در جلسه شورای عالی اشتغال و به ریاست دکتر جهانگیری؛

تفاهم‌نامه‌ی دو طرح مهم اشتغالزا در حوزه کشاورزی به امضاء رسید

جلسه شورای عالی اشتغال عصر امروز (چهارشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد و تفاهم‌نامه اجرای دو طرح اشتغالزا در حوزه کشاورزی برای افزایش تولید و ایجاد اشتغال بر پایه‌ی سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به امضاء رسید.

شناسه خبر: 88674 -

چهارشنبه 14 مرداد 1394 - 20:35

دکتر اسحاق جهانگیری در این جلسه با اشاره به طرح‌های تدوین شده از سوی وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، این طرح‌ها را مثبت و سازنده ارزیابی کرد و گفت: امیدوارم با اهتمام این سه دستگاه اجرایی، شاهد عملیاتی شدن این طرح‌ها و آثار مثبت آن بر میزان اشتغال و تولید کشور باشیم.
معاون اول رییس جمهور مقابله با بیکاری و ایجاد فرصت‌های شغلی را از مهم‌ترین اولویت‌های دولت تدبیر و امید برشمرد و افزود: هم اکنون تعداد زیادی جوان تحصیلکرده در کشور به دنبال فرصت شغلی هستند که حتماً باید برای آنها کاری انجام دهیم.
دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به برخی تضادها و تناقضات آماری در زمینه اشتغال، بر اهمیت برخورداری از آمار دقیق و صحیح تاکید کرد و گفت: اگر کشوری می‌خواهد براساس برنامه‌ای دقیق و منسجم برای رشد و توسعه پایدار برنامه ریزی کند و همچنین بتواند نتایج برنامه‌ها و اقدامات خود را به درستی مورد بررسی قرار دهد، نیازمند دسترسی به آمار دقیق است.
معاون اول رییس جمهور از رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور خواست در جلسه‌ای کارشناسی با حضور دستگاه‌های مرتبط، گزارش دقیقی از آمار اشتغال کشور طی سالهای اخیر فراهم نمایند تا بتوان بر اساس آمار و ارقام دقیق برای اشتغالزایی و سایر امور برنامه ریزی کرد.
در این جلسه که وزرای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نیرو، جهاد کشاورزی، آموزش وپرورش،‌ رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، معاون علمی و فناوری رییس جمهور، رییس هیات عامل صندوق توسعه‌ی ملی، رییس کمیته امداد امام خمینی(ره)، رییس سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران و رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند، گزارشی از طرح‌های اشتغالزای بخش کشاورزی شامل پرورش ماهیان در قفس، کشت گلخانه‌ای و طرح‌های کوچک کشاورزی ارائه شد.
این طرح‌ها که به منظور افزایش تولید و ایجاد اشتغال بر پایه‌ی سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی تدوین شده، طرح مشترکی است که توسط وزارتخانه‌های جهادکشاورزی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور آماده شده است و بر اساس آن قرار است 1000 هکتار کشت محصولات گلخانه ای در سراسر کشور و تولید صد هزار تن ماهی در قفس، در آبهای شمالی و جنوبی کشور بویژه سواحل مکران اجرا شود.
در ادامه این نشست پس از ارائه گزارش درخصوص اهداف و مزایای این دو طرح مهم نظیر اشتغال پایدار، صرفه جویی در آب، توسعه صادرات، امنیت غذایی و افزایش راندمان تولید، تفاهم‌نامه طرح‌های یاد شده توسط روسای سه دستگاه اجرایی به امضاء رسید.
برنامه توسعه مشاغل کوچک و متوسط بخش کشاورزی نیز از دیگر موضوعاتی بود که در این جلسه بدان پرداخته شد و پس از ارائه گزارش از پانزده طرح کوچک و متوسط تدوین شده در بخش کشاورزی، جزئیات و برنامه اجرایی این طرح‌ها تشریح گردید.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این نشست گزارشی از اطلاعات بازار کار طی سالهای 84 تا 94 ارائه کرد و به بیان توضیحاتی در خصوص تحولات عرضه نیروی کار و تحولات تقاضای نیروی کار در این دوره پرداخت.
در پایان این جلسه مقرر شد، موضوع آمار و میزان اشتغال در سالهای گذشته در جلسه ای تخصصی با محوریت سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور مورد بررسی قرار گیرد و نتایج و جمع بندی آن در جلسات آتی شورا مطرح شود.

شناسه خبر: 88674

- جلسات

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده