دکتر امین‌زاده در دیدار سرپرست و اعضای هیات علمی دانشگاه اصفهان :

حاکم شدن روح حقوقی بر جامعه ضرورت امروز کشور است

معاون حقوقی رییس‌ جمهوری با تأکید بر اینکه حل و فصل امور حقوقی و حکومتی با نشستن در پایتخت سامان نمی‌یابد، گفت: معاونت حقوقی ریاست جمهوری در رویکرد جدید خود و به منظور ارتقاء حقوق در کشور در استان‌های مختلف حاضر شده و نسبت به آگاهی‌بخشی، تخصص‌گرایی و پایبندی به موازین حقوقی در میان مدیران دستگاه‌های اجرایی سراسر کشور، همت نموده است.

شناسه خبر: 87665 -

دوشنبه 25 خرداد 1394 - 18:23

دکتر الهام امین‌زاده روز دوشنبه در جمع سرپرست و اعضای هیأت علمی دانشگاه اصفهان با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید قبل از ارایه طرح‌ها و لوایح پیشنهادی به مجلس در برابر نظرات حقوقی به منظور رفع اشکال تمکین می‌کند، گفت: کاهش آمار مشکلات حقوقی دستگاه‌های اجرایی با هیأت‌ تطبیق قوه مقننه و پرونده‌های دیوان عدالت اداری در قوه قضائیه نشان می‌دهد که لوایح دولت منطبق بر قانون اساسی، سیاست‌های کلی نظام و قوانین عادی است.
معاون حقوقی رییس‌ جمهوری ورود جدی دولت به موضوع مستندسازی املاک در کشور به منظور جلوگیری از تعدی سودجویان به عرصه‌های طبیعی و دولتی و انفال را خاطرنشان ساخت و با اعلام آمادگی معاونت حقوقی ریاست جمهوری برای کمک به مدیریت دانشگاه اصفهان در حل مسأله زمین‌های این دانشگاه، اظهار داشت: این معاونت پس از درخواست دانشگاه شیراز برای حل مسأله املاک این دانشگاه با معارضان، وارد عمل شد و پس از بررسی‌های فراوان نظری عادلانه که تأمین کننده نظر همه شاکیان باشد، صادر کرده است.
دکتر امین‌زاده در این خصوص به مشاوره مجمع حقوقدانان بین‌الملل دانشگاه‌های سراسر کشور به تیم مذاکره‌کننده در خصوص توافق هسته‌ای با کشورهای 1+5 اشاره کرد و گفت: در پایان این نشست‌ها آقای عراقچی معاون وزیر امور خارجه از پیشنهادهای مطرح شده توسط دانشگاهیان کشور استقبال کرد.
معاون حقوقی رییس‌ جمهوری در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه هدف از ارایه منشور حقوق شهروندی تکرار قانون اساسی و سندهای حقوق بشری نیست، گفت: حقوق شهروندی برنامه و روشی برای مطلع کردن مردم از حقوق و تکالیفشان است که شامل حق سلامت، رفاه، رقابت اقتصادی، حیات، آزادی بیان و محیط زیست با زیرمجموعه‌های این سرفصل‌هاست.
دکتر امین‌زاده ادامه داد: ما با رویکرد اجتماعی و نه سیاسی وارد مبحث حقوق شهروندی شدیم تا خدمت‌رسانی بیشتری به مردم انجام دهیم. خوشبختانه این بخش به گفتمان جامع مبدل شده و همه دستگاه‌ها به آن ورود پیدا کردند.
معاون حقوقی رییس‌ جمهوری با اشاره به امضاء تفاهم‌نامه میان معاونت حقوقی و دستگاه‌هایی نظیر صدا و سیما، وزارت ورزش و جوانان، وزارت آموزش و پرورش برای آشنا کردن مردم بویژه نسل جدید با حقوق خود و حق‌الناس، گفت: حاکم شدن روح حقوقی بر جامعه ضرورت امروز کشور است، چرا که قانون‌گریزان با وجود مراجع متعدد نظارتی، مفاسد اقتصادی بیشتری بوجود آورده‌اند.
دکتر امین‌زاده با اشاره به نقش اساتید حقوق در توسعه و ترویج مباحث حقوقی، آمادگی معاونت حقوقی برای همکاری با دانشکده حقوق دانشگاه اصفهان را به منظور توسعه، ترویج و پژوهش مسایل حقوقی در استان‌های همجوار اعلام کرد.
پیش از سخنان معاون حقوقی رییس‌ جمهوری دکتر طالبی سرپرست دانشگاه اصفهان در گزارشی مسایل حقوقی این دانشگاه بویژه دعوای حقوقی بر سر مالکیت املاک را تشریح کرد.
در این جلسه چند تن از حاضران دیدگاه‌ها و نظرات خود پیرامون مسایل مختلف بویژه مباحث حقوقی استان اصفهان در عرصه‌های مختلف و ظرفیت‌ها و راهکارهای موجود را تبیین کردند.

شناسه خبر: 87665

- سفرهای داخلی

- نهاد ریاست‌جمهوری

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده