به ریاست دکتر جهانگیری صورت گرفت؛

تشکیل نشست هم‌اندیشی درخصوص انتقال پایتخت

نشست هم‌اندیشی درخصوص انتقال پایتخت عصر دیروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد.

شناسه خبر: 88616 -

دوشنبه 12 مرداد 1394 - 20:00

وزیر راه و شهرسازی در این جلسه با بیان اینکه مسائل زیست محیطی، اقتصادی و اجتماعی، سکونت را در تهران با مشکل مواجه کرده است گفت: هم اکنون ظرفیت سکونت پذیری در تهران در حال افزایش است و علاوه بر شهر تهران جمعیت پیرامون آن نیز روند روبه رشدی را طی می‌کند.
دکتر آخوندی افزود: فروش تراکم در تهران، حقوق شهری شهروندان را خدشه‌دار کرده و شاهد رشد قارچ گونه‌ی شهرهایی در اطراف تهران هستیم.
دکتر آخوندی با تاکید بر اینکه تهران نیازمند ساماندهی و ارتقاء کیفیت زندگی است، از انجام دو مطالعه درخصوص امکان انتقال پایتخت خبر داد و اظهار امیدواری کرد این مطالعات منجر به بهبود وضعیت کلانشهر تهران گردد.
در این جلسه گزارشی از پیشینه مطالعات مربوط به تهران، سوابق و نتایج انتقال پایتخت در 24 کشور و دلایل جابه‌جایی پایتخت‌ها ارائه شد و پس از آن مشکلات تهران و راهکارهای توسعه‌ی آینده‌ی این کلانشهر، مطالعات امکان سنجی انتقال پایتخت، چالش ها و راهکارها در مسئله جابه جایی پایتخت و چالش های اجتماعی پیش رو در فرآیند تصمیم به انتقال پایتخت و تحقق آن در ایران مورد بررسی قرار گرفت.
در این نشست که رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، استاندار تهران، رییس شورای اسلامی شهر، سرلشگر صفوی مشاور مقام معظم رهبری، مشاور اقتصادی رییس جمهور، روسای کمیسیون‌های شوراها و امور داخلی و عمران مجلس شورای اسلامی و برخی اساتید دانشگاه و صاحب نظران نیز حضور داشتند، به موضوع انتقال پایتخت از تهران پرداخته شد وتعدادی از حاضرین نظرات و دیدگاه‌های خود را در این خصوص مطرح کردند.
در ادامه این جلسه پس از بحث و گفتگو در خصوص انتقال پایتخت، ابعاد و زوایای مختلف این موضوع بررسی شد و نظرات موافق و مخالف در این زمینه موردبحث و تبادل نظر قرار گرفت. در پایان مقرر شد جلسات هم اندیشی در این خصوص کماکان ادامه یابد و نتایج مباحث و مطالعات انجام شده به دولت برای تصمیم گیری ارایه شود.

شناسه خبر: 88616

- جلسات

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده