دکتر جهانگیری در مراسم آغاز عملیات اجرایی موزه میراث روستایی گلستان:

ملت ایران باید با تکیه بر تمدن خود کارهای بزرگی در جهان انجام دهند

عملیات اجرایی موزه میراث روستایی گلستان عصر امروز(سه شنبه) با حضور معاون اول رییس جمهور در پارک جنگلی قرق واقع در گرگان آغاز شد.

شناسه خبر: 88580 -

سه شنبه 13 مرداد 1394 - 20:56

معاون اول رییس جمهور در جریان سفر به استان گلستان در مراسم آغاز عملیات اجرایی این موزه گفت: وقتی هر ایرانی آثار تاریخی مربوط به چند هزار سال قبل این کشور را مشاهده می‌نماید به ایرانی بودن خود افتخار می‌کند زیرا کسانی که امروز در دنیا ادعای پیشرفت، ترقی و بزرگی دارند در آن زمان تمدنی نداشته‌اند اما تمدن ایرانی در آن دوران درخشش داشته است.
دکتر اسحاق جهانگیری افزود: ملت ایران باید بتواند با تکیه بر تمدن خود کارهای بزرگی در جهان امروز انجام دهد.
وی با قدردانی از دست اندرکاران سازمان میراث فرهنگی که کارهای مهمی برای به نمایش گذاردن آثار تاریخی و تمدن ایرانی انجام می‌دهند، اظهار داشت: بخشی از تمدن ایرانی در میراث فرهنگی نهفته است که بعنوان المان‌های مختلف ساختمانی در جای‌جای این کشور وجود دارند که باید این ساختمان‌ها را بازسازی، مرمت و حفاظت کنیم.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به گزارشی که از دیوار دفاعی گرگان بعنوان یکی از آثار تاریخی ارائه شد، خاطرنشان کرد: وظیفه سازمان میراث فرهنگی است که این مجموعه را با انجام کارهای باستان شناسی و مرمت در معرض دید مردم قرار دهد.
دکتر جهانگیری افزود: بسیاری از مردم جهان علاقمند هستند اینگونه آثار را که قدمت چندین هزار ساله دارد از نزدیک مشاهده کنند و این یک ظرفیت خوب برای جذب گردشگران است.
وی با بیان اینکه ایران و به ویژه استان گلستان از جاذبه های طبیعی و گردشگری فراوانی برخوردار است، یکی از این جاذبه‌ها را جزیره آشوراده عنوان کرد و گفت: نمونه‌های فراوانی از این ظرفیت‌ها در اینجا موجود است که می‌تواند بعنوان یک فرصت برای توسعه و پیشرفت استان مطرح باشد.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به برنامه‌ی سازمان میراث فرهنگی برای احداث موزه‌ی میراث روستایی گلستان، این اقدام را یک ابتکار جدید دانست و افزود: متاسفانه امروز روستا‌های کشور در حال تخلیه شدن از جمعیت هستند و مردم روستاها به حاشیه شهرها می‌آیند که مسائل و مشکلات جدی را ایجاد کرده و امیدوارم با کارهایی که انجام می‌شود این دغدغه مرتفع شود.
دکتر جهانگیری روستاها را مرکز تولید کشور خواند و افزود: کالاهای اساسی و استراتژیک در روستاها تولید می شود و هرچقدر که دولت برای روستاها هزینه کند، چیزی از دست نمی‌دهد بلکه به اقتصاد کشور کمک می‌کند.
وی ادامه داد: وقتی که روستاها تخلیه می‌شوند، یکی از مشکلات این است که ساختمان‌ها و بناهای روستا به سرعت از بین می‌روند که لازم است برای این موضوع فکری شود و از این ساختمان‌ها نگهداری شود.

شناسه خبر: 88580

- سفرهای داخلی

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده