متن سخنان رییس جمهوری در اجتماع بزرگ مردم استان گیلان در رشت

رییس جمهوری در اجتماع بزرگ مردم استان گیلان در رشت تصریح کرد: توسعه ایران و مسیر حرکت این ملت به سمت قله‌های علم، دانش و صنعت، دایمی و همیشگی خواهد بود.

چهارشنبه 26 فروردين 1394 - 15:28

متن سخنان حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین
گیلان بزرگ ، سرسبز و قهرمان، چه کسی قادر است از این همه میهمان نوازی ،احساسات، لطف و محبت مردم گیلان در سراسر خیابان‌های رشت از فرودگاه تا ورزشگاه و اجتماع عظیم تشکر و قدردانی کند، جز آنکه من بگویم خادمان شما کوچکند و شما مردمی بس بزرگ.
آنقدر در طول مسیر و در خیابان ها، شعارهای محبت‌آمیز را من و همراهان شنیدیم که بیش از آنچه که می‌دانستیم، فهمیدیم. مردم گیلان تا چه حد میهمان‌دوست هستند.
افتخار من و همراهان این است که امروز و فردا بهترین میزبانان را داریم. امسال سال فاطمی است، آغاز تا پایانش به نام مطهر صدیقه کبری فاطمه زهرا(س) است. همان بانوی بزرگی که هر کجا در سختی‌ها و مشکلات سر به آستانه مقدسش فرود آوردیم، لطف و محبتش را از ملت ما دریغ نداشت.
امسال سال دخت عزیز پیامبر اسلام (ص)است. امسال سال رحمت است از بارانش و از نام فاطمه زهرا(س) تا اولین قدم بزرگ ملت بزرگ ایران در برابر جهان. امسال سال همدلی، وحدت ، اتحاد، اعتماد بین دولت و ملت است و سالی است که دولت با همه توان در برابر این ملت بزرگ تلاش و کوشش خواهد کرد تا خداوند و دل مردم از این نظام و دولت ان‌شاء‌الله راضی باشد.
امسال باید از منافع فردی، حزبی و جناحی بگذریم، چون سال همدلی است، همه و همه باید به منافع ملی و عزت ملی بیندیشیم. اینجا سرزمین گیلان، سرزمین قهرمانان، سرزمین سردار جنگل،‌ سرزمین علما، مراجع و بزرگان، سرزمین سرداران ، فداکاران، ریاضی‌دانان و دانشمندان است. گیلان یعنی سرزمین فخر ایران عزیز.
هر کجای گیلان نگاه می کنی، سرسبز است، زمین، جنگل و کوه و دل مردم دریادلش. ملت بزرگ مرزبانان غیور سرزمین ایران در طول قرون متمادی، عاشقان اهل بیت و خاندان رسالت، از صدر اسلام، از قرون اولیه تا امروز و فردای تاریخ ایران بزرگ ما. تاریخ تمدن این سرزمین به درازی تاریخ تمدن ایران عزیز و بزرگ است. ما امسال با وحدت، اتحاد و همدلی راه توسعه کشور را پیش خواهیم برد.
مردم عزیز گیلان! همه ملت ایران!
امروز همه دنیا ، قدرت‌های بزرگ و حتی آمریکا، به این نتیجه رسیده‌اند که نظام مستحکم ایران قابل سرنگونی نیست، امروز همه قدرت‌های دنیا همانطور که رییس‌ جمهور آمریکا در همین روزهای اخیر اعتراف کرد دریافته است ماهیت نظام مردم‌سالار دینی ایران قابل تغییر نمی‌باشد.
در این مذاکرات 15 الی 16 ماهه دنیا این واقعیت را اعتراف کرد که توسعه ایران و مسیر حرکت این ملت به سمت قله‌های علم، دانش و صنعت دایمی و همیشگی خواهد بود.
ما در مذاکراتمان با قدرت‌های بزرگ جهان ان‌شاء الله و به حول و قوه الهی و با حمایت شما مردم قدم به قدم جلو خواهیم رفت، تا به نقطه توافق عزتمندانه برای ملت ایران دست یابیم.
افتخار می‌کنیم به شما مردم قهرمان، مردمی که سالیان دراز مقاومت و ایستادگی کردید، افتخار می‌کنیم به رهبری معظم انقلاب اسلامی که همه جا و در همه مسیر یار این ملت و نظام و این دولت خدمتگزار بود. به اعتماد شما مردم نسبت به نظام و مسئولین و به نوکری شما ملت بزرگ افتخار می کنیم.
یکی از دستاوردهای مذاکرات ما با قدرت‌های جهان، نشان دادن این موضوع به همه جهانیان بود که در داخل این ملت تنوع فکر و سلیقه وجود دارد و ممکن است دارای افکار متفاوت باشند، اما آنجا که مسأله منافع ملی و توافق سرنوشت‌ساز برای ملت است ، همه متحد و منسجم هستیم. این مذاکرات یکی از ثمره های اولیه‌اش در سال همدلی، همدلی و همزبانی است. از رهبر معظم انقلاب تا مردم همه می‌گویند توافق عزتمندانه آری، همه ملت ایران می‌گوید تعامل سازنده با جهان آری و اعتدال و میانه‌روی، آری. و همه ملت ایران می‌گوید دوران افراطی‌گری به سرآمده است. همه ما متحد و یکپارچه بجای تقابل، راه تعامل سازنده را با دنیا برگزیدیم و انتخاب کرده‌ایم. تردید نداشته باشید که در این مسیر، ملت قهرمان ایران موفق و پیروز خواهد بود. من در اینجا اعلام می‌کنم دولت و ملت به اصول خود پایبند و وفادار است اما این دولت و ملت انعطاف‌پذیر است همان طور که رهبر معظم انقلاب از آن به عنوان نرمش قهرمانانه یاد کرد.
مسیر ما مسیر اعتدال، تعامل، گفتگو، منطق و به کرسی نشاندن حق مسلم ملت بزرگ ایران خواهد بود. ما امروز انسجام‌مان را در این کشور به نمایش گذاشته‌ایم به طرف مقابلمان یعنی قدرت‌های 1+5 اعلام می‌کنیم ما خواهان توافق عزتمندانه هستیم. ما قدم‌های لازم را به پیش گذاشته‌ایم و به پیش خواهیم گذاشت اما شما هم باید راه احترام به حقوق ملت ایران و تکریم ملت ایران را برگزینید.
من در اینجا اعلام می‌کنم اینکه سنای آمریکا چه می‌گوید ، مجلس نمایندگان آمریکا چه می‌خواهد ،تندروها دنبال چه هستند و مزدوران آنها در منطقه چه می‌گویند به ملت و دولت ما ارتباطی ندارد، ما در برابر تعامل، تعامل می‌خواهیم در برابر حسن نیت، حسن نیت می‌خواهیم و در برابر احترام احترام می‌خواهیم. ما به شما اعلام می‌کنیم طرف ما سنا و یا مجلس نمایندگان آمریکا نیست، طرف ما یک مجموعه است به نام 1+5.
امروز، روزی است که مذاکره‌کنندگان ما که از هفته آینده ادامه مذاکرات خودشان را آغاز خواهند کرد بحث اصلی شان با طرف مقابل مسأله تحریم خواهد بود. یعنی همان ظلم غیرانسانی که نسبت به ملت بزرگ ایران روا داشته‌اند. دنیا و 1+5 بداند، مجلس نمایندگان آمریکا، سنا و رییس‌ جمهوری آمریکا، دولت آمریکا همه بدانند ،در این توافق اگر پایان، تحریم نباشد، توافقی نخواهد بود.
باید پایان این مذاکرات و زمان امضای توافق اعلام پایان ، لغو تحریم‌های ظالمانه نسبت به ملت بزرگ ایران باشد. ما این راه را ادامه خواهیم داد. ان شاء الله با حمایت مردم با کمک شما مردم ما پیروز خواهیم شد.
ملت ما در انقلاب، در دفاع مقدس پیروز شد و در این مذاکرات پیروز صحنه خواهد بود. ما نه برای کسی ذلت می‌خواهیم نه برای کسی شکست می‌خواهیم، توافق پیش‌رو به نفع همه جهان، شرق، غرب، منطقه و ملت ایران و به نفع همه خواهد بود.
شما فکر می‌کنید مردم ایران تنها مایل هستند که تحریم پایان پذیرد و با کشورهای همجوار، همسایه، شرق و غرب در تعامل اقتصادی و فرهنگی باشند. شرکت‌های شما بیشتر مشتاقند. شما خودتان می‌دانید تمام شرکت‌های اروپایی و حتی آمریکایی، شرق و غرب، دولت‌های شرق و غرب در انتظار توافق نهایی هستند چون این توافق به نفع جهان و همه ملت‌ها خواهد بود.
ما به حول و قوه الهی این راه را با هدایت مقام معظم رهبری، با حمایت شما مردم تا پایان با وقار، با اطمینان، با عزت و با توجه به حقوق ملت ایران ادامه می دهیم و این بار را به مقصد نهایی خواهیم رساند.
اما نکته دوم. مردم بزرگ گیلان، ملت ایران! امسال در سایه همدلی و همزبانی، باید به رونق اقتصادی برسیم و در این دولت در طول 20 ماه گذشته، الحمدالله و با لطف خداوند و با عنایت ائمه هدی و پیامبر عظیم الشأن اسلام(ص) و با توجهات ولی عصر(عج) هر چه تا حالا به مردم قول دادیم خداوند توفیق داده تا آن را اجرا کنیم و شما هم همیشه حامی و یار دولت بودید.
ما به شما قول دادیم نرخ تورم را کاهش خواهیم داد، به آن عمل کردیم، بیش از رقم هایی که در آغاز سال اعلام کرده بودم. بحمدالله گام های سریع تری را در این مسیر برداشته ایم، ما به شما قول دادیم که از رکود کشور را خارج می‌کنیم. کشور در سال 93 از رکود خارج شده امسال به شما وعده می‌دهیم سال سال رونق اقتصادی خواهد بود.
اگر اشتغال، رفاه، توسعه و پیشرفت می خواهیم در سایه رونق اقتصادی خواهد بود دولت به سهم خود قدم های لازم را برمی دارد.
مردم فقط به این یک آمار توجه کنید. رقم بودجه عمرانی در سال 91، یازده هزار میلیارد تومان بوده در سال 92 ، 22 هزار میلیارد تومان شده و در سال 93 که گذشت، به 32 هزار میلیارد تومان رسید.
این نشان می دهد باوجودی که فشارها هنوز باقی است و قیمت نفت ما به نصف و کمتر از نصف تنزل پیدا کرده، اما مسیر را که توأم با امید، اعتماد و حمایت شما مردم است ادامه دادیم و ان شاء الله ادامه خواهیم داد.
ما در عرصه اقتصاد به دنبال حفظ ثبات اقتصاد کشور هستیم. ما در عرصه اقتصاد، به دنبال رفع موانع سرمایه گذاری ، رونق تولید ،جذب سرمایه های داخلی و خارجی ، افزایش صادرات غیرنفتی و تعامل بهتر در زمینه اقتصاد با دنیا هستیم، ضمن اینکه ما به دنبال ایجاد ثبات و امنیت در کل منطقه هستیم.
مردم بزرگ گیلان ،ملت بزرگ ایران! ما در سال گذشته هر کشور منطقه که گرفتار تروریسم و ناامنی شد از او حمایت کردیم و در برابر تروریسم کمک کردیم و نگذاشتیم تروریست ها در منطقه موفق شوند ،ما به کشورهای منطقه اعلام می کنیم راه ثبات و امنیت تعامل با کشورها و احترام به آرای مردم در منطقه است. با هواپیما و ریختن بمب بر سر مظلومان منطقه به جایی نمی رسید.
چرا با هواپیماهای اهدایی آمریکا بر سر مردم مظلوم یمن بمب می ریزید؟ چرا زیربنایهای یک کشور ضعیف را تخرب می کنید؟چرا کارخانه‌ها را از بین‌می‌برید؟ چرا زنان و کودکان را از بین می برید؟دنبال سلطه بر منطقه هستید؟ دیروز با دلار امروز با بمب. دیروز هم اشتباه کردید و امروز هم اشتباه می کنید. راه ثبات در منطقه، راه احترام به مردم و حقوق مردم است. اگر می خواهید ثبات در منطقه باشد، ندای ملت ایران را به خوبی بشنوید، به نفع شماست.
ما ان شاء الله از مظلومین عالم دفاع خواهیم کرد. در برابر ظلم و خشونت و تروریسم این ملت ما همواره ایستادگی کرده و باز هم ایستادگی خواهد کرد. هدف نهایی ما سلطه ایران بر منطقه نیست، اشتباه نکنید. سلطه تشیع بر تسنن نیست، اشتباه نکنید. هدف ما آن است که ملت‌های منطقه سربلند باشند. برای ما بین شیعه، سنی، ترک، عرب، فارس و بلوچ هیچ تفاوتی وجود ندارد.
و اما گیلان عزیز و اما سرزمین سرسبز شمالی کشور ما، ما ان شاء الله در این سفر آنچه خدمت شما تقدیم خواهیم کرد وعده و قول برای 18 طرح و پروژه مهم در استان گیلان ظرف سال 94 و 95 خواهد بود.
اعتباراتی که برای این 18 طرح مد نظر قرار دادیم، 795 میلیارد تومان است که همه این اعتبار در سال 94 و 95 تخصیص داده خواهد شد و این پروژه‌ها اجرایی و عملیاتی خواهد شد. تفصیل این طرح‌ها را در شورای اداری استان توضیح داده خواهد شد.
اما چند طرح مهم را عرض می کنم. اولین طرحی که برای تکمیل آن دنبال خواهیم کرد تا سال 95، راه‌آهن قزوین به رشت خواهد بود. همه اعتباراتی که امسال برای تکمیل این طرح لازم است و سال آینده لازم است، اختصاص خواهیم داد تا کنون قول‌هایی که دادیم به آنها عمل کردیم، این قول را هم عملی خواهیم کرد در سال 95 قطار از تهران به رشت خواهد رسید.
این قول دولت یازدهم است برای تکمیل طرحی که تاکنون زحمت زیادی کشیده شده، در این دولت هم در طول 20 ماه تلاش زیادی انجام شده و در سال 94 و 95 ادامه خواهیم داد و تکمیل خواهیم کرد.
مورد بعدی هم شروع می‌کنیم اما در دولت یازدهم اتمام پیدا نخواهد کرد اما شروع می‌کنیم از همین‌اکنون هم دستور کار داده شده است و آن راه آهن رشت به آستارا خواهد بود.
البته این پروژه بسیار عظیمی است، با اعتبارات کلان اما این کار آغاز خواهد شد و بخشی از کار در دولت یازدهم انجام می‌گیرد، البته راه‌آهن رشت به انزلی دنبال خواهد شد و عملیاتی خواهد شد.
قدم دومی که دولت یازدهم برخواهد داشت آزادراهی است که از قزوین به رشت است و یک قسمت آن آزادراه که بسیار پیچیده و سخت و کوهستانی است البته طول آن خیلی زیاد نیست اما اجرای آن اعتبار زیادی می‌خواهد و آن 11 کیلومتر است این یازده کیلومتر باید حل شود تا این گره آزاد راه رفع گردد.
ما در دولت یازدهم تا پایان دولت این پروژه را، اجرایی و عملیاتی خواهیم کرد البته اعتبارش بیش از 900 میلیارد تومان است. این کار برنامه ریزی شده بخشی از آن دولت، بخشی دیگر را شرکت‌های خصوصی و بخشی دیگر بانک‌ها اعتبارش را تأمین خواهند کرد در مجموع کاری می کنیم که تا پایان دولت یازدهم این 11 کیلومتر عملیاتی و اجرایی شود...
کار سومی که انجام خواهد شد تکمیل و عملیاتی کردن سدهایی است که جزو برنامه است. ما چندین طرح سد را شروع خواهیم کرد بخشی از آن را تکمیل خواهیم کرد 4 سد در سال 94 و 7 سد در 95 اجرایی و عملیاتی خواهد شد علاوه بر کارهایی که برای آب‌بندها و سیل‌بندها باید انجام بگیرد ان شاء الله کمکی هم برای آب در استان و کشاورزی برای استان خواهد بود.
کار دیگری که انجام خواهد شد مساله یکپارچه سازی و تسطیح اراضی کشاورزی است که کار شروع شده. ان شاء الله ما در هر سال یعنی از سال 94 تا پنج سال آینده طبق برنامه ، به میزان 50 هزار هکتار اراضی کشاورزی را یکپارچه‌سازی و تسطیح خواهیم کرد و در اعتباراتمان هم پیش‌بینی کردیم که تحولی در زمینه کشاروزی باشد.
در زمینه صنعت و معدن طرح هایی که وجود دارد و طرح‌هایی که نیمه تمام است و سرمایه در گردش می خواهد قول می دهیم با بانکها صحبت کنیم. آن مقداری که نیاز طرح های صنعتی باشد. برای سرمایه در گردش تسهیلات داده خواهد شد برای تکمیل هم تسهیلات داده خواهد شد. مجموعاً یک رقمی 3 هزار میلیارد تومان مد نظر قرار گرفته که ان شاء الله فعال و تکمیل شود و تشریح آنها هم در شورای اداری بیان خواهدشد.
فکر می‌کنیم استان گیلان می تواند نقطه بسیار مهم برای گردشگری سلامت باشد. در زمینه بهداشت و درمان دولت، کار بزرگی در طول سال گذشته انجام داده که ان شاء الله چندین بیمارستان تکمیل می شود در استان. از جمله بیمارستان 400 تختخوابی در رشت.
همچنین اقداماتی که برای توسعه گردشگری باید انجام دهیم و تسهیلاتی که برای تکمیل و یا ایجاد هتل‌های 4 ستاره و 5 ستاره انجام خواهیم داد.
طرح های که برای آبزیان داریم، مساله ماهی در قفس را در مناطق ساحلی توسعه خواهیم داد.از مردم و گردشگران می خواهم برای محیط زیست این استان تلاش فراوانی بکنند. این استان با عظمت و سرسبز در خصوص محیط زیست معضل بزرگی دارد. در مساله زباله و فاضلاب مشکل داریم. تالاب انزلی که یکی از نعمت‌های بزرگ است و از آثار گردشگری بزرگ است در خطر است ما باید همه اینها را دنبال کنیم.
هر مقدار که دولت بتواند از سرمایه خارجی استفاده کند در زمینه فاضلاب، محیط زیست در حد توانش قدم های لازم را خواهد برداشت.
شاد و موفق و پیروز باشید.

شناسه خبر: 86131