حجت الاسلام و المسلمین"یونسی" در دانشگاه مذاهب اسلامی:

فرهنگ ضد تقریب منجر به ظهور جریان‌های تکفیری و تروریستی شده است/ وظیفه اصلی دانشگاه مذاهب اسلامی مبارزه با جهل، تحجر و تعصب است/ ایران اسلامی می‌تواند محور وحدت، رشد و توسعه جهان اسلام شود

دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیتهای دینی و مذهبی، با تاکید بر اینکه نهادینه شدن فرهنگ ضد تقریب مذاهب، زمینه را برای رشد گروه های تروریستی، افراطی و تکفیری در جهان اسلام فراهم کرده، گفت: تلاش برای تقریب مذاهب اسلامی و رسیدن به وحدت، مناسبترین راه برای مقابله با بدعت هایی همانند جریانهای تکفیری و افراطی در جهان اسلام است.

شناسه خبر: 84862 -

سه شنبه 5 اسفند 1393 - 14:42

حجت الاسلام و المسلمین "علی یونسی" که روز سه شنبه در جمع دانشجویان و اساتید دانشگاه مذاهب اسلامی صحبت می کرد، با ابراز تاسف از تبدیل تفرقه به یک فرهنگ عمیق در جهان اسلام اظهارداشت: بنیانگذار جمهوری اسلامی و رهبر معظم انقلاب معتقدند که نجات جهان اسلام با استراتژی تقریب و وحدت امکان پذیر است و صراط مستقیم هم همین راه تقریب امت اسلامی می باشد.
دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیتهای دینی و مذهبی تاکید کرد: ابتکار پیامبر عظیم الشان اسلام حضرت محمد(ص) نیز همین بود که برای تقریب در جهان اسلام همه مسلمانان را برادر هم قرار دادند.
حجت الاسلام و المسلمین یونسی با بیان اینکه رسالت اسلام، نجات همه فرق و سلایق اسلامی است، گفت: عده اندکی معتقدند که اسلام تنها وسیله نجات و رستگاری آنان می باشد که همین طرز تفکر، ریشه تولید جریان های تکفیری است.
وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران به اصل وحدت و تقریب در جهان اسلام اعتقادی راسخ دارد، گفت: عده ای در دنیای اسلام معتقدند که به خاطر دشمنی ها با مسلمانان در سرتاسر دنیا باید از باب اضطرار حفظ ظاهر کرده و همدیگر را تحمل کنیم و نشان دهیم که وحدت داریم اما باید بدانیم که این عده در حقیقت در تلاش هستند تا تفرقه را در دنیای اسلام نهادینه کنند.
دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیتهای دینی و مذهبی اضافه کرد: نظریه وحدت تاکتیکی اگرچه منافعی دارد و به صورت مصلحتی وحدت ایجاد می کند اما باید در نظر داشت وقتی یک نظریه بد عملیاتی شود منجر به فاجعه خواهد شد.
حجت الاسلام و المسلمین یونسی در ادامه با تاکید بر اینکه مسئله وحدت جهان اسلام یک تاکتیک نیست و تنها از طریق استراتژی و هدف گذاری میسر است، افزود:رسیدن به اهداف مهم و عالیه اسلام همچون امنیت اجتماعی، نفی شرک و عبادت خداوند و در یک کلام نجات بشریت، بدون وحدت و تقریب امکان پذیر نیست.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به برخی از مخالفت ها با وحدت و تقریب مذاهب اسلامی اشاره کرد و گفت: در زمان حاضر، گاهی اگر فردی دم از وحدت و تقریب بزند گویا بدعت گذار شده است.
دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیتهای دینی و مذهبی با تاسف از اینکه فرهنگ ضد تقریب در جامعه اسلامی نهادینه و تبدیل به یک فرهنگ عمومی شده است، افزود: این فاجعه ای است که جهان اسلام را به بند کشیده و زمینه را برای رشد گروه های تروریستی و تکفیری مساعد کرده است.
حجت الاسلام و المسلمین یونسی، عوام زدگی و محافظه کاری را معضل کنونی برخی محافل علمی دنیای اسلام دانست و گفت: وظیفه اصلی دانشگاه مذاهب اسلامی، مبارزه با جهل، تحجر و تعصب در دنیای اسلام است و باید این نکته مورد توجه قرار گیرد که تنها چیزی که درجه مسلمانان را نسبت به یکدیگر بالاتر می برد، لیاقت، تقوا و دانش است.
وی در ابتدای سخنان خود سیاست دولت تدبیر و امید را اعتدال ، تلاش برای ایجاد جهان عاری از خشونت و تبیین وحدت و انسجام ملی در کشور خواند و گفت: این دانشگاه همسو با سیاست های دولت یازدهم در جهت انسجام و وحدت مذاهب اسلامی حرکت می کند.
دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیتهای دینی و مذهبی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران استعداد دارد که بار دیگر محور وحدت، رشد و توسعه جهان اسلام شود، گفت: مردم ایران خواهان وحدت هستند اما تفرقه افکنان با وجود اینکه بسیار اندک هستند، صدای بلندی دارند و باید این وضعیت تغییر کند و دانشگاه مذاهب اسلامی می تواند سکوی پرواز به سوی آینده بهتر در مسیر وحدت و تقریب مذاهب اسلامی باشد.

شناسه خبر: 84862

- دیدارهای داخلی

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده