در اجلاس مدیران دبیرخانه های نظام اداری کشور انجام شد؛

تقدیر از فعالان دبیرخانه های نظام اداری کشور/77 درصد مکاتبات اداری سراسر کشور الکترونیکی انجام می شود

در سی و نهمین اجلاس مدیران دبیرخانه های نظام اداری کشور، از یعقوب مشفق، مدیر روابط عمومی، سیدامیرحسین حیدری، مدیر دبیرخانه و محسن یار و والی مدیر توسعه منابع انسانی و پشتیبانی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران با اهدای لوح، تقدیر شد.

شناسه خبر: 85108 -

سه شنبه 12 اسفند 1393 - 12:17

کرباسیان، رییس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران که میزبان سی و نهمین اجلاس مدیران دبیرخانه های نظام اداری کشور بود، با تأکید بر اهمیت نقش بسزای دبیرخانه ها در سیستم اداری کشور، اظهارداشت: علم بروکراسی موجب حیات نظام اداری سازمان ها می شود به طوری که چنانچه نظام دبیرخانه ها به خوبی اداره نشود، نمی توان نظام اداری را به خوبی مدیریت کرد.
حاجی زاده، مدیر بایگانی مرکزی ریاست جمهوری نیز در این اجلاس که توسط دبیرخانه مرکزی ریاست جمهوری برگزار شد، با ارایه گزارشی تحلیلی – توصیفی بیان کرد: بیش از یک میلیون مکاتبه در طول یک ماه در سازمان ها و نهادها انجام می شود.
وی با تشریح نتایج نظرسنجی های انجام گرفته در حوزه دبیرخانه های کشور تصریح کرد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیشترین تراکنش مکاتبات اداری را داشته است همچنین دیوان عدالت اداری، بنیاد شهید و امور ایثارگران و راه آهن جمهوری اسلامی ایران بیشترین حجم مکاتبات کاغذی را در طول یک ماه داشته اند.
وی با بیان اینکه در مجموعه مکاتبات اداری سازمان ها و دستگاه های سراسر کشور، 77 درصد مکاتبات به صورت الکترونیکی و 23 درصد به صورت کاغذی انجام شده است که کم ترین مکاتبات را سازمان هواشناسی کشور و وزارت صنعت، معدن و تجارت دارند، بیشترین رقم چاپ مکاتبات را نیز سازمان بهزیستی کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی و کم ترین میزان چاپ را هم سازمان امور مالیاتی سازمان دامپزشکی ایران دارند.
حاجی زاده با اشاره به دلایل عدم الکترونیکی شدن مکاتبات گفت: عدم اتصال به شبکه پیام دولت، ماهیت حقوقی و مالی، شرح وظایف و ویژگی دستگاه، پیوست داشتن مکاتبات، عدم ارتباط با اتوماسیون اداری شبکه ایران و عدم همکاری مدیران از جمله این دلایل است.
مدیر بایگانی مرکزی ریاست جمهوری از وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت، ارتباطات و فناوری اطلاعات، نفت، آموزش و پرورش و تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان برترین وزارتخانه ها درزمینه مکابات الکترونیکی نام برد.
از میان سازمان های دولتی نیز سازمان امورمالیاتی در صدر تحقق دولت الکترونیک قرار گرفت.
وی همچنین با اشاره به اینکه نظام بایگانی های سراسر کشور از وضعیت مطلوبی برخوردار نیستند (چه از لحاظ سخت افزاری و چه از لحاظ نرم افزاری) پیشنهاد داد که یک روز در تقویم سراسری کشور به عنوان روز بدون کاغذ اختصاص داده شود.

شناسه خبر: 85108

- جلسات

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده