مولاوردی در نشستی با مشاورین امور زنان و خانواده:

زنان ظرفیت بی‌بدیلی در فرهنگ‌سازی برای استفاده بهینه از منابع طبیعی و حفظ محیط زیست دارند / با توان افزایی زنان مصرف انرژی در کشور کاهش می‌یابد

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه بحران آب در تمام دنیا به طور جدی مطرح شده و راهی جز تغییر مصرف در استفاده از منابع طبیعی نداریم، گفت: زنان ظرفیت بی‌بدیلی در فرهنگ‌سازی به منظور استفاده بهینه از منابع طبیعی و حفظ محیط زیست دارند که با آموزش و ایجاد همکاری و همراهی زنان می‌توان به طور چشمگیری شاهد مصرف درست منابع طبیعی بوده و به موفقیت‌های بزرگی در توسعه پایدار دست پیدا کنیم.

شناسه خبر: 88562 -

سه شنبه 13 مرداد 1394 - 15:12

شهیندخت مولاوردی روز سه‌شنبه در دوازدهمین نشست مشاورین امور زنان و خانواده سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی که به میزبانی وزارت نیرو انجام شد با بیان اینکه مادران در تربیت کودکان نقش اساسی و مهمی را ایفا می‌کنند، گفت: باید با برنامه‌ریزی و هماهنگی مناسب در عملکرد آموزش و پرورش و رسانه‌ها، در تکمیل تربیت شایسته‌تر فرزندان این مرز و بوم زمینه سازی شود.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با انتقاد از اینکه در دهه‌های اخیر نقش و جایگاه خانواده در تربیت فرزندان کمرنگ شده است، اظهار داشت: نیاز است تربیت فرزندان را به خانواده برگردانیم و اولویت تربیت فرزندان با خانواده باشد و آموزش و پرورش، جامعه، دانشگاه و سایر ارگان‌ها در تربیت فرزندان به خانواده کمک کنند.
مولاوردی توجه به تربیت فرزندان و فرهنگ‌سازی در راستای مصرف بهینه از منابع طبیعی و استفاده از تجربه سایر کشورها در این زمینه را مورد تأکید قرار داد و گفت: باید از چنین تجربه‌هایی در زمینه اصلاح الگوی مصرف استفاده شود.
معاون رییس‌ جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: با توان افزایی و سپردن مدیریت به زنان می‌توان مصرف انرژی در کشور را به طور محسوسی کاهش داد.
مولاوردی با بیان اینکه مضمون اصلی برنامه ششم توسعه «آب» و «محیط زیست» است گفت: با در نظر گرفتن مسأله آب و محیط زیست در برنامه ششم توسعه، امیدواریم چالش‌های کشور و موانع رشد و توسعه را در این زمینه رفع کرده تا کشور در مسیر ترقی و بالندگی قرار گیرد.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده ادامه داد: برنامه ششم توسعه باید طوری تدوین شود که زمینه‌های اجرایی پیدا کند تا در پایان شاهد به ثمر نشستن کامل این برنامه باشیم.
مولاوردی با بیان اینکه دومین همایش ملی اعتدال با موضوع «زنان، اعتدال و توسعه» در 17 مهرماه با حضور رییس جمهوری برگزار خواهد شد، گفت: این گردهمایی با مشارکت «انجمن جامعه شناسی ایران»، «معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری» و «سازمان اسناد و کتابخانه ملی» برگزار می‌شود که به تبیین، تعریف و تامین مولفه‌ها و شاخصه های رویکرد اعتدال در جنبه‌های مختلف زندگی زنان می‌پردازد.
معاون رییس‌ جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به راه اندازی سامانه پیامکی 101 در این معاونت گفت: این سامانه از پانزدهم ماه رمضان با هدف جمع‌آوری مطالبات و پیشنهادات زنان در جامعه افتتاح شده است.
وی همچنین به تفاهم‌نامه‌هایی که معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با دستگاه ها و وزارتخانه‌های مختلف امضا کرده اشاره و اضافه کرد: در سال 94 و 95 بیشتر تفاهم نامه ها ملی خواهد بود.
مولاوردی در ابتدای سخنان خود با اشاره به اینکه در شرایطی این نشست انجام می‌گیرد که کشور وارد فصل جدیدی در سیاست‌های خارجی و روابط بین‌الملل شده است، گفت: با این توافق انجام شده نباید انتظار داشته باشیم که ایران یکطرفه بعنوان مصرف‌کننده صرف باشد بلکه باید از فرصت ایجاد شده گامی را در امر تولید و صادرات غیرنفتی برداریم و نقش زنان در ارتقاء جایگاه کشور در صادرات غیرنفتی و محقق شدن برنامه‌های کلی کشور بسیار مهم است.
مهندس حمید چیت چیان وزیر نیرو نیز در سخنانی جایگاه مادران در فرهنگ سازی نسل آینده را بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: می‌توان با آموزش و فرهنگ‌سازی و با تأثیرگذاری بر ذهن، فکر و تدبیر مادران تحولی را در تربیت فرزندان جهت استفاده درست از منابع طبیعی و محیط زیست ایجاد کرد.
وزیر نیرو با بیان این که ذخیره سازی برق در مقیاس بزرگ امکان پذیر نیست، گفت: امیدواریم با مدیریت صحیح و درست بتوان نیاز جامعه را دنبال کرده تا اختلالی در خدمت‌رسانی بوجود نیاید.
خانم دکتر ترابی رییس گروه سیاست گذاری و تخصیص آب وزارت نیرو نیز به دغدغه‌ها و مشکلات موجود و کمبود منابع آبی از جمله «کم بودن آب در کشور»، «توزیع ناهمگن بارش باران»، «افزایش جمعیت با توجه به عدم مصرف بهینه منابع آبی»، «چگونگی مصرف آب»، «تغییرات اقلیمی در مناطق مختلف کشور»، «انتقال بین حوزه‌ای آب از مناطق پرآب به مناطق کم آب» پرداخت و اظهار امیدواری کرد با تببین برنامه‌های مدون و مدیریت درست مصرف، آگاه‌سازی در بخش‌های مختلف کشاورزی، صنعت و خانواده و همچنین بکارگیری تجربه‌های کشورهای مختلف، بتوان چالش‌های موجود در کشور را کاهش داد.
دکتر طاهری مشاور وزیر نیرو در امور محیط زیست، ایمنی و بهداشت کار نیز سخنانی در خصوص نقش زنان در توسعه فرهنگ و ایمنی و بهداشت بیان کرد و گفت: مادران نقش بسزایی در آموزش کودکان در استفاده درست منابع طبیعی و محیط زیست دارند و امیدوارم در آینده کشورمان به جایی برسد که هر ایرانی مصرف بهینه منابع طبیعی را در اولویت زندگی خود قرار دهد.

شناسه خبر: 88562

- دیدارهای داخلی

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده