دکتر امین‌زاده در جمع پرستاران استان سمنان:

نابرابری باید از جامعه پرستاری کشور حذف شود / پرستاران باید بیمه مسئولیت شوند / تأمین امنیت روانی پرستاران، هدف دولت است

معاون حقوقی رییس جمهوری در سالروز تولد حضرت زینب(س) با تأکید بر حفظ کرامت پرستاران، گفت: نابرابری و تبعیض باید از جامعه پرستاری کشور حذف شود.

شناسه خبر: 84860 -

سه شنبه 5 اسفند 1393 - 13:41

دکتر الهام امین‌زاده در جریان سفر یک روزه خود به استان سمنان در سالروز تولد حضرت زینب(س) و روز پرستار با حضور در جمع پرستاران دانشکده پزشکی استان ، موضوع سخنرانی خود را به حقوق پرستاران و مسئولیت سخت این قشر اختصاص داد و گفت: پرستاری یکی از مشاغل سخت و دشوار جامعه ماست و به همین دلیل است که در سیاست‌های کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری به نقش ویژه پرستاران تأکید می‌شود.
معاون حقوقی رییس جمهوری با بیان اینکه لازم است با درک این نقش مهم، پرستاران را مورد حمایت حقوقی قرار دهیم، گفت: از جامعه پرستاران کشور تقاضا داریم تا در صورت لزوم تدوین قوانین و لوایحی جدید، ما را همراهی نموده و به ما کمک کنید تا بدانیم برای حمایت از شما چگونه قوانینی را باید وضع کنیم.
دکتر امین‌زاده با اعلام اینکه دولت آماده است تا شرایط کاری پرستاران را مناسب‌تر کند، توضیح داد: از آنجایی که جامعه پرستاری کشور بیشترین استفاده را از جامعه زنان دارد، هر جا از حقوق زنان سخن گفته می‌شود، به طور غیرمستقیم با حقوق پرستاران نیز مواجه می‌شویم.
معاون حقوقی رییس جمهوری با اعلام اینکه در سند حقوق شهروندی نگاه ویژه‌ای به حقوق پرستار و بیمار دیده شده، تصریح کرد: لازم است تا با ایجاد محیطی امن برای پرستاران آنها را برای خدمتگزاری به جامعه بیماران کشور بیش از گذشته آماده کنیم.
دکتر امین‌زاده با بیان اینکه علاوه بر نقش ملی پرستاران نقش دینی این جامعه نیز بسیار پررنگ است، گفت: تحمل چنین شغلی کار ساده‌ای نیست و بر همین اساس است که باید با رفع موانع حقوقی موجود، قدرت عمل پرستاران را بالاتر ببریم.
معاون حقوقی رییس جمهوری با تشریح وظایف سازمان نظام پرستاری ادامه داد: حفظ حقوق پرستاران و مردم و حمایت‌های حقوقی، مادی و معنوی از پرستاران، حقوق استخدامی و کاری و از بین بردن تبعیض و نابرابری از جامعه پرستاری کشور از جمله وظایف تعریف شده سازمان است که باید مورد توجه ویژه قرار بگیرد.
دکتر امین‌زاده به نحوه تعیین دستمزد پرستاران اشاره کرد و گفت: نهادهای فعال بایستی پرستاران شایسته را جهت پرداخت‌های ویژه، معرفی نمایند.
معاون حقوقی رییس جمهوری با بیان اینکه پرستاران باید بیمه مسئولیت شوند، توضیح دهید داد: هر فردی در هر شغلی می‌تواند مرتکب خطایی شود که ممکن است پیامدهای حقوقی و جبران‌ناپذری داشته باشد در همین راستا لازم است با بیمه مسئولیت، خسارت‌های وارده از طریق بیمه پیش‌بینی و پرداخت شود، تا اگر پرستاری به علت خطا، غفلت و یا کوتاهی مشکلی را ایجاد کرد حل و فصل آن از طریق بیمه راحت‌تر انجام بگیرد.
دکتر امین‌زاده با تأکید بر ضرورت حفظ کرامت پرستاران تأکید کرد: ممکن است پرستاری در شرایطی از طرف بیمار مورد توهین و یا ضرب و شتم قرار بگیرد که این موضوع نیز در قوانین مختلف قانون پرستاران وجود دارد و ما نیز آمادگی اضافه کردن و یا تصحیح قوانین را داریم.
معاون حقوقی رییس جمهوری با بیان اینکه طی تحقیقی موانع موجود در سر راه حقوق پرستار و بیمار مورد بررسی قرار گرفت، گفت: بی‌اطلاعی پرستاران و بیماران از منشور حقوق خود فشار کاری بالا به قشر پرستار، آموزشی بودن بیمارستان‌ها، عدم دسترسی به نمایندگای‌های حقوقی برای رفع اختلافات و عدم آگاهی از دستورات حقوقی از جمله مشکلات این قشر است.
دکتر امین‌زاده تأکید کرد که معاونت ریاست جمهوری آماده است با کسب آخرین وضعیت جامعه پرستاری کشور، در تعاملی فشرده و جدی با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، امنیت روانی پرستاران را تأمین نماید.
معاون حقوقی رییس جمهوری اضافه کرد: دولت معتقد است که اگر بتواند که موانع پیش روی پرستاران را بردارد، بیماران نیز می‌توانند خدمات شایسته‌تری را از این قشر زحمتکش دریافت کنند.

شناسه خبر: 84860

- سفرهای داخلی

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده