در حاشیه اجلاس بین المللی کمیسیون مقام زن و در دیدار با مقامهای چین، ترکیه و بنگلادش؛

مولاوردی بر ضرورت افزایش همکاری نهادهای متولی امور زنان و خانواده کشورها تاکید کرد

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده در حاشیه اجلاس بین المللی کمیسیون مقام زن در نیویورک(پکن+20) با سانگ جیان معاون نخست وزیر چین، مهرافروز چومکی وزیر امور زنان بنگلادش و نسرین چلیک معاون وزیر امور زنان ترکیه، دیدار و در زمینه های مختلف حوزه زنان و خانواده گفت و گو کرد.

شناسه خبر: 85271 -

چهارشنبه 20 اسفند 1393 - 11:31

ضرورت گسترش همکاری ها میان ایران و چین
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده در دیدار با سانگ جیان با اشاره به جایگاه و اهمیت روابط جمهوری اسلامی ایران و چین در زمینه های متعدد سیاسی، اقتصادی و فرهنگی اظهارداشت: همسویی و اشتراک مواضع دو کشور علاوه بر عضویت در سازمان های متعدد منطقه ای و بین المللی، زمینه مناسبی برای همفکری و پیشبرد همکاری های فیمابین میان دو نهاد متولی امور زنان و خانواده دو کشور ایجاد می کند.
شهیندخت مولاوردی خواستار اجرایی شدن یادداشت تفاهم میان فدراسیون زنان چین و معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری شد و گفت: گسترش تعامل میان دو کشور در حوزه زنان و امور خانواده با هدف ارتقا سطح علمی و آموزشی و توانمند سازی زنان در زمینه های مختلف، از اهمیت بسیاری برخوردار است.
سانگ جیان معاون نخست وزیر چین نیز در این دیدار با اشاره به روابط کهن و دیرینه پکن-تهران، ضمن ابراز خرسندی از روابط گسترده سیاسی و اقتصادی گفت: یادداشت تفاهم امضا شده میان دو کشور و برگزاری دو سمینار در پایتخت های دو کشور در سالهای گذشته، گام بزرگی در ارتقا همکاری های فیمابین است.
وی سابقه همکاری میان دو کشور در زمینه های فرهنگی بویژه در حوزه زنان را دارای قدمتی طولانی دانست و اظهارداشت: سال 2015 به دلیل تدوین دستور کار توسعه ای جدید، بسیار با اهمیت است و امیدواریم حضور سران در اجلاس مجمع عمومی سال جاری به توانمند سازی اقتصادی و سیاسی و افزایش مشارکت اجتماعی زنان کمک کند.
همگرایی بیشتر کشورهای منطقه برای حل چالش های جهانی ضروری است
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده در دیدار با مهرافروز چومکی وزیر امور زنان بنگلادش در حاشیه اجلاس بین المللی کمیسیون مقام زن در نیویورک با تاکید بر اشتراکات فرهنگی و مذهبی بسیار میان ایران و بنگلادش، تصریح کرد: انتظار می رود شاهد نقش آفرینی بیشتر و موثرتر کشورهای اسلامی در همکاری های دو جانبه و چند جانبه به ویژه در تعیین و شکل گیری اهداف توسعه پس از 2015 باشیم.
وی همگرایی بیشتر کشورهای منطقه را برای حل چالش های جهانی بویژه در حوزه زنان مورد تاکید قرار داد و گفت: اجلاس های بین المللی فرصت مغتنمی برای تبادل اطلاعات در جهت پیشبرد اهداف مربوطه است.
مهرافروز چومکی وزیر امور زنان بنگلادش نیز در این دیدار خواستار استفاده از تجربیات جمهوری اسلامی ایران در حوزه های آموزش و بهداشت شد و اظهارداشت: با توجه به سطح علمی بالا و موفقیت زنان ایرانی در زمینه های علمی و تحقیقاتی خواستار ارتباط بیشتر نهادهای امور زنان دو کشور برای آشنایی بیشتر با قوانین و مصوبات موجود در ایران در حوزه زنان و نهاد خانواده هستیم.
همکاری های تهران و آنکارا برای مقابله با خشونت و افراطی گری علیه زنان و کودکان در منطقه خاورمیانه گسترش یابد
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده در دیدار با نسرین چلیک معاون وزیر امور زنان ترکیه در نیویورک با اشاره به اشتراکات فرهنگی، تاریخی و مذهبی میان دو کشور گفت: این اشتراکات به عنوان عامل تقویت و ترغیب همکاری های دو کشور در حوزه زنان و خانواده به مقابله با خشونت و افراطی گری در منطقه خاورمیانه که به نام دین و به ویژه علیه زنان و کودکان، انجام می شود، کمک بسیاری می کند.
وی همچنین اعلام آمادگی طرف ایرانی را برای امضاء یادداشت تفاهم مربوطه در زمینه همکاری نهادهای متولی امور زنان دو کشور در سفر آتی رئیس جمهور ترکیه به جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد.
نسرین چلیک معاون وزیر امور زنان ترکیه، اشتراکات دوکشور را تسهیل کننده همکاری ها در همه زمینه ها به ویژه در امور زنان و خانواده دو کشور دانست و بیان کرد: همکاری در امور زنان میان دو کشور دارای پیشینه خوبی است و توافق های مشخصی نیز در این زمینه صورت گرفته که امیدواریم این همکاریها در سفر آتی رئیس جمهور ترکیه به ایران در چارچوب رایزنی بیشتر مقامات عالی دو کشور رسمیت بیشتری یابد.

شناسه خبر: 85271

- سخنراني ها

- نهاد ریاست‌جمهوری

فیلم مرتبطاخبار برگزیده