دکتر جهانگیری در مراسم رونمایی از سامانه چکاوک:

هدف گذاری مهم دولت در مقطع فعلی رسیدن به رونق اقتصادی است

دکتر اسحاق جهانگیری عصر امروز (سه شنبه) در مراسم رونمایی از سامانه چکاوک بانک مرکزی با تبریک عید بزرگ و میلاد خجسته منجی عالم بشریت و گرامیداشت یاد امام خمینی(ره)، از زحمات دست اندرکاران بانک مرکزی بدلیل طراحی و اجرای سامانه های الکترونیکی قدردانی کرد.

شناسه خبر: 87480 -

سه شنبه 12 خرداد 1394 - 17:00

معاون اول رییس جمهور با اشاره به ارائه گزارشی در خصوص سامانه های الکترونیکی در یکی از جلسات اخیر ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی اظهار داشت: موضوع سامانه های الکترونیک به عنوان یکی از راهکارهای دقیق و علمی برای پیشگیری از تخلفات، تسهیل امور مالی و شفاف سازی مورد بررسی قرار گرفت و مسئولین قوای سه گانه حاضر در جلسه از این اقدام مهم بانک مرکزی تقدیر کردند.
وی ادامه داد: نظام بانکی کشور بدلیل بار سنگینی که برای پیشبرد توسعه بر دوش دارد، نیازمند ابزارها و فناوری های نوین است و مطمئنم با بکارگیری این ابزارها بسیاری از مشکلات که هم اکنون مسئولین و کارکنان بانک‌ها و نیز مردم را آزار می دهد از میان برداشته خواهد شد.
دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به برنامه بانک مرکزی برای استقرار و اجرایی کردن 9 سامانه الکترونیکی تا پایان سال 94 خاطرنشان کرد: مطمئناً بعد از استقرار این سامانه ها، نظام الکترونیکی قابل قبولی در بانک‌ها اجرا خواهد شد.
وی همچنین با اشاره به رونمایی از سامانه چکاوک و مزایای استفاده از این سامانه در امور مربوط به چک گفت: چک یک ابزار و وسیله مهم مالی برای تسهیل امور تجاری و معاملاتی است و هرچه بتوانیم امنیت و اعتماد در زمینه چک را افزایش دهیم، از مسائل و تبعات منفی چک کاسته خواهد شد.
معاون اول رییس جمهور با ابراز امیدواری نسبت به اینکه سامانه چکاوک بتواند بخش زیادی از دغدغه ها در خصوص چک را برطرف سازد، به یکی دیگر از سامانه های بانک مرکزی برای ردیابی نقل و انتقالات ارزی کشور اشاره و تصریح کرد: یکی از مشکلات همواره این بوده که ارز اختصاص یافته به وارد کنندگان کالاها قابل ردیابی و پیگیری نبوده است و دولت قادر نبود که بداند آیا در قبال ارزی که اختصاص داده، کالایی وارد شده یا نه که هم اکنون با فعال شدن این سامانه ردیابی مشکلات مربوط به ردیابی و پیگیری ارز برطرف شده است.
دکتر جهانگیری بانک مرکزی را پیشتاز در اجرای دولت الکترونیک توصیف کرد و گفت: دولت به صورت جدی به دنبال اجرای کامل برنامه های دولت الکترونیک است و برای تسهیل امور و آسایش بیشتر مردم بر این موضوع تمرکز کرده ایم.
وی در ادامه از بانک مرکزی به عنوان یکی از نهادهای اصلی همکار در زمینه کاهش تورم قدردانی کرد و افزود: البته برقراری نظم و انضباط که در نظام مالی دولت رخ داد و عدم استفاده از منابع بانک مرکزی که مورد تاکید رییس جمهور بود نیز کمک شایانی برای کاهش تورم بود.
معاون اول رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر لزوم ورود کشور به دوره رونق اقتصادی،‌لازمه تحقق این امر را تامین منابع مالی دانست و گفت: یکی از محدودیت های اصلی بنگاه های اقتصادی، محدودیت منابع مالی است و با توجه به مشکلاتی که دولت به دلیل تحریم ها و کاهش بهای نفت با آن مواجه است، نمی توان انتظار زیادی از حوزه دولت برای تامین سرمایه در گردش بنگاه های اقتصادی داشت.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه انتظار داریم مدیران بانکی کشور در زمان نیاز دولت هرچه در توان دارند به صحنه بیاورند گفت: از نظام بانکی این انتظار را داریم که راهکاری پیدا کنند تا در همین شرایط تحریم بتوانیم از منابع خارجی برای تامین سرمایه در گردش واحدهای اقتصادی استفاده کنیم.
وی در ادامه با اشاره به اینکه نظام بانکی کشور امروز با مشکلاتی همچون بدهی های معوق، کمبود سرمایه و بدهی دولت به بانک‌ها مواجه است خاطرنشان کرد: دولت از بدهی های خود به سیستم بانکی آگاه است و در لایحه رفع موانع تولید ظرفیت های خوبی دیده شده تا دولت بتواند بدهی های خود را پرداخت کند.
معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: در سال 94 باید راهکارهایی پیدا کنیم که نظام بانکی بتواند در جهت کمک به تامین مالی بنگاه های اقتصادی و رونق اقتصادی کشور گام های اساسی بردارد و باید کاری کنیم تا سرمایه در گردش بنگاه های اقتصادی تامین شده و ظرفیت های آنها فعال گردد.
وی یکی دیگر از جهت گیری های دولت برای رسیدن به رونق اقتصادی را توسعه صادرات کالا و خدمات فنی و مهندسی عنوان کرد و افزود: بانک مرکزی باید راه هایی برای تبادلات مالی با کشورهای هدف صادرات پیدا کند تا در زمینه تبادلات خارجی به دلار و یورو وابستگی نداشته باشیم.
دکتر جهانگیری همچنین با تاکید براینکه بانک مرکزی باید در زمینه ضمانت نامه های لازم و تامین وام صادرات گام های جدی بردارد اظهار داشت: صندوق توسعه ملی مکلف شده در بانک هایی که قرار است از صادرات حمایت کنند،‌سپرده گذاری نماید تا اعتبارات لازم در اختیار این بانکها قرار گیرد.
در این مراسم با حضور معاون اول رییس جمهور از تندیس سامانه چکاوک (سامانه چک و اسناد وصولی کاغذی) رونمایی شد و معاون اول رییس جمهور از نمایشگاه سامانه های الکترونیکی بانک مرکزی بازدید کرد و با توضیحات کارشناسان در جریان جزئیات و نحوه عملکرد این سامانه ها در جهت ارتقاء امنیت و تسهیل امور بانکی و معاملاتی قرار گرفت.
نظارت موثر بانک مرکزی، امکان رهگیری لحظه ای وضعیت چک های اشخاص، اتصال برخط به اطلاعات و سوابق مشتریان، ابلاغ سریع چک های برگشتی، سریع تر شدن فرایند تسویه چک و شفاف سازی و امکان نظارت متمرکز بر نحوه و حجم تبادل چک های اشخاص از جمله دستاوردهای اجرای سامانه چکاوک می باشد.

شناسه خبر: 87480

- دیدارهای داخلی

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده