دکتر نهاوندیان در جلسه توسعه و سرمایه گذاری استان گیلان:

سال 94 باید سال شکوفایی امیدها باشد/وقت تغییر است، باید به رونق،از نگاه تقاضا و عرضه نگریست/ باید برای صادرات فکر جدی کرد/ کاهش 20 درصدی تورم، حاصل مراقبت مجموعه ستاد اقتصادی دولت است

رییس دفتر رییس جمهوری در جلسه توسعه و سرمایه گذاری استان گیلان با تاکید بر اینکه "سال 94 باید سال شکوفایی امیدها باشد"، تصریح کرد: بخش خصوصی باید برای حرکت شتابان اقتصاد کشور به سمت رشد و توسعه ، بیش از پیش وارد صحنه شود.

شناسه خبر: 86154 -

چهارشنبه 26 فروردين 1394 - 21:41

دکتر محمد نهاوندیان روز چهارشنبه گفت:همه در جامعه ما نگاه امیدوارانه ای به سال 94 دارند و نشانه های توفیق ملت ایران در احقاق عزتمندانه و متین حقوقش در صحنه بین المللی، نوید سال پرتوفیقی را می دهد.
رییس دفتر رییس جمهوری با اشاره به اینکه" مهم است که همگان در ایجاد و تقویت عرصه امید و شادمانی برای ملت ، ایفاگر نه یک نقش تماشاگر بلکه خود نقش آفرین باشند"، اظهارداشت: بسیار مهم است که در خلق شادمانی برای ملت ایران به جای اینکه میهمان باشیم ، میزبانی کنیم.
دکتر نهاوندیان ، جایگاه و برنامه های بخش خصوصی را در توسعه و رونق استان ها بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: فعالانه عرصه تولید و بخش خصوصی ضروری است که به این پرسش فکر کنند که برای رونق و رشد شتابان دوباره اقتصاد ایران ، باید دست به چه اقداماتی زد؟
رییس دفتر رییس جمهوری به برخی آمارهای اقتصادی از واحدهای صنعتی استان گیلان اشاره کرد و افزود: آمارهای اقتصادی در استان نشان می دهد 30 درصد واحدهای صنعتی استان تعطیل است و بقیه با 60 درصد ظرفیت فعال هستند که این وضعیت باید تغییر کند.
دکتر نهاوندیان تاکید کرد: در نگاه جدید و حرکت وسیع اقتصادی کشور، بخش خصوصی قرار است مشکل گشای رشد و رونق باشد و وظیفه دولت رفع موانع است.
رییس دفتر رییس جمهوری با اشاره به اینکه "وقت تغییر است"، اظهارداشت: در برخی از بخش ها تولید داشته ایم اما موجودی انبار داریم . باید به رونق، هم از نگاه تقاضا و هم عرضه نگریست.
وی اظهارداشت: برای ایجاد تقاضای موثر که رشد تولید را به دنبال داشته باشد، باید برای صادرات فکر جدی کرد.
دکتر نهاوندیان گفت: یکی از اهداف حرکت فعال دیپلماسی، لغو تحریمهای ظالمانه علیه ملت ایران بوده تا به این ترتیب، تولیدات با کیفیت ایرانی بتوانند با برداشته شدن این موانع مصنوعی ، وارد بازارهای جهانی شوند.
رییس دفتر رییس جمهوری ، حل موضوع معوقه های غیر مقصر بانکی، رفع مشکلات تحریمی و فراهم شدن بهره گیری از منابع خارجی برای اجرای پروژه های بزرگ ، ایجاد فرصت های شغلی با افزایش بهره وری و ارتقاء فناوری و سرمایه گذاری های جدید در حوزه های مزیتی در کنار محیط زیست را زنجیره هایی برای توسعه اقتصادی کشور دانست و گفت: همه این زنجیره را باید در یک نگاه جامع دید.
دکتر نهاوندیان افزود: دولت در تمامی تصمیماتی که در یکسال گذشته در حوزه اقتصاد گرفته ، تلاش کرده تا نگاه جامع الاطرافی به موضوعات داشته باشد. تدبیر در این است که با تعمق و تامل کافی و نگاه کلان نگر و توجه به برنامه ریزی همه جانبه ،تصمیمات اتخاذ شوند.
رییس دفتر رییس جمهوری با اشاره به اینکه خوشبختانه کارنامه سفرهای کاروان دولت تدبیر و امید نشان می دهد که وعده ها به امکانات، محدود بوده است ، گفت: در جریان این سفرها ، تلاش شده قول هایی داده نشود که امکان اجرای آنها فراهم نیست.
دکتر نهاوندیان اظهارداشت: رییس جمهوری پیوسته تاکید دارند قولی را بدهیم که در طول دوره این دولت ، قابل تحقق باشد و خوشبختانه اکثر قریب به اتفاق همه قول های سال 93 به گزار ش دکتر نوبخت ، عملی و طرحهای مرتبط با این قولها ، آماده بهره برداری هستند.
رییس دفتر رییس جمهوری تصریح کرد: دولت و رییس جمهوری در جلسات اقتصاد مقاومتی به دقت اقدامات دستگاه های اقتصادی و تصمیمات و سیاستهای کلان اقتصادی را دنبال می کنند. اینکه تورم 20 درصد کاهش یافته، حاصل مراقبت مجموعه ستاد اقتصادی دولت است.
دکتر نهاوندیان به اهمیت توسعه و رونق اقتصادی در پیشبرد دیپلماسی ایران در عرصه جهانی اشاره کرد و افزود: یکی از دلایلی که مذاکرات به سمت حصول نتیجه پیش رفت، پیام اقتصاد ما و نگاه متین سیاسی بود.
رییس دفتر رییس جمهوری افزود: به موازات دیپلماسی فعال سیاسی، پیامی که با پایان رکود و آغاز رونق ارسال شد این بود که این ملت عزم دارد روی پای خودش بایستند و اقتصاد خود را از التهابات خارج کند و لذا تحریم های اقتصادی نمی تواند در اراده این ملت خلل وارد کند.
دکتر نهاوندیان با ابراز امیدواری از اینکه حاصل این جلسه بتواند تشکرو قدرشناسی از این عزم مردم شریف ایران باشد، گفت: امیدوارم این جلسه دستاورد پربار و ملموسی برای استان گیلان داشته باشد.

شناسه خبر: 86154

- سفرهای کاروان تدبیر و امید

- دفتر رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده