رییس جمهوری در جلسه شورای اداری استان کردستان:

انتخاب مردم، ادامه مسیر عقلانیت، اعتدال و نفی خشونت است/ دسته بندی‌ها زیر چتر وحدت پذیرفتنی است/ گسترش فضای فرهنگی، اعتدال و معنویت، بهترین سلاح در برابر توطئه‌ها است

رییس جمهوری عصر یکشنبه در جلسه شورای اداری استان کردستان، تقویت فضای فرهنگی – مذهبی، اعتدال و معنویت را سلاح اصلی در برابر توطئه دشمنان دانست و گفت: بی‌تردید فضای افراط و خشونت در منطقه فقط به نفع غریبه‌ها و رژیم صهیونیستی خواهد بود.

شناسه خبر: 88383 -

يکشنبه 4 مرداد 1394 - 20:46

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی با اشاره به اینکه مردم کردستان دین خود را به نظام و ایران ادا کرده اند، گفت:ارتش، سپاه، نیروهای انتظامی، بسیج و پیشمرگان، حافظ امنیت کردستان بوده اند و ما باید امنیت و ثبات را حفظ و مستحکم کنیم.
رییس جمهوری با بیان اینکه انتخاب مردم، ادامه مسیر عقلانیت، اعتدال و نفی خشونت است، اظهار داشت: دولت برآمده از اراده ملت ایران تلاش دارد اعتدال را در داخل کشور و صحنه‌های خارجی و بین‌المللی تثبیت کند.
دکتر روحانی خاطر نشان کرد: امروز اگر بخواهیم کردستان توسعه پیدا کند به غیر از امنیت باید شاهد اتحاد و وحدت مستحکم در سطح استان باشیم و به فضل الهی چنین شرایطی در استان حاکم است.
رییس جمهوری دسته بندی ها و سلیقه ها را زیر چتر وحدت پذیرفتنی دانست و تصریح کرد: نباید دسته‌بندی‌، قومیت و برخورداری از فرهنگ‌‌های مختلف ما را از زیر چادر وحدت که همان اخلاق، معنویت و عرق ایرانیت است، خارج کند و در زیر چادر وحدت هر کسی می‌تواند افکار و اندیشه خود را داشته باشد.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه برای تقویت بیش از پیش وحدت در جامعه، باید تنوع و اختلاف نظر را به رسمیت بشناسیم و آستانه تحمل را تا پذیرش یکدیگر بالا ببریم، گفت: همه اقوام و مذاهب و حتی ادیان مختلفی که در قانون اساسی آمده است، گل‌های رنگارنگ باغ ایران‌زمین هستند و باید محترم شمرده شوند.
رییس جمهوری توافق هسته‌ای را یک اقدام ملی، توصیف کرد و گفت: اگر کسی نسبت به این توافق نقد داشته باشد، می‌تواند آن را مطرح کند و همه باید تلاش کنیم که این کار ملی موجب وحدت، عظمت و سربلندی هر چه بیشتر کشور عزیزمان باشد.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه باید همدیگر را به رسمیت شناخته و آستانه تحمل را ارتقا داد، اظهار داشت: اگر در داخل خانه هم افکار مختلف پذیرفته نشود و فضای دوستی، محبت و مودت حاکم نباشد، بی‌تردید فضای دیکتاتوری، پیروز نخواهد شد. هر کسی در داخل خانه می‌تواند فکر و نظر خویش را داشته باشد البته باید اصول و ارزش‌ها و اخلاق که نقش بند تسبیح را دارند، با قوت حفظ شود.
رییس جمهوری خاطر نشان کرد: در سطح جامعه و کشور نیز همه باید همدیگر را به رسمیت بشناسند، ضمن اینکه اهداف اصلی نباید فراموش شود و این اهداف همانا سربلندی کشور و آبادانی، رفاه مردم و ایجاد اخلاق اسلامی و محمدی(ص) در سطح کشور است.
دکتر روحانی بر حضور مردم در صحنه حمایت از دولت تأکید کرد و گفت: دولت به تنهایی نمی‌تواند کاری انجام دهد و اگر مردم تفکری را قبول کردند، باید با حضور در صحنه آن را پیگیری و ادامه دهند و دولت نیز با حضور و فعالیت مردم می‌تواند کارها را به پیش ببرد.
رییس جمهوری به طرح پیشنهاد «جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری» در سازمان ملل اشاره کرد و گفت: این پیشنهاد با تلاش دیپلمات‌های کشورمان در مجمع عمومی سازمان ملل با اتفاق آرا به تصویب رسید و می‌توان آن را گامی در مسیر اعتدال و عقلانیت توصیف کرد.
دکتر روحانی با اشاره به حمایت جمهوری اسلامی ایران برای مبارزه با تروریسم در عراق، گفت: وقتی تروریست‌ها، ‌شهرها و بخش‌های مختلف عراق را تهدید کردند، ایران وارد عمل شد و عملاً نشان داد که به دنبال مبارزه با افراط گری بوده و خواهان برقراری صلح و ثبات است و اکنون منطقه می داند که ایران حافظ آنها در برابر تروریسم است.
رییس جمهوری با تأکید بر اینکه ملت ایران هیچگاه‌ خواهان جنگ نبوده و نیست، اظهار داشت: البته اگر کسی بخواهد به کشورمان تجاوز کند، پاسخ قاطعی به آن داده خواهد شد.
دکتر روحانی در ادامه با اشاره به اینکه مذاکرات هسته‌ای صحنه دیگری بود که در آن اعتدال و عقلانیت در سطحی بالاتر پیگیری و مطرح شد، اظهار داشت: مذاکرات هسته‌ای از ابعاد مختلفی برخوردار است و فقط شامل این موضوع نمی‌شود که با اذعان قدرت‌های جهانی می‌توانیم غنی‌سازی کرده و تحریم‌ها برداشته شده است، بلکه در این مذاکرات به دنیا اعلام کردیم که اعتدال بهترین راه و خشونت بدترین مسیر است و کسانی که مدام می‌گویند که در میزشان باروت وجود دارد به این معناست که به دنبال مسیر خشونت هستند.
رییس جمهوری اضافه کرد: ما در این مذاکرات اعلام کردیم که روی میز ایران اسلامی، تجاوز، تصرف سرزمین و دخالت در امور داخلی دیگران نیست، روی میز ما منطق و اخلاق است همان طور که روی میز ما دفاع قاطع در برابر تجاوزگر نیز هست.
دکتر روحانی گفت: در مذاکرات هسته‌ای ثابت کردیم که اعتدال بر افراط، منطق بر زور و استدلال بر تحمیل پیروز است و این مذاکرات می‌تواند به یک الگوی جهانی تبدیل شود.
رییس جمهوری گفت: ما مذاکرات را به صورت منطقی مستمر و با اراده روشن شروع کردیم و از روز اول اعلام نمودیم که به موفقیت خواهیم رسید و این موفقیت برد – برد خواهد بود. ما به دنبال این نیستیم که در دنیا کسی را سرافکنده کنیم بلکه به دنبال تعامل سازنده با حفظ منافع و خطوط قرمز خود می‌باشیم.
دکتر روحانی گفت: توافق وین یک توافق عزتمندانه است که نسل‌های آینده می‌توانند با غرور به آن نگاه کنند و این موضوع با غرور و عزت در تاریخ ملت ایران ثبت شد.
رییس جمهوری با قدردانی از همه حمایت‌هایی که در مسیر رسیدن به توافق انجام شده است، اظهار داشت: در روند مذاکرات همه قوا با وحدت، اتحاد و همفکری دولت را یاری کردند و رهبر معظم انقلاب اسلامی با هدایت‌ها و حمایت‌های خود باعث شدند که بتوانیم به جایگاه کنونی دست پیدا کنیم.
دکتر روحانی افزود: آنچه را در انتخابات سال 92 اعلام کردیم گام به گام و در صحنه عمل، در حال تثبیت هستیم.
رییس جمهوری گفت: ملت ایران ملتی فرهنگی بوده و به دنبال اعتدال‌، معنویت و اخلاق است و اساساً دین پیامبر اسلام(ص) دین اعتدال است و باید این مسیر را ادامه دهیم.
دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود، با بیان اینکه مشکل بیکاری معضل کل کشور بوده و راه غلبه بر آن توسعه و رونق اقتصادی است، گفت: بی‌تردید هر چه قدر برای توسعه و پیشرفت کشور سرمایه‌گذاری شود، این موضوع می‌تواند در افزایش اشتغال مؤثر باشد و باید ظرفیت‌های هر استان را برای غلبه بر مشکلات بیکاری تقویت کرد و در این مسیر کردستان می‌تواند در زمینه گردشگری و تبدیل شدن به مرکز صادرات به سایر کشورها گام‌های مفیدی در رفع بیکاری بردارد.
رییس جمهوری توجه به اقتصاد مقاومتی را مورد تأکید قرار داد و گفت: اقتصاد مقاومتی که رهبر معظم انقلاب آن را مطرح فرمودند، فقط متعلق به زمان تحریم نیست، بلکه باید آن را بویژه بعد از شرایط تحریم، ادامه داد.
دکتر روحانی تصریح کرد: باید تولید را افزایش داده و بخش‌های مختلف عرصه خدمات را فعال کرد.
رییس جمهوری گفت: برخی به دولت اعتراض می‌کنند که فقط به فکر سیاست خارجی و رفع تحریم‌ها است در حالی که اقدامات دولت، نشان می‌دهد که این حرف نادرستی است اینکه امروز 880 میلیارد تومان برای توسعه استان کردستان اختصاص پیدا می‌کند، اقدامی است که در شرایط تحریم انجام می‌شود.
دکتر روحانی افزود: ایجاد تحول بزرگ در بخش سلامت و قرار گرفتن تمام مردم ایران تحت پوشش خدمات درمانی که همه دنیا را شگفت‌زده کرده و نیز اقدامات دولت در بخش‌های گردشگری و آموزش عالی، همگی بخشی از اقدامات دولت است که در شرایط تحریم انجام شده و نشان می‌دهد که دولت صرفاً بر بخش سیاست خارجی متمرکز نیست.
رییس جمهوری تصریح کرد: شرایط امروز کشورمان آماده‌تر از دیروز است بنابراین باید وحدت و آمادگی ما برای تلاش و کوشش ، بیشتر شود.
دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با قدردانی از استقبال گرم و پرشور مردم استان کردستان از کاروان دولت تدبیر و امید، اظهار داشت: در ایام انتخابات از جمله استانهایی که به آن سفر کردم کردستان بود و شور و هیجان مردم در آن روز و امروز نشان می دهد که مردم کردستان ، مردمی هشیار و آگاه هستند.
رییس جمهوری با قدردانی از ایثار و فداکاری مردم کردستان در صحنه های مختلف انقلاب گفت:مردم کردستان آزمایش خودشان را در صحنه‌های مختلف به خوبی انجام دادند. در آغاز انقلاب که دشمنان توطئه عظیمی در این خطه ایجاد کردند، برای رفع آن گر چه همه تلاش کردند، اما نقش اصلی را خود مردم کردستان ایفا نمودند.
رییس جمهوری تصریح کرد: مردم کردستان به سینه کسانی که در پی جدایی بخش‌های مختلف کشورمان از خاک مقدس ایران عزیز بودند، دست رد زدند.
دکتر روحانی امنیت موجود در استان کردستان را حاصل دلاوری‌های نیروهای مسلح دانست و گفت: برای امنیت این خطه نیروهای مسلح از جمله سپاه پاسداران، ارتش، بسیج و پیشمرگان کرد مسلمان تلاش‌های زیادی انجام دادند و امروز کردستان، استانی امن و باثبات است.
رییس جمهوری، اقداماتی را که برای تثبیت امنیت کردستان انجام شده، بسیار بزرگ توصیف کرد و گفت: ده‌ها و صدها گروهک و برخی قدرت‌ها و ابرقدرت‌ها از وحدت و همدلی موجود در ایران اسلامی خوشحال نبوده و نیستند و به دنبال ایجاد ناامنی بودند و هستند که باید در مقابل همه آنها هوشیار بود.
دکتر روحانی با بیان اینکه ملت‌های منطقه به خوبی می‌دانند که ایران مقتدر می‌تواند در تثبیت امنیت در منطقه بسیار مؤثر باشد، گفت: وقتی مطلع شدیم که اربیل در خطر قرار گرفته است، همه امکانات کشور را برای برخورد با ناامنی در آن منطقه بکار گرفتیم تا از وقوع توطئه در آنجا جلوگیری کنیم.
رییس جمهوری تصریح کرد: اینکه ملت‌های منطقه احساس کنند که اگر روزی با خطر مواجه شدند، ایران به عنوان کشوری دلسوز نقش خود را ایفا می‌کند، بسیار حائز اهمیت است.
دکتر روحانی گفت: باید در مقابل توطئه‌های دشمنان که همچنان ادامه دارد، هوشیار و آگاه باشیم.

شناسه خبر: 88383

- سفرهای استانی

- دولت یادهم و دوازدهم

فیلم مرتبطاخبار برگزیده