معاون اول رییس جمهور:

مشکل اشتغال جز با ایجاد واحدهای کوچک و متوسط صنعتی حل نمی‌شود

معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه موضوع اشتغال و ایجاد فرصت‌های شغلی در کشور جز با راه اندازی واحدهای کوچک و متوسط صنعتی حل نمی‌شود، گفت: معمولاً وقتی صحبت از سرمایه گذار خارجی به میان می‌آید تصور می‌شود که این سرمایه گذاران باید به دنبال راه اندازی واحدهای بزرگ صنعتی باشند اما برخی مواقع بانک‌های خارجی تاکید دارند که می خواهند منابع خود را به شرکت ها و واحدهای کوچک بدهند.

شناسه خبر: 88569 -

سه شنبه 13 مرداد 1394 - 15:30

دکتر اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه) در جریان سفر به استان گلستان در آیین افتتاح 12 واحد صنعتی گفت: یکی از دغدغه‌های اصلی کشور نبود فرصت های شغلی است. در حال حاضر تعداد قابل توجهی نیروی جوان تحصیلکرده جویای کار درکشور داریم که این جوانان باید سرمایه و فرصت بزرگی برای توسعه کشور باشند.
وی افزود: متاسفانه به دلیل آنکه در سالهای گذشته فضا برای سرمایه گذاری وتولید در کشور مهیا نبوده، نتیجتاً شغلی ایجاد نشده و به تعداد بیکاران کشور افزوده شده است.
دکتر جهانگیری با اشاره به اهمیت واحدهای صنعتی کوچک در اشتغالزایی خاطرنشان کرد: واحدهای کوچک با سرمایه‌ای اندک راه اندازی می‌شوند و فرصت‌های شغلی ایجاد می کنند. معمولاً اکثر کشورها برای ایجاد فرصت‌های شغلی بدنبال ایجاد واحدهای کوچک و متوسط هستند.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: باید شرایطی ایجاد شود که افزایش تولید و
سرمایه گذاری در کشور به یک حرکت عمومی تبدیل شود و لازم است تسهیلات مورد نیاز این امر نیز فراهم گردد.
دکتر جهانگیری با اشاره به اینکه اقتصاد ایران به شدت به نظام بانکی متکی است، افزود: هم اکنون نظام بانکی با مشکلات و موانع جدی روبروست و بیش از 90 هزار میلیارد تومان معوقات بانکی داریم که اگر این رقم به موقع بازپرداخت می شد و در اختیار بانکها قرار می گرفت تحولی جدی در بخش تولید و سرمایه گذاری کشور بوجود می آورد.
وی با یادآوری دستور رییس جمهور در روزهای گذشته مبنی بر ایجاد تحول در نظام بانکی گفت: دکتر روحانی به بنده و تعدادی از مسئولان اقتصادی دولت دستور دادند به موضوع تحول در نظام بانکی و نیز بدهی دولت به پیمانکاران رسیدگی کنیم که خوشبختانه هم در وزارت اقتصاد و هم در بانک مرکزی جلساتی در این زمینه برگزار شده و طرح کاملی برای تحول در نظام بانکی تدوین گردیده که امیدوارم با روش‌هایی که در پیش خواهیم گرفت بتوانیم نظام بانکی کشور را بهبود بخشیده و آن را متحول کنیم.
معاون اول رییس جمهور یکی از انتظارات دوران پس از تحریم را حضور بانک های خارجی در ایران عنوان و خاطرنشان کرد: بانکهای خارجی می‌توانند در مناطق آزاد شعبه دایر کنند و با صد در صد سهام متعلق به خودشان فعالیت داشته باشند.
دکتر جهانگیری افزود: این بانکهای خارجی می توانند در سرزمین اصلی نیز فعالیت کنند البته با درصد کمتر سهام متعلق به خودشان.
وی با تاکید بر اینکه باید برای تامین منابع مورد نیاز جهت سرمایه گذاری و تولید ، باید از منابع خارجی استفاده کرد، اظهار داشت: هیچ کشوری قادر نیست مسیر توسعه را بدون استفاده از منابع خارجی طی کند.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: آنچه در استفاده از منابع خارجی مورد تاکید است این است که این منابع باید در طرح‌های اقتصادی استفاده شود که قدرت بازگشت سرمایه را داشته باشند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه استان گلستان از نظر شرایط،‌ طبیعت، استعدادها و وجود نیروی انسانی تحصیلکرده دارای شرایطی ویژه است،گفت: استان گلستان علاوه بر این مزایا با کشورهای مهم درحال توسعه نظیر ترکمنستان و قزاقستان همجوار است؛ ضمن آنکه ایران روابط خوبی با این کشورها دارد و آنها نیز علاقمند هستند با ایران همکاری کنند.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به دیدار دکتر روحانی با روسای جمهور این دو کشور گفت: رییس جمهور نیز تاکید دارد که در استان گلستان باید تولیداتی راه اندازی شود که بتوانیم محصولات آنها را به این کشورهای همسایه صادر کنیم.
دکتر جهانگیری یکی از جهت گیریهای اصلی دولت را توسعه صادرات غیرنفتی دانست و افزود: استان‌های مرزی کشور باید در این زمینه پیشتاز باشند چرا که صادرات به کشورهای همسایه از سیاست‌های اصلی دولت است.
وی با تاکید براینکه برای دوران پس از تحریم به صورت جدی به دنبال سرمایه گذاری و افزایش اشتغال هستیم، اظهار امیدواری کرد بتوانیم زمینه‌های رشد و توسعه را در استان گلستان فراهم کنیم.
معاون اول رییس جمهور همچنین نقش روستاها در کشور را پر اهمیت دانست و گفت: مسائل کشور جز با حل مسائل روستاها برطرف نمی‌شود و اگر مشکلات و معضلات امروز تهران را ریشه یابی کنیم، قطعاً یکی از عوامل، عدم توجه به روستاها بوده که باعث شده مردم روستاها به تهران مهاجرت کرده و در حاشیه شهرها سکونت کنند که این اتفاق زمینه‌ی ایجاد مسائل و مشکلات را فراهم کرده است.

شناسه خبر: 88569

- سفرهای داخلی

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده