، تخصص و مهارت بالا را از نیازهای یک خبرنگار خوب عنوان کرد و گفت: یک روزنامه نگار باید شأن و وظیفه‌ی خود را به خوبی بداند و مدیران نیز باید آنها را به رسمیت شناخته و کارگزاران حکومت و دستگاه قضایی نیز مسئولیت خود را در قبال آنها بدانند و رعایت کنند.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر ضرورت بهبود نظام ارتباطی کشور در سطوح مختلف خاطرنشان کرد: باید کاری کنیم که حاصل کار رسانه‌ها،‌ بالا رفتن تفاهم در جامعه باشد و توهم را به جای تعقل ننشانند و در یک کلمه کاری کنیم که در جامعه گفتگو و منطق و درست دیدن و درست شنیدن و درست گفتن، زمینه و هدف در نظام ارتباطی و اطلاع رسانی باشد.

دکتر جهانگیری با تاکید بر اینکه دولت تدبیر و امید به طور جدی طرفدار نقد و تضارب آراء در جامعه است، تصریح کرد: در همه زمینه ها از روابط بین‌الملل گرفته تا اقتصاد، سیاست و فرهنگ در کمیت و کیفیت تخطئه و حتی تخریب و دامن زدن به سوء‌تفاهم‌ها و سوءظن‌ها،‌ رسانه‌های مخالف دولت دست بالا را دارند.

وی افزود: کاش روزنامه‌ نگاران و خبرنگاران که نسبت به خواست و رأی مردم تعهد دارند و مصالح ملی آنها را وادار می‌کند که سخن دولت را به درستی بشنوند و به درستی منعکس کنند همانند همان رسانه‌ها و روزنامه‌های مخالف، از امکانات برابر برخوردار بودند.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: سرمایه‌ی ما و امید ما، همه‌ی روزنامه نگاران و خبرنگاران و رسانه‌هایی هستند که زبان مردم باشند، واسطه‌ی واقعی بوده، چشم بر حق نبندند، زبان از گفتن حق نبندند و حقیقت‌جو و حقیقت بین باشند.

دکتر جهانگیری با تاکید براینکه اطلاع‌رسانی باید بر مدار منافع ملی و مصالح ملی بچرخد، بر لزوم بازگشت به قانون در همه امور تاکید کرد و گفت: یکی از مهمترین مسائلی که هر جامعه را تهدید می‌کند خروج از قانون است.

وی افزود: دولت تدبیر و امید خودرا متعهد می‌داند که بازگشت به قانون را در رأس کارهای خود قرار دهد و امروز هیچ حرکتی مهمتر از بازگشت به قانون در راستای منافع ملی وجود ندارد.

معاون اول رییس جمهور همچنین بر ضرورت پیگیری مداوم، عالمانه و درست مبارزه با فساد سازمان یافته در کشور تاکید کرد و افزود: متاسفانه این پدیده شوم مانند موریانه‌ای به جان کشور افتاده که باید آن را از بین ببریم.

دکتر جهانگیری خاطرنشان کرد: تاکنون سابقه نداشته این همه مقامات ارشد کشور متهم و در زندان باشند و به جای عذرخواهی و پشیمانی از عملکرد خود، طلبکاری هم بکنند.

وی با بیان اینکه راه‌های پیشگیری و مبارزه با فساد متعدد است و به عوامل متعدد بستگی دارد، تصریح کرد: کسانی ‌که به هر نحوی در ایجاد فساد مقصر بوده‌اند باید سربه زیر باشند چرا که نتوانسته‌اند وظایف خود را به خوبی انجام دهند.

معاون اول رییس جمهور یکی از وظایف مطبوعات و رسانه‌ها را دفاع از حق‌الناس و بیت‌المال و سرمایه‌های مادی و اجتماعی ملت دانست و گفت: این سرمایه‌ها متعلق به نسل امروز نیست و به نسل‌های آینده نیز تعلق دارد. مثلا درخصوص میادین مشترک به موقع کار نکردیم و امروز کشورهای دیگر در حال برداشت از این منابع هستند و در پیش چشم ما سرمایه‌های ملت ایران به غارت می‌رود که انتظار ما این است در چنین مواقعی رسانه‌ها هشدارهای لازم را به مسئولین بدهند.

دکتر جهانگیری مهمترین سرمایه‌ی اجتماعی را اعتماد و امید مردم دانست و گفت: عده‌ای خواسته‌ یا ناخواسته سعی می‌کنند امید و اعتماد مردم را از بین ببرند.

وی افزود: انتقال نیازها و خواسته‌های اساسی مردم به مسئولین نیز وظیفه‌ی دیگری است که رسانه‌ها بر دوش دارند و همواره باید به آن توجه کنند.

معاون اول رییس جمهور، اطلاع‌رسانی در خصوص سیاست ها و عملکرد دستگاه‌ها به مردم را از دیگر وظایف رسانه‌ها برشمرد و گفت: امام خمینی(ره) می‌فرمودند که هرکار کوچکی را که انجام می‌دهید باید مرتب به مردم اطلاع‌رسانی کنید تا مردم بدانند که چه کارهایی انجام می‌شود.

دکتر جهانگیری مهمترین رسالت رسانه‌هایی که از دولت منابع مالی دریافت می کنند را اطلاع‌رسانی صحیح به مردم درخصوص عملکرد دولت عنوان کرد و افزود: دولت به اندازه کافی دشمن در بیرون از کشور دارد که به دنبال بزرگنمایی برخی از مسائل منفی باشند.

وی در ادامه سخنان خود توصیف و تبیین دستاوردهایی که کشور را از مخاطرات بزرگ دور کرده مثل توافق هسته‌ای را نیز از دیگر وظایف رسانه‌ها خواند و اظهار داشت: متاسفانه یا خوشبختانه دوران سخت را زود فراموش می‌کنیم و زمانی که از آن فاصله می گیریم عده‌ای یادشان می‌رود که چه دوران سختی داشتیم. به نظر می‌رسد نان عده‌ای در التهاب و نبود آرامش برای مردم است.

معاون اول رییس جمهور، توافق هسته‌ای را دستاوردی بزرگ برای کشور دانست و با بیان اینکه ایران در مذاکرات در برابر شش کشور بزرگ دنیا در یک سوی میز، مذاکره کرد، گفت: این نوع مذاکره در تاریخ کم سابقه است که یک کشور به اصطلاح جهان سومی راجع به یک مسئله مهم بین‌المللی در مقابل شش کشور بزرگ مذاکره کند و سربلند و موفق از مذاکرات بیرون آید.

دکتر جهانگیری تصریح کرد: چه کسی تصور می کرد ایران راجع به یک موضوع بین‌المللی با شش کشور بزرگ گفتگو کند و رژیم صهیونیستی احساس کند بزرگترین بازنده این مذاکرات است. حتی یک دولت وجود ندارد که اسرائیل را به خاطر این همه سر و صدا در برابر توافق هسته‌ای تایید کند.

وی گفت: چه کسی تصور می کرد در نتیجه‌ی توافق هسته‌ای چنین شرایطی در درون آمریکا میان جریانات سیاسی و حزب جمهوری خواه و دموکرات ایجاد شود. البته متاسفانه برخی نخبگان و سیاست مداران آمریکایی به پول‌هایی وابسته شده‌اند که دریافت می‌کنند تا به خاطر عده‌ای سخن بگویند.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: امروز می‌دانیم که هم رژیم صهیونیستی و هم برخی کشورهای منطقه مبالغ هنگفتی هزینه می‌کنند تا سخنانی علیه توافق هسته‌ای مطرح شود. چه کسی تصور می‌کرد میان آمریکا و رژیم صهیونیستی بر سر یک موضع این‌همه اختلاف بوجود آید و اروپایی‌ها نیز احساس کنند که باید راه خود را از آمریکا جدا سازند.

دکتر جهانگیری با تاکید براینکه امروز شرایط ایران به گونه‌ای است که فضای ایران هراسی در حال از بین رفتن و فضای ایران دوستی در حال شکل گیری است، گفت: هرچه قدر که رسانه‌ها این دستاوردهای بزرگ را برای ملت تبیین کنند به افتخار و غرور یک ملت افزوده می‌شود.

وی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به درخواست‌های مدیران ایسنا، به کاهش درآمدهای دولت و محدودیت در منابع خاطرنشان کرد: ایسنا در مقایسه با برخی رسانه‌های دیگر و با توجه به هزینه‌های داخلی خود، رسانه‌ای مخلص و سخت کوش است که با وجود کمبود امکانات با دلسوزی کار می‌کند.

شناسه خبر: 88679