دکترجهانگیری :

کشور در مسیر پیشرفت خوبی قرار دارد

معاون اول رئیس جمهور در مراسم افتتاح رسمی سد سورک گفت: در حال حاضر کشور ایران در مسیر پیشرفت خوبی قرار دارد و به سرعت در حال طی کردن این مسیر است.

شناسه خبر: 87676 -

سه شنبه 26 خرداد 1394 - 13:41

دکتر اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز (سه شنبه) در مراسم افتتاح رسمی سد سورک در شهرکرد با بیان اینکه برای تشکر و عرض خداقوت به دست اندرکاران اجرای این پروژه خدمت شما رسیده ایم گفت: کشور به سرعت مسیر پیشرفت خود را طی می کند و وظیفه ما این است که موانع پیش روی این توسعه را برای تسریع در روند رشد کشور برطرف کنیم.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه خداوند منابع طبیعی فراوان و نیروی انسانی جوان و با نشاط به این کشور عطا کرده است، افزود: نیروی انسانی جوان و تحصیلکرده کشور می تواند یکی از عوامل اصلی و موثر تسریع در توسعه کشور باشد و برای این منظور باید اشتغال مناسب و پایدار برای آنان ایجاد کنیم.
وی با بیان اینکه هیچ اولویتی در ایجاد مسیر اشتغال بالاتر از آن نیست که همه آحاد جامعه احساس کنند می توانند آزادانه تلاش و فعالیت کنند و در مسیر توسعه کشور مشارکت داشته باشند، اظهار داشت: البته باید این نکته مهم را در نظر داشته باشیم که اقدامات ضربتی و بدون پشتوانه کارشناسی کافی فقط منابع و فرصت ها را هدر می دهد و ایجاد اشتغال پایدار نیاز به سرمایه گذاری مولد و ارتقای تولید با تکیه بر مطالعات و کار کارشناسی کافی است.
دکتر جهانگیری ادامه داد: باید فضایی ایجاد کنیم که بخش خصوصی با اطمینان از آینده کاری اش بطور جدی وارد میدان شود. البته این بحث مدتهاست که مطرح است و باید بپذیریم که عبور کشور از مشکلات بویژه در عرصه اقتصادی هیچ راهی جز میدان دادن به بخش خصوصی ندارد.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه در مقطع فعلی با چالشی مهم به نام تحریم های ظالمانه مواجه هستیم که باید با گفتگو و تعامل حل و فصل شود ،تصریح کرد: در مقطع سختی هستیم که باید تصمیماتی جدی بگیریم. حریف قدری را پیش رو داریم اما با اطمینان به راهی که انتخاب کرده ایم و با توکل به خدا امیدوار به نتیجه مطلوب به پیش می رویم تا هم حقوق و دستاوردهای ملت را حفظ و تثبیت کنیم و هم تحریم ها را رفع کنیم.
وی با اشاره بااینکه اگر تحریم ها رفع شوند فضای بسیار بزرگی برای کار و تلاش فراهم خواهد شد و بسیاری از دغدغه ها برطرف خواهند شد، خاطرنشان کرد: البته باید برای دوران پس از تحریم برنامه داشته باشیم و در نظر داشته باشیم که آن دسته از فعالان اقتصادی که در شرایط سخت تحریم در کشور پایداری کرده و به تولید ادامه دادند باید در شرایط پس از تحریم مورد حمایت بیشتر قرار گیرند تا در برابر کالاها و فعالان اقتصادی خارجی ضربه نخورند. البته با وجود آنکه امیدواریم توافق حاصل شود اما قطعاً این گزینه را نیز در نظر داریم که اگر توافق حاصل نشد چه باید کرد.
دکتر جهانگیری در ادامه با بیان اینکه دولت اصرار دارد بخش خصوصی را بیش از پیش به مشارکت در سازندگی کشور وارد کند، گفت: دولت تاکید دارد که طرح های نیمه تمام به بخش خصوصی واگذار شوند چرا که بودجه های عمرانی سالیانه دولتی کفاف تکمیل حجم فراوان طرح های نیمه تمام عمرانی را نمی دهد و از سوی دیگر باید به این نکته توجه داشته باشیم که وقتی اجرای طرح های عمرانی طولانی می شوند هم خاصیت عمرانی و خدماتی خود را از دست می دهند و هم تاثیر گذاری اجتماعی آنها زایل می شود و انگیزه مردم را نیز از بین می برد.
وی اضافه کرد: دولت محدودیتی برای فعالیت بخش خصوصی قائل نیست و هرچه بتواند طرح های نیمه تمام را به بخش خصوصی واگذار خواهد کرد و نیز آمادگی دارد تا با بخش خصوصی در این زمینه به صورت خرید خدمت نیز مشارکت کند.
معاون اول رییس جمهور عملکرد وزارت نیرو در جذب مشارکت بخش خصوصی در طرح های نیمه تمام خود را مطلوب توصیف کرد و اظهار داشت: وزارت نیرو در دولت یازدهم توانسته تحول و اتفاق مهمی را در عرصه پروژه های عمرانی خود رقم بزند که این باعث خوشحالی است.
دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به محدودیت منابع آب کشور بر لزوم توجه بیشتر به مصرف بهینه آب تاکید کرد و در ادامه سخنان خود با اشاره به افتتاح پل کارون 4 بعنوان بزرگترین پل فلزی زیرقوسی کشور تصریح کرد: این پل به عنوان نمونه ای از توان بالای مهندسی کشور مایه افتخار است و مایه خوشبختی است که امروز توان مهندسی کشور در کشورهای دیگر نیز با کشورهای خارجی صاحب سبک در این عرصه قابل رقابت است اما متاسفانه بخش فنی و مهندسی کشور امروز مثل پرنده ای است که با وجود توان بالای پرواز، بالهایش بسته است.

شناسه خبر: 87676

- سفرهای داخلی

- معاون اول

فیلم مرتبطاخبار برگزیده