دکتر امین زاده در مراسم 50 سالگی دانشگاه الزهرا:

باید بسترهای اشتغال را برای دختران باهوش و پرتلاش ایرانی فراهم کرد/ نقش زنان سرمایه‌گذار و سیاستگذار در اقتصاد کمرنگ است / افزایش بهره‌وری و وجدان کاری با وجود دختران و زنان متخصص محقق می‌شود

معاون حقوقی رییس جمهوری در مراسم بزرگداشت 50 سالگی دانشگاه الزهرا، خواستار توجه ویژه به حوزه زنان در برنامه ششم توسعه شد و تاکید کرد: باید بسترهای اشتغال را برای دختران باهوش و پرتلاش ایرانی فراهم کرد.

شناسه خبر: 84663 -

دوشنبه 27 بهمن 1393 - 19:08

دکتر الهام امین زاده عصر دوشنبه با تبریک نیم قرن تلاش فعالان حوزه آموزشی دختران در این دانشگاه گفت: امیدوارم که با تلاش دست اندرکاران این حوزه، بتوانیم حقوق زنان کشورمان را به نحو احسن استیفا کنیم.
وی با تشکراز نیم قرن تلاش مسئولان دانشگاه الزهرا برای تربیت و تحویل نیروهای متخصص به جامعه، ادامه داد: مصونیت ها و امتیازاتی که دختران درجامعه ایرانی- اسلامی ما دارند باعث شده است که هنگام سخن ازحق آموزش، جایگاه خاصی داشته باشند.
دکتر امین زاده با تاکید براینکه باید بسترهای اشتغال را برای دختران باهوش و پرتلاشی ایرانی فراهم کرد، افزود: باید عرصه های مدیریت، اشتغال، سرمایه گذاری و سیاست گذاری را برای حضور دختران و زنان نمونه این مرز و بوم آماده کنیم.
معاون حقوقی رییس جمهوری با بیان اینکه برای رسیدن به این مهم در ابتدا باید فرصت‌های برابری را درحوزه های قانونگذاری، اجرا، مدیریت و نظارت آماده کنیم، توضیح داد: برای اشتغال آفرینی در حوزه بانوان نباید هیچ منتی را بر سر دختران و زنان این مرزو بوم گذاشت.جامعه ما در مسیر توسعه است و این وظیفه ما است که اشتغال و آموزش را برای دختران و زنان فراهم کنیم.
وی با بیان اینکه در سند حقوق شهروندی بخش ویژه ای را به حقوق زنان اختصاص داده ایم، توضیح داد:حق تحصیل درآموزش عالی در بالاترین سطح علمی، حق کسب مهارت ها و آموزش های تخصصی، حق حضور درتالیف برنامه های درسی و آموزشی، حق مشارکت در سیاست گذاری اقتصاد و مدیریت آموزشی، حق حضور فعال در مجامع فرهنگی، علمی و اجرایی در داخل و خارج از کشور از جمله حقوقی است که در سند حقوق شهروندی به عنوان حق زنان به آن پرداخته شده است.
دکتر امین زاده با بیان اینکه این انتظارمی رود تا در سیاست های برنامه ششم توسعه، بخشی مختص زنان تهیه شود، گفت:متاسفانه درهر پنج برنامه توسعه به طور خاص به بخش بانوان پرداخته نشده است.
معاون حقوقی رییس جمهوری، نقش زنان سرمایه گذارو سیاست گذار را در حوزه های مختلف اقتصادی کم رنگ دانست و تصریح کرد:در حوزه‌های قانونگذاری و اجرایی زنان ایرانی باید نقش پر رنگ تری را اجرا بکنند.
وی با اشاره به نقش زنان درحوزه اقتصاد مقاومتی، توضیح داد: درخصوص تولید ملی باید زنان این باور را داشته باشند که مصرف کالای داخلی کارخانه‌های کشور را به حرکت می اندازد و چرخ های کارخانه ها را به حرکت در می آورد. خانم های ایرانی باید به عنوان مدیران اقتصادی خانواده این نقش آفرینی را به نحو احسن انجام دهند.اعتدال و صرفه جویی نقشی است که زنان به خوبی از عهده آن بر می آیند.
دکتر امین زاده با اشاره به نقش نهادهای قانونگذاری و اجرایی در خصوص کارآفرینی، گفت: افزایش بهره وری و وجدان کاری با وجود دختران و زنان متخصص افزایش می یابد.متاسفانه قابلیت بالای زنان در بسیاری از موارد ، ممکن است نادیده گرفته شده باشد و این دولت در تلاش برای ایجاد بسترهای لازم کار افرینی و اشتغال زنان است.
مراسم کلنگ زنی خوابگاه دانشجویان خارجی دانشگاه الزهرا نیز با حضور دکتر امین زاده برگزار شد.

شناسه خبر: 84663

- دیدارهای داخلی

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده