معاون اول رییس جمهور:

اندونزی رسالت بزرگی در معرفی اسلام حقیقی به جهان بر دوش دارد

معاون اول رییس جمهور با اشاره به مسائل منطقه و مشکلات جهان اسلام گفت: اندونزی بعنوان پرجمعیت ترین کشور اسلامی، رسالت بزرگی در معرفی اسلام حقیقی و ارائه الگوی اسلام معتدل و میانه رو به جهان بر دوش دارد.

شناسه خبر: 87285 -

يکشنبه 3 خرداد 1394 - 16:13

دکتر اسحاق جهانگیری ظهر امروز (یکشنبه) در دیدار «صوفیان جلیل» وزیر هماهنگ کننده امور اقتصادی اندونزی اظهار داشت: ‌امروز جهان اسلام با مشکلات اساسی روبروست و گروه های تندرو که هیچ سنخیتی با اسلام ندارند دست به اقداماتی می زنند که زمینه اسلام هراسی در جهان را فراهم سازند.
معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه باید چهره رحمانی و معتدل اسلام به مردم دنیا معرفی شود، خاطرنشان کرد: ایران و اندونزی می توانند در این زمینه همکاری های سازنده ‌ای داشته و اسلام را بعنوان دینی که دوستدار صلح و آرامش است به جهان معرفی کنند.
وی همچنین با اشاره به برگزاری موفقیت آمیز اجلاس سران آسیا ـ آفریقا در جاکارتا و حضور دکتر روحانی در این اجلاس تصریح کرد: در حاشیه این اجلاس مذاکرات خوبی میان روسای جمهور دو کشور صورت گرفت که می تواند نقطه عطفی در روابط تهران-جاکارتا تلقی شود.
دکتر جهانگیری جمهوری اسلامی ایران و اندونزی را دو کشور پراهمیت و تاثیر گذار در جهان اسلام توصیف کرد و افزود: ایران و اندونزی همکاری های موثری در جنبش عدم تعهد و سازمان کنفرانس اسلامی با یکدیگر دارند.
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اهمیت دیدارها و رایزنی های مستمر مقامات دو کشور در درک هرچه بهتر مواضع و دیدگاه های یکدیگر افزود: ظرفیت های فراوانی برای توسعه همکاری های فی مابین وجود دارد و شناسایی توانمندی ها و پتانسیل های دو کشور می‌تواند نقش پراهمیتی در توسعه همکاری های اقتصادی داشته باشد.
دکتر جهانگیری همچنین ضرورت ارتقاء مبادلات تجاری و توسعه همکاری های اقتصادی تهران ـ جاکارتا را مورد تاکید قرار داد و گفت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد همکاری های خود را با اندونزی در زمینه های مختلف از جمله نفت، گاز، صنعت و کشاورزی ارتقاء دهد.
وزیر هماهنگ کننده اموراقتصادی اندونزی نیز در این ملاقات، با اشاره به اینکه نخستین بار است که از جمهوری اسلامی ایران بازدید می کند اظهار داشت: تا پیش از این سفر درک متفاوتی از ایران داشتم اما هم اکنون معتقد هستم وضعیت ایران بسیار بهتر از آن است که تصور می شود.
صوفیان جلیل افزود: تا کنون تصور می کردم مردم و دولت ایران به خاطر تحریم ها با مشکلات جدی مواجه شده اند اما امروز می بینم که این کشور از زیرساخت های بسیار مناسبی برخوردار است و تکنولوژی و فناوری خوبی در این کشور وجود دارد.
وی همچنین با اشاره به اعضای هیات همراه خود متشکل از نهادها و سازمان های مالی اندونزی اظهار امیدواری کرد در این سفر با بررسی راهکارهای رفع مشکلات در روابط تجاری میان دو کشور، زمینه ارتقاء روزافزون حجم مبادلات اقتصادی فیمابین فراهم شود.
این مقام اندونزیایی با اشاره به وجود ظرفیت های فراوان در ارتقاء سطح همکاری های میان تهران و جاکارتا، بر لزوم تبادل هیات ها و افزایش ملاقات میان مقامات و مردم دو کشور تاکید کرد و گفت: این امر منجر به افزایش درک صحیح ملت ها از یکدیگر و به تبع آن گسترش روابط دو جانبه در بخش های مختلف خواهد شد.
وی همچنین با اشاره به برگزاری کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی دو کشور در این سفر گفت: امیدوارم بتوانیم با همکاری یکدیگر مشکلات و موانع را از پیش روی توسعه روابط اقتصادی ایران و اندونزی برداریم.
صوفیان جلیل با ابراز تاسف از تلاش کسانی که سعی دارند اسلام را تندرو و تروریست معرفی کنند گفت: در دین اسلام بر موضوع صلح، دوستی و میانه روی تاکید فراوان شده و ایران و اندونزی می توانند همکاری های سازنده ای برای معرفی چهره واقعی اسلام به جهانیان با یکدیگر داشته باشند.

شناسه خبر: 87285

- دیدارهای خارجی

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده