معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده:

هیات ایرانی برای شرکت دراجلاس کمیسیون مقام زن راهی نیویورک می شود/تشریح دستاوردها و پیشرفت های زنان ایران در حوزه های مختلف در سازمان ملل

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با رد خبر همراهی 100 نفر در قالب هیات ایرانی به اجلاس کمیسیون مقام زن در سازمان ملل گفت: این سفر در چارچوب ارزش ها و سیاست های دولت تدبیر و امید مبتنی بر تعامل سازنده با جهان بر اساس احترام به اصول برابری دولتها و حقوق متقابل انجام می شود.

شناسه خبر: 85109 -

سه شنبه 12 اسفند 1393 - 13:25

شهیندخت مولاوردی روز دوشنبه در دهمین نشست معاونت امور زنان و خانواده با مشاوران وزرا و دستگاههای اجرایی در سازمان نهضت سواد آموزی اظهارداشت: 6 نفر هیات همراه دولتی شامل خانواده شهدا، فعالین حقوق انسانی و اسلامی زنان و همچنین 5 نفر از نمایندگان سازمان های مردم نهاد منتخب این معاونت در این سفر حضور دارند.
وی با تسلیت ایام فاطمیه گفت:آموزش زنان به عنوان موضوعی محوری و استراتژیک و کلید توانمندسازی بشریت و خانواده، اهمیت و تاثیر به سزایی در توان افزایی زنان، جامعه و خانواده دارد.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با ارائه تعریفی از سواد، گفت: تعریفی برای سواد مبنی بر توانایی خواندن و نوشتن، مهارت کار با رایانه و تسلط بر یک زبان ارائه شده است اما تعبیر دیگری ارائه شده مبنی بر اینکه در قرن بیست و یکم کسی که نتواند آموخته های گذشته خود را دور بریزد، این فرد هم بیسواد محسوب می شود.
وی افزود: سواد سلامت و بهداشت و سواد حقوقی یکی از اهداف استراتژیک اسناد بین المللی است تا بتوانیم برای افزایش و ارتقاء آن قدم های مثمر ثمری را برداریم.
مولاوردی درباره برنامه های حوزه معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تصریح کرد: به مناسبت هفته زن در 22 فروردین 94 همایش بانوی انقلاب برای گرامیداشت ششمین سال درگذشت بانو ثقفی، همسر حضرت امام (ره) برگزار خواهد شد و در حاشیه این همایش نمایشگاه آثار زنان جهان اسلام برپا می شود که با توجه به مشابهت سبک زندگی این بانو با حضرت خدیجه(س)، این همایش با موضوع "ارائه الگویی برای تبیین و ترویج سبک زندگی حضرت خدیجه(س)" برگزار می شود.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با اعلام اینکه 15 اسفند ماه برای شرکت دراجلاس 59 کمیسیون مقام زن در سازمان ملل هیاتی از دولتی ها و سازمان های مردم نهاد عازم مقر سازمان ملل در نیویورک خواهند شد، اظهارداشت: اخیرا برخی رسانه های خاص و افرادی برای ترکیب هیات اعزامی و برنامه های آنها در این اجلاس ابراز نگرانی و دلواپسی کرده اند که هرچند تمایلی برای صحبت در این زمینه ندارم اما با توجه به حجم گسترده این انتقادات و برای تنویر افکار عمومی توضیحاتی را ارائه می دهم.
وی ادامه داد: سازمان ملل از چندین سال قبل تدابیری را برای برگزاری کنفرانس های جهانی اتخاذ کرد که بر اساس آن چهار کنفرانس جهانی را تا سال 1995 برگزار کرد که به دلیل عدم پایبندی دولت ها به تعهداتشان و جلوگیری از تحمیل سند و اعلامیه جدید جهانی به مدت 20 سال کنفرانس جهانی دیگری برگزار نشده است بنابراین کمیسیون مقام زن به عنوان یک کمیسیون کارکردی در سازمان ملل هر سال یکی از 12 محور نگران کننده زندگی زنان را که در اجلاس پکن یعنی چهارمین کنفرانس جهانی زن در سال 1995 تعیین شده است در دستور کار خود قرار می دهد تا دستاوردها، موانع و چالش های کشورها را در آن حوزه ها بررسی کند.
مولاوردی افزود: امسال هم پکن+20 به عنوان موضوع اجلاس کمیسیون مقام زن تعیین شده تا به ارزیابی دستاوردها و چالش های کشورها بیست سال بعد از اجلاس پکن بپردازد.
وی با اشاره به انجام مکاتبات با دولتها از ماهها پیش برای شرکت در این اجلاس بیان کرد: دو اجلاس مقدماتی منطقه ای در بانکوک برای مقامات عالیرتبه و برای سازمان های مردم نهاد برگزار شد و پرسشنامه هایی ارائه شد که گزارش آن به سازمان ملل ارسال شده است.
سخنرانی های مهم رییس هیات ایرانی در اجلاس کمیسیون مقام زن
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به همزمانی اجلاس کمیسیون مقام زن در سازمان ملل با 8 مارس(روز جهانی زن)، خاطرنشان کرد: به مناسبت این روز مراسمی با عنوان "توانمندسازی زنان؛ توانمندسازی بشریت" در سازمان ملل برگزار خواهد شد. رییس هیات ایرانی در افتتاحیه اجلاس با موضوع دستاوردها، موانع و چالش های حوزه زنان و خانواده در 20 سال گذشته سخنرانی خواهد کرد.
وی افزود: همچنین میزگردهای مختلفی برگزار خواهد شد که رییس هیات ایرانی در دو میزگرد "سرمایه گذاری برای برابری جنسیتی و مرجع ملی برای پیشرفت زنان؛ مکانیزیم های نهادین" سخنرانی خواهد کرد.
مولاوردی گفت: امسال با پیشنهاد هیات ایرانی برای نخستین بار نشستی تخصصی به صورت دولتی با عنوان "زنان ایران 20 سال پس از پکن" با همکاری دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل برگزار می شود و در آن دستاوردها و پیشرفت های زنان ایران در حوزه های مختلف آموزش، توانمندسازی اقتصادی، سلامت و زنان در قدرت و تصمیم گیری ارائه خواهد شد.
هماهنگی با سازمان های مردم نهاد برای چگونگی شرکت در اجلاس کمیسیون مقام زن
وی با تاکید بر حضور جدی و تاثیر گذار سازمان های مردم نهاد در این اجلاس ها، گفت: این سازمان های غیردولتی دارای مقام مشورتی سازمان ملل در این اجلاس حضور دارند که با بررسی های انجام شده متوجه شدیم چندین سازمان درحال اعزام اعضای خود برای شرکت در اجلاس پکن+20 هستند بنابراین با اعلام فراخوانی از آنها درخواست کردیم که برنامه های خود را برای این اجلاس ارائه دهند، از میان آنها 5 سازمان را شناسایی کردیم که دارای برنامه های قابل قبول و دارای استانداردهای لازم بودند و با برگزاری جلساتی با آنها اعلام کردیم از هر سازمان مردم نهاد یک نفر را مورد حمایت قرار می دهیم .
معاون رییس جمهوری گفت: برخلاف آنچه در برخی سایت ها و خبرگزاری ها آمده که 100 نفر هیات ایرانی را همراهی می کنند و هزینه هر نفر 30 میلیون تومان است و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری 3 میلیارد تومان را از کجا آورده است، به اطلاع می رسانم از پنج نفر نماینده سازمان های مردم نهاد به مبلغ 10 میلیون تومان حمایت کردیم که هنوز هم پرداخت نشده و قرار است بخشی از آن بعد از سفر و ارائه گزارش پرداخت شود.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با تاکید براینکه همواره اصرار دارم در ترکیب هیات اعزامی به اینگونه سفرها، افراد دارای شرح وظایف و فعالیت تعریف شده باشد، تصریح کرد: هیچ کس نباید بدون کار و وظیفه در این سفرها حضور پیدا کند که البته در این سفر حساسیت بیشتری هم اعمال شده است به طوریکه در هیات اعزامی نماینده برخی دستگاههای تاثیرگذار، یک نماینده از استان ها و افراد دارای تجربیات موفق در حوزه زنان حضور دارند تا بتوانیم دستاوردهای موفق خود را به دنیا ارائه دهیم که به عنوان مثال یکی از سازمان های مردم نهاد برای ارائه تجربیات موفق خود سه نسل کارآفرین در ایران را به این اجلاس اعزام می کند.
حضور نماینده ای از خانواده شهدا در ترکیب هیات اعزامی به سازمان ملل
وی همچنین گفت: به رغم ادعاهایی مبنی براینکه در این سفر فمنیست ها حضور دارند، در ترکیب اعزامی نماینده ای از خانواده محترم شهدا و فعالین حقوق انسانی زنان حضور دارند. اینکه تصور شده کمیسیون مقام زن، جلسه محاکمه ای است که همه دنیا در یک سو و ایران در سوی دیگر قرار دارد، اشتباه است زیرا این اجلاس در مجمع عمومی سازمان ملل برگزار می شود و ترکیب آن با شورای امنیت تفاوت دارد و اکثریت کشورهای شرکت کننده، در حال توسعه و جهان سومی هستند و همه تلاش ها برای ارائه راهکارهای برون رفت از چالش هایی است که پدیده ای جهانی شده است.

شناسه خبر: 85109

- جلسات

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده