اسماعیلی در اجلاس روسای مراکز روابط عمومی دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور:

سلامت از بارزترین وجوه عدالت اجتماعی است/ هدف اصلی دولت، اجرای طرح سلامت محوری بجای درمان محوری است/ روابط عمومی ها باید پیشرو و تصمیم ساز باشند

معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهوری با تاکید بر اینکه مقوله سلامت از حقوق تبعیض ناپذیر انسانی و بارزترین وجوه عدالت در عرصه اجتماعی است، گفت: دولت تدبیر و امید با توجه به جایگاه مقوله سلامت مردم در قانون اساسی و اسناد بالا دستی کشور، تمام مساعی خود را برای محافظت از اقشار مختلف جامعه در برابر هزینه های درمان، ارتقای خدمات درمانی و توسعه عدالت در حوزه درمان از طریق در دسترس قرار دادن خدمات سلامت بکار بسته است.

شناسه خبر: 87363 -

سه شنبه 5 خرداد 1394 - 16:04

پرویز اسماعیلی روز سه شنبه در اجلاس روسای مراکز روابط عمومی دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور با اشاره به دستاورد دولت در کاهش هزینه های درمان به رقم قابل توجه کمتر از 10 درصد ، تصریح کرد: دستاوردهای اجرای طرح تحول نظام سلامت کشور به میزانی بوده است که روسای برخی کشورهای توسعه یافته که برنامه نظام تامین اجتماعی آنها به عنوان الگو در کشورهای در حال توسعه بررسی می شود، ضمن ابراز شگفتی نسبت به ابعاد و چگونگی اجرای این طرح بزرگ، ازاقدامات دولت ایران ستایش کرده اند.
وی خطاب به مدیران روابط عمومی دانشگاه های علوم پزشکی کشور اظهار داشت :کار دولت هنوز تمام نشده است و باید با کوشش همه دست اندرکاران حوزه رسانه و روابط عمومی تلاش شود تا هدف اصلی دولت که اجرای طرح سلامت محوری بجای درمان محوری است، محقق شود.
اسماعیلی تصریح کرد: افزایش مشارکت مردم برای توجه به مقوله سلامت قبل از درمان می تواند به مدیریت اقتصادی دولت و مردم کمک شایانی کند چراکه هرچه درجه سلامت جامعه به عنوان هدف سند چشم انداز بیست ساله ارتقا یابد نیاز به درمان که هزینه های بیشتری دارد، کمتر خواهد شد.
معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهوری سپس به تحلیل فضای جدید رسانه ها و تعاریف بین المللی از باسوادی و بیسوادی پرداخت و گفت: امروز روابط عمومی عبارت است از یک نظام ارتباط گر و پویا که لحظه ای درنگ و خواب ندارد؛ لذا باید با درک صحیح شرایط پیرامون و ظرفیت های پیام و رسانه، وارد مقوله مدیریت ارتباطات شد.
وی با اشاره تخصصی به سیر تاریخی نحوه انتقال پیام از گذشته تا به امروز که به عصر ارتباطات شبکه ای معروف شده است، تاکید کرد: در عصر جدید ضمیر ناخودآگاه، آرا و کنش مردم را شکل می دهد و قدرت انتخاب مردم در کشاکش بررسی اخبار و اطلاعات متفاوت ارتقا می یابد.
اسماعیلی تاکید کرد: مدیران و دست اندرکاران حوزه اطلاع رسانی و ارتباطات دستگاه های دولتی باید با افزایش مهارت و تجهیز خود، هرچه بهتر از قابلیت فضای اطلاع رسانی غیر رسمی و شبکه های اجتماعی بهره مند شوند.
وی ادامه داد: فرصت و تهدید در شبکه های اجتماعی یکسان است و موفقیت در این فضا مرهون استفاده حداکثری از فرصت هاست.
معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهوری ضمن تبیین ویژگی مخاطبان ایرانی نظیر جوانی و علاقمندی به استفاده از فناوری های نوین، به آخرین آمارهای بین المللی در خصوص عضویت ایرانی ها در شبکه های اجتماعی اشاره کرد و گفت: امروز در بسیاری از تحولات خبری، جامعه جلوتر از مسولان و تصمیم گیران کشور است لذا باید سازماندهی و برنامه ریزی صحیح برای مدیریت این فضا بوی‍ژه جلوگیری از انتشار شایعه داشت.
اسماعیلی با تاکید بر اینکه "روابط عمومی ها به جای دنباله روی، باید پیشرو و تصمیم ساز باشند"، گفت: امروز فرصت بزرگ ما شهروند مشارکت جو در تولید و توزیع اخبار است و تهدید بزرگ هم، ادامه رفتار سنتی با یک جامعه روزآمد از نظر ارتباطی است.
وی ضرورت مستند سازی و نگاه فرایندی به مقوله روابط عمومی را خاطرنشان ساخت و گفت: جامعه سالم در گرو تغذیه اطلاعات سالم است زیرا اگر اطلاعات به هنگام در اختیار جامعه قرار نگیرد، نیاز مخاطبان از منابع دیگر که فاقد صلاحیت هستند تامین می شود به همین دلیل واکسینه کردن مردم از اطلاعات نادرست وظیفه روابط عمومی هاست.
معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهور ادامه داد: هرچقدر انتشار دروغ و یا سانسور ناخوشایند و نادرست است، به همان میزان باید از اغراق و بزرگنمایی پرهیز کرد زیرا در نهایت هیچ یک از این روش ها جامعه را اقناع نخواهد کرد.
اسماعیلی از مدیران روابط عمومی دانشگاه های علوم پزشکی خواست تا با نگاهی مجدد به سایت های خود و تهیه محتوا و خبر خوب، جایگاه این سایت ها را به منبع و مرجع قابل اطمینان برای مراجعان ارتقا دهند و به مثابه یک رسانه و بلکه فراتر از آن عمل کنند.
وی در نهایت ضمن قدردانی از حاضران که از زمان استقرار دولت یازدهم تلاش بسیاری برای معرفی برنامه های دولت در جهت اجرای طرح تحول نظام سلامت و موفقیت های آن داشته اند، گفت: مهمترین سر فصل های روابط عمومی ها در دانشگاه های علوم پزشکی کشور باید سیاست گذاری و تبیین دقیق راهبردهای اطلاع رسانی، ساماندهی و گردش صحیح اطلاعات، ترویج روحیه تعامل و مشارکت عمومی ، رصد بهنگام و دقیق برنامه های سازمان، پیمایش افکارعمومی و ارتباطات موثر بین بخشی باشد.
لازم به ذکر است در این نشست دکتر قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتردیناروند رییس سازمان غذا و دارو و دکتر ایازی قائم مقام وزیر دیدگاه های خود را در خصوص مسایل مرتبط به اطلاع رسانی برنامه های دولت در حوزه بهداشت و درمان و انتظار از مجموعه دستگاه های روابط عمومی برشمردند.
همچنین در پایان جلسه لوح تقدیری به چند تن از مدیران روابط عمومی دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی اهدا شد.

شناسه خبر: 87363

- دیدارهای داخلی

- دفتر رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده