رییس جمهوری در مراسم بهره برداری از فاز 12 پارس جنوبی و در جمع خبرنگاران:

اجرای طرح بزرگ فاز 12 پارس جنوبی نشان داد دوران تحریم به پایان رسیده است/ملت ایران وقتی تصمیمی بگیرد هیچ قدرتی نمی‌تواند مانع شود/صنعت نفت ما به معنای واقعی ملی است

رییس جمهوری با تأکید بر اینکه امروز به دنیا نشان دادیم که صنعت نفت ما به معنای واقعی ملی است، گفت: بعد از 64 سال که از ملی شدن صنعت نفت می‌گذرد امروز روز بزرگی برای استقلال صنعت نفت است، چرا که در جمهوری اسلامی ایران طرح بزرگی به دست صنعتگران با توان ایرانی راه‌اندازی شد و به دنیا نشان داده شد که ما روی پای خود ایستاده‌ایم.

سه شنبه 26 اسفند 1393 - 12:25

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز سه شنبه پس از آغاز بهره برداری رسمی از فاز 12 پارس جنوبی، در جمع خبرنگاران تصریح کرد: ملت ایران در مسیر خودباوری، استقلال اقتصادی و پیشرفت اقتصاد دانش بنیان، جلو می‌رود و این مسیر ،همان راه اقتصاد مقاومتی است.
رییس جمهوری گفت: دولت یازدهم به معنای واقعی به اقتصاد مقاومتی عمل می‌کند و این درحالی است که برخی ها فکر می‌کنند، اقتصاد مقاومتی تنها شعار است.
رییس شورای عالی امنیت ملی با اعلام این پیام به طرف های مذاکره کننده با ایران در گروه 1+5 ، گفت: افتتاح فاز 12 پارس جنوبی نشان داد که تحریم‌ها دلیل مذاکره نبوده وگر نه این طرح‌ها به ثمر نمی‌نشست ما موفق شدیم در زمان تحریم طرح‌هایی چنین بزرگ را به سرانجام برسانیم.
دکتر روحانی با بیان اینکه تحریم مشکلاتی را ایجاد کرد، اما مانع پیشرفت ملت ایران نشد، خاطر نشان کرد: علت مذاکره ما تکیه بر منطق و تأمین منافع متقابل است و اگر مذاکرات به نتیجه برسد، به نفع منطقه، جهان و 1+5 است ، ما کاری را انجام می‌دهیم که منافع همه در آن لحاظ شده باشد.
رییس جمهوری گفت: با افتتاح این طرح بزرگ به دنیا اعلام می‌کنیم که دوران فشارها از طریق اعمال تحریم به پایان رسیده است.
دکتر روحانی در ابتدای این مصاحبه که توأم با بارش باران رحمت الهی در منطقه عسلویه بود، گفت: با افتتاح فاز 12، یک برنامه صنعتی بسیار عظیم و دانش بنیان در کشور تحقق یافته است.
رییس جمهوری با تجلیل از همه صنعتگران، کارآفرینان و متخصصان کشور که در شرایط تحریم این کار بزرگ را به اتمام رساندند، گفت: متخصصان داخلی کشور، موفق شدند بخش‌های مهمی از فاز 12 پارس جنوبی را خود اجرا کنند و حتی برخی از بخش‌ها که به شرکت‌های خارجی واگذار شده بود، متوقف گردید و توسط پیمانکاران داخلی تکمیل شد.
دکتر روحانی گفت: ملت ایران وقتی تصمیم بگیرد و اراده کند که کاری انجام دهد، هیچ قدرتی در دنیا نمی‌تواند مانع شود. این کار بزرگ را به مجموعه صنعت نفت، وزارتخانه و کسانی که در مسیر اقتصاد دانش بنیان تلاش می‌کنند، تبریک می‌گویم، ملت ما قادر است به اهداف مورد نظر نظام دست یابد.
رییش شورای عالی محیط زیست با بیان اینکه گاز امروز به عنوان سوختی پاک در دنیا مطرح است، اظهار امیدواری کرد، کشور با استفاده از سوخت انرژی تأمین شده از مجموعه پارس جنوبی در مقابله با شرایط نامطلوب زیست محیطی گام‌های بلندی بردارد.
رییس شورای عالی اقتصاد با بیان اینکه در زمستان سال 92 در تأمین گاز مصرفی خانگی و واحدهای صنعتی و نیروگاه‌ها مشکلاتی داشتیم، تصریح کرد: امسال مشکلات ما بسیار کم بود، زیرا همین فازهای تکمیل شده پارس جنوبی تولیدشان به مدار آمد و توانست روزانه 100 میلیون متر مکعب به تولید گاز کشور اضافه کند.
رییس جمهوری گفت: با افتتاح مرحله به مرحله فازها و بهره‌برداری از آنها ان‌شاء الله سال آینده در زمینه تولید گاز وضعیت بهتری خواهیم داشت.

شناسه خبر: 85437