معاون اول رییس جمهور:

توافق هسته‌ای ایران را بر بام افکار عمومی جهان نشاند

معاون اول رییس جمهور از توافق هسته ای بعنوان پیروزی منطق و گفتگو در برابر سیاست تهدید و تحریم یاد کرد و گفت: هنر مذاکره و قدرت دیپلماسی توانست ایران را بر بام افکار عمومی دنیا بنشاند و در این ایام پیروزی منطق ملت ایران در کانون توجه جهانیان بوده است.

شناسه خبر: 88614 -

دوشنبه 12 مرداد 1394 - 16:00

دکتر اسحاق جهانگیری ظهر امروز (دوشنبه) در جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: کشور ما در شرایط خاصی قرار دارد و در مقطعی است که از بیم و هراس بزرگی عبور کرده و مناقشات هسته‌ای را پشت سر گذاشته‌ایم.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه هم اکنون در آستانه ورود به دوره‌ی پرامید تحت عنوان دوران پساتحریم هستیم خاطرنشان کرد: در این شرایط هم بخش خصوصی و هم دولت از مسئولیت‌های متفاوتی برخوردارند و آنچه مهم است این است که بتوانیم در این شرایط تحلیل درستی از شرایط جدید داشته و به مسائل مشترکی برسیم.

وی افزود: امروز با پشتیبانی، صبر و استقامت ملت ایران توافق هسته‌ای حاصل شده و به فضل الهی تحریم ها از میان برداشته خواهد شد.

دکتر جهانگیری ادامه داد ملت ایران در دوران تحریم‌ها، سختی های فراوانی را تحمل کرد و بدون آنکه لب به گلایه باز کند به گونه‌ای رفتار نمود که مسئولین و مذاکره‌کنندگان کشورمان مردم را پشتیبان خود احساس کردند.

وی با تاکید براینکه رهنمودهای مقام معظم رهبری در روند مذاکرات هسته‌ای بسیار راهگشا بود افزود: در دو سال اخیر برخلاف آنچه برخی افراد می‌گویند، تمام مذاکرات به طور مرتب به استحضار رهبر معظم انقلاب رسانده می‌شد و سپس در برخی جلسات ریز مطالب و جزئیات نیز به ایشان گزارش داده می‌شد و ایشان نیز رهنمودهای لازم را گوشزد می‌کردند و مذاکرات بر همین اساس دنبال می شد.

دکتر جهانگیری گفت شخص رییس جمهور نیز مذاکرات هسته‌ای را به شکل ویژه مدیریت کرد و در دوران مذاکره نشان داد که شناخت دقیقی از تحولات سیاسی بین المللی دارد و در مواقعی که مذاکرات نیازمند اتخاذ تصمیمات سخت و پیچیده بود، شخص ایشان تصمیمات لازم را اتخاذ می‌کرد و البته در کنار این موضوع، تیم با تجربه هسته‌ای نیز انتخاب شده بود که تاثیر بسزایی در روند مذاکرات داشت.

معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: هم اکنون بجز رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای منطقه، تقریباً همه کشورها و بخصوص دوستان جمهوری اسلامی ایران از توافق صورت گرفته خوشحال هستند.

وی با بیان اینکه هم اکنون باید برای ترمیم و جبران خسارت هایی که در گذشته به کشور وارد شده تلاش کنیم اظهار داشت: امروز موقعیت بین المللی ممتازی برای کشور فراهم شده که باید از این فرصت به نحو مطلوب استفاده کنیم و اجازه ندهیم افراطی‌ها و رژیم صهیونیستی بتوانند میدان‌دار امور شوند.

معاون اول رییس جمهور با یاد آوری برخی تجربیات تلخ مربوط به گذشته خاطرنشان کرد: در سالهای گذشته گاهی فرصت‌های خوبی برای توسعه کشور فراهم شد اما استفاده مطلوبی از این فرصت‌ها صورت نگرفت و در حقیقت فرصت سوزی شد و باعث شد بعداً تاسف بخوریم که چرا نتوانستیم از این فرصتها آنطور که باید استفاده کنیم.

دکتر جهانگیری افزود: در سالهای قبل میلیاردها دلار درآمد وارد کشور شد امامتاسفانه نتوانست زمینه‌ی توسعه کشور را فراهم کند و حتی در برخی موارد در جهت خلاف توسعه حرکت شد و زمینه ایجاد مشکلات بسیاری را فراهم کرد.

وی در ادامه با تاکید براینکه بخش خصوصی، واقعیت اقتصاد ایران است تصریح کرد: بخش خصوصی واقعی باید به صحنه بیاید و نباید دولت و یا هیچ شرکتی دولتی عرصه را برای فعالیت بخش خصوصی محدود کند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه معمولاً در دوران جنگ تصمیماتی اتخاذ می‌شود که ممکن است زیاد برای شرایط اقتصادی و رشد و توسعه مناسب نباشد گفت: معمولاً دولت‌ها در شرایط جنگ بدنبال اداره کشور و حفظ شرایط موجود هستند و در دوران تحریم ایران نیز معتقدیم که نوعی جنگ اقتصادی علیه کشور وجود داشت و دامنه‌ی تحریم‌ها و فشارها بر بنگاه‌های اقتصادی در تمامی بخش‌ها گسترده شده و همه حوزه‌ها را هدف قرار داده بود.

دکتر جهانگیری با یادآوری اعمال فشار و تحریم حتی بر شهروندان ایرانی افزود: حتی ایرانیان مقیم خارج از کشور نیز به جرم آنکه متولد ایران بودند برای افتتاح حساب بانکی مشکل داشتند و در این شرایط دولت تصمیمات و سیاست‌هایی را اتخاذ کرد که فشار بر زندگی مردم کمتر شود و این مسئله برای دولت قدری مهمتر از تمرکز بر توسعه بوده است.

وی ادامه داد: هم اکنون باید بر این موضوع تمرکز داشته باشیم که برخی تصمیماتی که موقتی بوده و فقط مربوط به دوران تحریم بوده لغو شود زیرا نباید تصمیمات آن دوران را هم اکنون نیز اجرا کنیم چرا که برخی تصمیمات و قوانین مختص دوران تحریم و دور زدن تحریم‌ها بوده و امروز دیگر ضرورتی برای ادامه آنها وجود ندارد.

معاون اول رییس جمهور خطاب به بخش خصوصی و فعالان اتاق بازرگانی گفت: از شما انتظار داریم که اینگونه موارد را مشخص کرده و به دولت اعلام کنید تا دولت پس از بررسی تصمیماتی که نیازمند لغو هستند را پیگیری کند.

دکتر جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه هم اکنون در دوران پس از تحریم‌ها باید آسیب‌های مهمی که بر اقتصاد کشور وارد شده را شناسایی و اصلاح کنیم اظهار داشت: متاسفانه توسعه کشور در سالهای گذشته کند شده و این در حالی است که کشور باید از رشد اقتصادی 8 درصد و حتی بیشتر برخوردار باشد چرا که ایران ظرفیت و توانمندی این رشد را دارد و علاوه بر آن این یک نیاز ضروری برای کشور است زیرا هم اکنون جوانان تحصیکرده جویای کار فراوانی در کشور داریم.

وی ادامه داد: تعداد شاغلین کشور در سال 84 حدود 20 میلیون نفر بوده و در سال 92 نیز میزان شاغلین در همین حدود بوده است که این بدان معناست که بصورت خالص فرصت‌های شغلی بسیار کمی طی سالهای 84 تا 92 ایجاد شده است.

معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه بهبود فضای کسب و کار از اولویت‌های نخست دولت است گفت: وزیر امور اقتصاد و دارایی و تیم مسئول بهبود فضای کسب و کار در چند جلسه هیات دولت گزارشاتی از روند تلاش برای بهبود فضای کسب و کار ارائه کردند و به گفته وزیر اقتصاد 1600 مجوز در دستگاه‌های اجرایی وجود دارد که بخش قابل توجهی از آنها غیرضروری است و باید لغو شود.

دکتر جهانگیری افزود: در همان جلسات هیات دولت از وزرای مربوطه خواسته‌ایم که خودشان این مجوزها را بررسی کرده و آنها که ضرورت ندارد را لغو کنند و در غیر اینصوت وزیر اقتصاد اختیار قانونی دارد که خود نسبت به این کار اقدام کند.

وی با تاکید بر لزوم رفع موانع پیش روی سرمایه گذاری و تولید در کشور، تصریح کرد: انتظار دولت از اتاق بازرگانی این است که مطالب و نظرات مطرح شده در این نشست را جمع‌بندی کرده و به شکل مکتوب در اختیار ما قرار دهند تا تیم‌های کارشناسی برای بررسی این مسائل مشخص شده و کارها را دنبال کنند.

معاون اول رییس جمهور یکی از مسائلی که سرمایه های اجتماعی را بر باد داد و به اعتماد مردم آسیب زد را فساد اقتصادی عنوان کرد و گفت: باید با فساد سازمان یافته که مثل موریانه به جان کشور افتاده مبارزه کنیم .

دکتر جهانگیری با تاکید براینکه به خوبی اطلاع داریم که این کار کاری دشوار خواهد بود گفت: مبارزه با فساد راه ساده‌ای نیست و باید هزینه‌های آن را نیز پرداخت کنیم و نمی توانیم مثل گذشته با چند شعار به آن بپردازیم زیرا کسانی پیدا می‌شوند که می گویند اینها اینکاره نیستند و شعارهای ما را تکرار می کنند و فسادشان را نیز انجام می دهند .

وی با بیان اینکه دلیل تمرکز بیشتر دولت بر فسادهای بزرگ، به دلیل آنست که می بینیم چه منابع عظیمی از کشور به واسطه‌ی این فسادها بر باد رفته است خاطر نشان کرد: متاسفانه عده‌ای که بانی این فسادها بودند همچنان پررو و مدعی هستند. شخصی که با امضای او 2 میلیارد و هفتصد میلیون دلار پول و نفت این کشور در اختیار یک فرد قرار گرفته، به جای اینکه شرمنده ملت باشد و عذرخواهی کند و به جای اینکه حداقل بگوید که اشتباه کردم، طلبکارانه حرف می زند به شکلی که انگار دیگران به او بدهکار هستند که این وضعیت بوجود آمده است.

معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: اینکه گفته‌ایم فساد 2 میلیارد و هفتصد میلیون دلاری بی سابقه است، این یک واقعیت است و من گفته‌ام اگر فسادی بیشتر از این یعنی 2 میلیارد و هفتصد میلیون و یک دلار پیدا شد من عذر خواهی می‌کنم و می‌گویم دزدی بزرگتر از آن نیز انجام شده است.

دکتر جهانگیری گفت: این مطلب را تاکنون بازگونکرده ام؛ در دولت گذشته و در دوران تحریم تصمیماتی گرفته شده که عده‌ای سودجو دست به کارهایی زدند و بخشی از پول کشور در دست آنهاست و دستگاه مسئول مکرر به آنها نامه نوشته و به آنها گفته که شما ارز مملکت را گرفته بودی تا با آن کاری برای کشور انجام دهی و آن کار را انجام نداده‌ای پس باید ارز مملکت را برگردانی اما با نهایت جسارت این پول را برنمی گردانند.

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه برخورد با فسادهای جزئی نیز از اهمیت زیادی برخوردارند خاطرنشان کرد: به همین دلیل در این دولت تاکید داریم سامانه‌های الکترونیکی، دولت الکترونیک و سامانه‌های فعال در بانک مرکزی و گمرک راه اندازی شود تا از بروز تخلفات جزئی نیز جلوگیری شود.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: دولت تدبیر و امید در تمامی وزارتخانه‌ها گروه‌هایی را مسئول کرده که با مسئولیت بالاترین مقام دستگاه اجرایی، گلوگاه‌های فسادخیز را پیدا کنند و این موضوع با جدیت در حال پیگیری است.

دکتر جهانگیری با تاکید براینکه ایران نیازمند سرمایه گذاری در بخشهای مختلف است گفت: موضوع سرمایه گذاری در بخش نفت و گاز و میادین مشترک که یکی از دغدغه‌های اصلی بوده است اهمیت دوچندان دارد چرا که بعنوان نمونه در یکی از میادین مشترک، کشوری کوچک چندین برابر از ما برداشت می کند و در حقیقت ده‌ها میلیارد دلار پول مملکت که سرمایه ملی است از دست می‌رود.

وی در خصوص مذاکرات دولت با شرکت‌ها و هیات‌های خارجی نیز توضیح داد: سیستم بانکی و بیمه‌های صادرات ما به دلیل تحریم ها با محدودیت و مشکل مواجه شده‌بودند و رتبه ریسک ایران نیز از بین رفته است که لازم است دولت با این شرکت‌ها و هیات‌های خارجی وارد مذاکره شود تا بتواند این مشکلات را از پیش روی اقتصاد کشور و بخش خصوصی بردارد.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه صنایع ما نیازمند نوسازی است خاطرنشان کرد: ما هم اکنون به فنآوری‌های جدید و دانش روز نیازمندیم و می‌توانیم از طریق ارتباط با شرکای معتبر خارجی، پول و دانش فنی به دست آوریم که این امر نیازمند حرکت جدی در اتاق بازرگانی است و انتظار ما این است که اتاق در دوران جدید در این زمینه‌ها فکر جدی کند.

دکتر جهانگیری یکسان سازی نرخ ارز را از برنامه‌های حتمی دولت عنوان و خاطرنشان کرد: دولت در زمینه تورم نیز مصمم است که تورم را یک رقمی کند. البته مدیریت در دوران پساتحریم بسیار دشوار است زیرا اگر به خوبی مدیریت نشود همین فرصت‌ها می‌تواند به تهدید تبدیل شوند.

وی با اشاره به منابع ارزی مسدود شده کشور که پس از تحریم آزاد خواهد شد خاطرنشان کرد: دولت هیچ چشم داشتی به منابع بانک مرکزی ندارد و منابع و ذخائر بانک مرکزی چه بصورت ریالی و چه بصورت ارزی در اختیار خودش خواهد بود و دولت به هیچ عنوان به دنبال این نیست که این منابع ارزی را به ریال تبدیل کرده و از آن استفاده کند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به برنامه دولت برای واگذاری طرح های عمرانی و خدماتی به بخش خصوصی گفت: مصمم هستیم این طرح‌ها را با سهل‌ترین شرایط به بخش خصوصی واگذار کنیم چرا که معتقدیم دولت باید در برخی زمینه‌ها خرید خدمت کند زیرا تولید خدمت توسط دولت گرانتر از خرید خدمت تمام خواهد شد.

دکتر جهانگیری در ادامه با تاکید براینکه بخش تولید باید مورد حمایت قرار گیرد و تولید باید صادرات‌گرا باشد افزود: باید میزان تولیدات کشور را افزایش دهیم و شعار دوران پساتحریم باید تولید با رویکرد صادرات باشد.

وی در بخش پایانی سخنان خود با تاکید براینکه دردوره جدید باید همکاری بیشتری میان بخش خصوصی و دولت وجود داشته باشد از بخش خصوصی خواست با جدیت به صحنه بیایند و گفت: اتاق بازرگانی نیز باید بعنوان نماینده بخش خصوصی در جلسات تصمیم گیری حضور داشته باشد زیرا این یک سیاست قطعی است که نماینده بخش خصوصی در تصمیمات دولت مشارکت کند.

در این جلسه وزیر صنعت،معدن و تجارت نیز با تاکید براینکه فعالان اقتصادی باید از فضای ایجاد شده در دوران پس از تحریم استفاده کنند گفت: فعالان اقتصادی باید با نگاه توسعه ملی و منابع همگانی گام بردارند و اتاق بازرگانی نیز می‌تواند در توسعه ایران بسیار نقش آفرین باشد.

مهندس نعمت زاده با اشاره به مذاکرات دولت با هیات‌های خارجی خاطرنشان کرد: این مذاکرات برای فراهم شدن امکانات و رفع موانع پیش روی بخش خصوصی است و در حقیقت دولت نقش تسهیل کننده امور را دارد و به حوزه کاری بخش خصوصی وارد نمی‌شود.

رییس کل بانک مرکزی نیز در این نشست با بیان اینکه ساختار نظام بانکی کشور معیوب است و اشکالات فراوانی دارد گفت: سالم سازی و بازسازی ساختار مالی بانک‌ها از برنامه‌های جدی دولت تدبیر وامید است.

دکتر سیف افزود: شرایط پس از توافق هسته‌ای فضای جدیدی را ایجاد کرده و هر برنامه‌ای در جهت توسعه اقتصادی و نیز ایجاد انگیزه برای همکاری در کشورهای صنعتی نیازمند سیستم بانکی قوی است چرا بانک های ما حدود 10 سال است به دلیل تحریم‌ها رابطه ای با بانکهای بزرگ دنیا نداشته اند و باید ساختارشان اصلاح شود.

در این نشست روسای اتاق بازرگانی ایران، اتاق تهران و روسای کمیسیون‌های مختلف اتاق‌ها به بیان دغدغه‌ها و نظرات خود پرداختند و پیشنهادات و راهکارهایی را برای رشد و توسعه اقتصاد کشور مطرح کردند که مقرر شد جمع‌بندی این مطالب بصورت مکتوب در اختیار دولت قرار گیرد تا دولت این پیشنهادات را پیگیری کند.

شناسه خبر: 88614

- جلسات

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده