مشاور فرهنگی رییس جمهوری:

ریز گردها حاصل سیاست گذاری نادرست در سطح محلی، ملی و بین المللی است/ مرکز بررسی های استراتژیک بهترین محل برای ارایه مشاوره به رییس جمهور است/ تصمیم گیری درباره مسایل ملی و کلان باید به دور از جنجال های رسانه ای و سیاسی باشد

بررسی علل پیدایش ریزگردها ، پیامدها و راهکارهای مقابله با آن با حضور مسولان و کارشناسان دستگاه های دولتی و برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری برگزار شد.

شناسه خبر: 85085 -

يکشنبه 10 اسفند 1393 - 16:43

در این جلسه دکتر حسام الدین آشنا مشاور امور فرهنگی رییس جمهوری با اشاره به جایگاه مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری در ارایه مشاوره به رییس دستگاه اجرایی کشور ، گفت: این مرکز می تواند در موضوعاتی که مورد اختلاف میان دستگاه ها و نهادهای مختلف است، مشاوره های صحیح به رییس جمهوری ارایه کند.
دکتر آشنا با بیان اینکه اختلاف نظرها میان متولیان می تواند در تشخیص صورت مساله و یا راه حل ها رخ دهد ، تصریح کرد: گردهم آیی و نشست مسولان دستگاه های دولتی ، متخصصان ، کنش گران و نهادهای مرتبط با یک موضوع و مساله ملی می تواند موجب هم افزایی و شناسایی ابعاد مساله برای حل مسایل شود.
مشاور فرهنگی رییس جمهوری ادامه داد: برگزاری چنین نشست هایی در مرکز بررسی های استراتژیک با هدف بحث و ارایه دیدگاه ها به دور از جنجال های رسانه ای و هیاهوهای سیاسی انجام می شود تا درباره مسایل ملی که مورد توجه بخش قابل توجهی از جامعه است به نقطه نظر واحدی برسیم.
وی با یادآوری این نکته که نتیجه جلسه امروز برای تصمیم گیری دقیق به رییس جمهوری ارایه خواهد شد.، خاطرنشان ساخت : نباید فضا بگونه ای مهیا شود که تصمیم گیران کشور صرفا بخاطر فشارهای دستگاه ها و پیگیریهای خاص به جمع بندی برسند.
دکتر آشنا تاکید کرد: تلقی اینکه موضوع ریزگردها صرفا پدیده ای طبیعی است بسیار ساده انگارانه است ، زیرا ریزگردها حاصل سیاست گذاری و اقدامات نادرست ما در سطح محلی ، ملی و بین المللی است .
مشاور فرهنگی رییس جمهوری با بیان اینکه ریزگردها با پای خود نیامده اند و با پای خود نیز نخواهند رفت ، افزود : ریزگردها بر اثر سیاست گذاری ها ما ایجاد شده اند و باید با اصلاح سیاست گذاری ها نیز از بین بروند.
در این جلسه گزارشی در خصوص وضعیت زیست محیطی خاورمیانه نظیر کاهش منابع آبی ، سیاست گذاری و عملکرد نادرست کشورهای منطقه در مصرف منابع آبهای زیر زمینی ، اهداف بلندپروازانه برخی کشورها در سدسازی و تامین منابع آبی پایدار برای خود و وضعیت فعلی تالاب ها ی این کشورها ارایه شد.
همچنین درباره اوضاع ایران در کمربند خشک جهان ، عملکرد انسان ها در بیابان زایی ، کاهش منابع آب شیرین کشور و پیامدهای ریز گردها در آینده کشور بحث و تبادل نظر شد.
حاضران با اشاره به آثار اسفناک ریزگردها بر حیات همه موجودات زنده ، وقوع سینوسی ریزگردها در کشور و مواردی نظیر خاصیت کلوئید ذرات خواستار انجام پ‍ژوهش های کاربردی در همه ابعاد برای اتخاذ تصمیمات موثر در عرصه سیاسی و بین المللی و علمی و فرهنگی شدند.
اساتید دانشگاه، نمایندگان وزارتخانه‌های نیرو، نفت، کشور، جهاد کشاورزی و نمایندگان سازمان محیط‌ زیست حاضر در جلسه همچنین با اشاره به موضوع ریزگردها و پدیده‌ فرسایش باد با هدف نقد سیاست‌های گذشته و هدف گذاری برای بهبود و اصلاح سیاست‌های توسعه‌ای و محیط زیستی آینده ؛ هشدارهای پیشین زیست‌محیطی و وضعیت کنونی محیط ‌زیست کشور در مرحله‌ بحرانی را مورد بررسی قرار داده و عدم واکنش به‌ موقع دستگاه‌های متولی امور آب، محیط‌زیست، کشاورزی و امور بین‌الملل را به بوته‌ی نقد گذاشتند.
در بخش دوم این هم‌اندیشی نیز، راهکارهای سیاستی با توجه به شرایط موجود کشور و تجربیات سایر کشورها در شرایط مشابه بررسی شد.

شناسه خبر: 85085

- دیدارهای داخلی

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده