رییس دفتر رییس جمهوری در نماز جمعه تهران با اشاره به نتایج مذاکرات هسته ای:

حفظ چرخه کامل هسته ای و باز کردن فضای فعالیت اقتصادی، برد بزرگ ملت ایران است/طرف مقابل، به جای تهدید به تکریم ملت و رهبری ملت ایران زبان گشوده است/ دوستان ایران از این توفیق، خوشحال و دشمنان از آن ناراحتند

رییس دفتر رییس جمهوری با بیان این که ملت ایران راه بلندی را در مذاکرات پیمود، تصریح کرد: دیگر کسی با زبان تحریم با ملت ایران سخن نمی گوید و نمی گویند که ایران غنی سازی و چرخه کامل سوخت هسته ای نداشته باشد و دیگر طرف مقابل به جای تحریم از همکاری بین المللی سخن می گوید و به جای تهدید به تکریم ملت ایران و رهبری ملت ایران زبان گشوده است.

شناسه خبر: 85807 -

جمعه 14 فروردين 1394 - 14:48

دکتر محمد نهاوندیان که به عنوان سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه تهران صحبت می کرد، اظهارداشت: راه بلندی را که این ملت در استواری و ایستادگی بر حقوق حق خود در فضای بین المللی پیمود به مرحله ای رسیده است که بداندیشان این ملت دیگر نمی توانند برخی از سخن هایی را که در گذشته در طول این فراینده 13 ساله می زدند، تکرار کنند.
رییس دفتر رییس جمهوری تصریح کرد: موفقیت در این مرحله موفقیت گفتمان ملت ایران است. موفقیتی که حاصل یک ترکیب هوشمندانه از مقاومت قهرمانانه و نرمش قهرمانانه و قهرمانی در اقتصاد مقاومتی و قهرمانی در زبان دیپلماسی است.
دکتر نهاوندیان گفت: موفقیت این رویکرد مثبت ملت ایران این است که با دنیا به طور منطقی و متین سخن گفته است که ما بدنبال یک نتیجه بردبرد هستیم. ما از حقوق خودمان گامی عقب نمی نشینیم اما اگر طرف مقابل هم نگرانی های مشروع و قابل قبولی دارد برای رفع آن نگرانی ها آماده همکاری هستیم.
رییس دفتر رییس جمهوری افزود: پافشاری بر حفظ حقوق به این معنا شد که در این بیانیه ای که دیشب صادر شد طرف مقابل به مرحله پذیرش صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران رسید.
دکتر نهاوندیان با بیان این که طرف مقابل همه تاسیسات هسته ای ایران را در نطنز، اراک و فردو پذیرفت، گفت: همه فعالیت ها چه غنی سازی در نطنز و چه در اراک راکتور پیشرفته آب سنگین و چه فردو ادامه تحقیقات در فیزیک پیشرفته هسته ای براساس این بیانیه مورد اذعان طرف مقابل قرار گرفت.
رییس دفتر رییس جمهوری با بیان اینکه،ترکیب هوشمندانه تجلی اقتدار معنوی نظام در منطقه و حضور موثر و تعیین کننده آرمانهای این ملت در وضعیت منطقه، طرف مقابل را ناگزیر به این حقیقت رساند که دیگر مسیر تهدید و تحریم کارساز نیست، گفت: آنچه آنها ادعا می کردند این بود که ما نگران تسلیح هستیم که ایران از آغاز سخنش این بود که بدنبال سلاح هسته ای نیستیم و آنچه آنها بدست آوردند، رسیدن به باوری بود که درحقیقت همان باور ملت ایران است
رییس دفتر رییس جمهوری در ادامه با طرح این پرسش که چرا ما به این نقطه از توفیق رسیدیم؟ ، گفت: عنایت حق‌تعالی و دعای ملت علت اصلی بود اما آنچه که در صحنه عمل ظاهر شد این بود که به جای اینکه از اقتصاد ما پیام ضعف، تلاطم، نوسان‌های پرشتاب ارسال شود و آنها طمع کنند که تحریم‌های اقتصادی ممکن است بتواند وضعیت اقتصاد ایران را بهم بزند ، ما در عرصه اقتصادی به همت این ملت توانستیم یک ثبات، آرامش و مهار تورم را شاهد باشیم .
دکتر نهاوندیان اظهارداشت: در سال گذشته و به رغم دسیسه هایی که باعث کاهش بیش از 50 درصدی درآمدهای نفتی شد، اقتصاد ایران، با ثبات و آرامش، راه خود را با کاهش نرخ تورم و برداشتن گامهای آغازین به سمت رونق ادامه داد و امیدواریم در سال 94 با سرعت و قدرت بیشتر ادامه پیدا کند.
رییس دفتر رییس جمهوری با اشاره به کاهش اتکاء به درآمدهای نفتی در بودجه سال 94 گفت: این نشان توفیق در مراحل نخستین در تحقق اقتصاد مقاومتی بود که مورد تأکید مقام معظم رهبری است. دکتر نهاوندیان افزود: از طرف دیگر تجلی اقتدار معنوی این نظام در منطقه و حضور مؤثر و تعیین‌کننده آرمان‌های این ملت در وضعیت منطقه، طرف مقابل را ناگزیر به این حقیقت رساند که دیگر مسیر تهدید و تحریم کارساز نیست.
رییس دفتر رییس جمهوری با تاکید بر اینکه ایران هرگز به دنبال تسلیحات نبوده و نیست و این را بارها تکرار کرده است، گفت: آنچه که آنها بدست آوردند، رسیدن به باوری بود که درحقیقت همان باور ملت ایران است و نیت ملت ایران هرگز تولید سلاح هسته‌ای نبود.
دکتر نهاوندیان با تاکید بر اینکه ما از اول هم به دنبال بازی برد – برد بودیم، اظهارداشت: حفظ چرخه کامل هسته ای و باز کردن فضای فعالیت اقتصادی برای پیشرفت در همه زمینه‌های توسعه کشور، برد بزرگ ملت ایران است. لازمه تحقق اقتصاد مقاومتی این است که ایران بتواند در حوزه صادرات، بدون مانع با رقبا رقابت کند. برداشته شدن مانع از سر راه صادرات، تولید، ایجاد اشتغال برای نسل جوان پرشور و با استعداد، اینها برد ملت ایران است.
رییس دفتر رییس جمهوری افزود: خاتمه یافتن تحریمها یکی از اصلی‌ترین نکات این بیانیه است که با قطعنامه شورای امنیت، تحریم‌ها برداشته می‌شود و اتحادیه اروپا و آمریکا تحریم‌هایشان را خاتمه می‌دهند.اینها دستاوردهایی است که در کنار احقاق حقوق هسته‌ای برای اقتصاد این ملت در مسیر بارورتر شدن به دست آمده است.
دکتر نهاوندیان با تاکید بر اینکه باید بیدار و هوشیار ماند چرا که کسانی هستند که در دنیا می‌خواهند خدعه کنند و نگذارند مسیر پیشرفت این ملت با سرعت باز شود، گفت: از جمله این خدعه‌ها تلاش برای شکاف انداختن میان صفوف منسجم این ملت است. این مسأله از مسایلی نیست که در آن تشتت جایز باشد. در این موضوع ملت ایران منسجم و یکپارچه از مسیری که توسط مقام معظم رهبری هدایت می‌شود، حمایت می‌کند.
رییس دفتر رییس جمهوری به خشم دشمنان ملت ایران بویژه صهیونیست های اشغالگر از این توافق هسته ای اشاره ای کرد و افزود: دوستان این ملت از این توفیق خوشحال و دشمنان این ملت از این توفیق ناراحت هستند.

شناسه خبر: 85807

- سخنراني ها

- دفتر رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده