رییس جمهوری در جمع سفرا، روسا و نمایندگی های خارجی در تهران:

شعار انقلاب اسلامی، اسلام رحمانی و اعتدالی است/ اراده دولت و ملت ایران بر همکاری مشترک با کشورها است/ برای اولین‌بار در اداره اقتصادی کشور وابستگی به نفت رو به کاهش رفته است/امیدواریم طرف مذاکره، اراده لازم را برای حل موضوع بیش از گذشته نشان دهد/ایران از سرمایه‌گذاران خارجی استقبال می‌کند

رییس جمهوری با اشاره به اینکه شعار انقلاب اسلامی ایران، اسلام رحمانی و اسلام اعتدالی بوده است، گفت: انقلاب اسلامی ایران از آغاز با تحجر و افراطی‌گری موافقتی نداشته و در برابر آن ایستاده است و امروز نیز انقلاب، همین مسیر و راه را ادامه خواهد داد.

سه شنبه 21 بهمن 1393 - 18:29

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی عصر سه‌شنبه و در جمع سفرا، روسای نمایندگی‌های خارجی و سازمان‌های بین‌المللی، گفت: تصمیم و اراده دولت و ملت ایران بر همکاری مشترک میان ایران و سایر کشورها به منظور توسعه علمی و اقتصادی است.
رییس جمهوری با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران، جهاد را در فضای علم و اقتصاد بکار می‌برد و عمل می‌کند، ‌اظهار داشت: ما در کشور، جهاد دانشگاهی، جهاد کشاورزی، جهاد علمی و جهاد اقتصادی داریم.
دکتر روحانی تصریح کرد: جهاد به معنای کوشش مستمر یک ملت برای دستیابی به اهداف بلند در جامعه است و خوشبختانه در بسیاری از زمینه‌های علمی و اقتصادی، جمهوری اسلامی ایران در جایگاه رفیعی قرار گرفته است.
رییس جمهوری گفت: ما از لحاظ پزشکی، هوافضا، هسته‌ای، بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی جزو کشورهای برجسته جهان هستیم و در بعضی از زمینه‌ها رتبه اول را در منطقه داریم.
دکتر روحانی ادامه داد: رشد علمی و فرهنگی در کشور ما همواره مورد تأکید بوده و ایران امروز علاوه بر استعدادها و قابلیت‌های جغرافیایی و فیزیکی ، دارای ظرفیت‌های بزرگ علمی و انسانی است که می‌تواند شرایط را برای سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران، بهتر فراهم کند.
رییس شورای عالی امنیت ملی با اشاره به اینکه توسعه منطقه و ثبات و امنیت آن نیاز به همکاری کشورهای منطقه با یکدیگر دارد، گفت: روزگاری در منطقه ما تنها مردم فلسطین زیر بار ظلم و ستم و تروریسم دولتی قرار داشتند، امروز متأسفانه این ناامنی‌ها در منطقه گسترده شده که از عوامل اصلی آن می‌توان به مداخله قدرت‌های خارجی، گسترش فقر اقتصادی، فرهنگی، علمی و برنامه‌ریزی اطلاعاتی برخی کشورها، اشاره کرد.
رییس جمهوری گفت: جمهوری اسلامی ایران معتقد است باید همه کشورها با عوامل بی‌ثباتی نظیر تروریسم، مواد مخدر، جنایات سازمان یافته و‌ دزدی دریایی مقابله کنند‌، که خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران در همه این زمینه‌ها به کمک کشورهای منطقه آمده است.
دکتر روحانی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران حامی کشورهایی در منطقه است که با گروه‌های تروریستی مبارزه می‌کنند. ایران امروز برای امنیت دریایی و کشتیرانی به حمایت از کشورهای دیگر به پاخاسته است و در صف مقدم مقابله با مواد مخدر می‌باشد.
رییس جمهوری افزود: ایجاد ثبات و امنیت و مبارزه با عوامل بی‌ثباتی راهی جز تصمیم فراگیر برای ساختن جهانی عاری از خشونت، افراطی‌گری و تروریسم ندارد و این مهم، تنها در سایه همکاری با یکدیگر امکان‌پذیر است.
دکتر روحانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران تاکنون و در مقام عمل نشان داده که در کنار کشورهایی است که می‌خواهند با افراطی‌گری و خشونت مبارزه کنند، اظهار داشت: استقرار ثبات در آسیای غربی می‌تواند منجر به توسعه این منطقه شود و به توسعه جهانی نیز کمک کند.
رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهداف و آرمان‌های انقلاب اسلامی ایران، گفت: این مردم در طول دو قرن گذشته دو بار انقلاب کردند، در انقلاب مشروطه آنها به تشکیل پارلمان و مجلس شورای ملی دست یافتند و 36 سال پیش با انقلاب اسلامی به دنبال دستیابی به استقلال، عدم وابستگی به قدرت‌های بیگانه، آزادی بویژه آزادی بیان و آزادی رأی و انتخاب بودند.
دکتر روحانی گفت: ملت ما در انقلاب اسلامی به دنبال احترام به ارزش‌های دینی و ملی و تشکیل نظامی بودند که از یکسو در چارچوب موازین دینی مورد احترام باشد و از سوی دیگر آرای مردم تأثیرگذار باشد، در واقع دو کفه اسلامیت و جمهوریت در کنار یکدیگر قرار بگیرد.
رییس جمهوری با اشاره به مقاومت ملت ایران در 36 سال گذشته در برابر انواع فشارها و توطئه‌ها برای حفاظت و حراست از آرمان‌هایش، گفت: مردم ایران در طول 8 سال دفاع مقدس از انقلاب و نظام دفاع کردند و بعد از آن نیز همواره در برابر فشارها و تحریم‌هایی که به بهانه‌های مختلف تحمیل می‌شد، ایستادگی کردند.
دکتر روحانی با اشاره به تحولات مثبت کشور در حوزه‌های اقتصادی، علمی، امنیتی و فرهنگی، گفت: دولت یازدهم توانسته در طول 18 ماه گذشته تورم را از بالای 40 درصد به کمتر از 17 درصد کاهش دهد و از لحاظ رشد اقتصادی، کشور را از منفی 6.8 به رشد مثبت 4 درصد در 6 ماه گذشته برساند.
رییس جمهوری با اشاره به کاهش وابستگی بودجه کشور به نفت گفت: درآمدهای نفتی وسیله‌ای برای توسعه و رشد در کشور مبدل شده به طوری که در سال جاری تنها 30 درصد بودجه ایران به نفت اتکا داشته و برای اولین بار در اداره اقتصادی کشور وابستگی به نفت رو به کاهش رفته است و این به معنای برنامه‌ریزی درست دولت برای پیشرفت اقتصادی است.
دکتر روحانی گفت: در بخش‌های اقتصادی دیگر نظیر صنعت، کشاورزی، نفت و گاز شاهد رشد مطلوب و قابل قبول در طول سال‌های پس از انقلاب اسلامی بوده‌ایم.
رییس جمهوری همچنین با اشاره به سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران که بر تعامل سازنده با جهان بنیانگذاری شده است، گفت: در سایه این سیاست ما امروز روابط‌مان با کشورهای مختلف از جمله همسایگان بهتر از گذشته است و در زمینه پرونده هسته‌ای توانسته‌ایم مسیر مذاکرات سازنده و هدایت این پرونده در مسیر حل و فصل و تفاهم از سوی دو طرف را مبنا قرار دهیم.
دکتر روحانی گفت: ایران در زمینه پرونده هسته‌ای همواره دنبال یک توافق برد – برد بوده است و امروز نیز بر چنین توافقی تأکید دارد. در ماه‌های گذشته انعطاف لازم را در زمینه حل و فصل سیاسی پرونده نشان داده‌ایم و امیدواریم طرف مذاکره ما نیز اراده لازم را برای حل موضوع بیش از گذشته از خود نشان دهد و اگر این اتفاق رخ دهد، در زمان کوتاهی مسایلی که هنوز مورد بحث و اختلاف است، مرتفع خواهد شد.
رییس جمهوری در پایان سخنانش با اعلام استقبال ایران از سرمایه‌گذاران خارجی، گفت: امروز شرایط لازم برای سرمایه‌گذاری خارجی در ایران فراهم شده است و در یکسال گذشته شاهد حضور سرمایه‌گذاران خارجی در بخش‌های مختلف از جمله در حوزه مسکن، صنعت، ‌حمل و نقل، بنادر و راه‌آهن بوده‌ایم.
پیش از سخنان رییس‌ جمهوری دکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه با اشاره به سی و ششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، گفت: ایران امروز دست خود را برای روابط مبتنی بر احترام متقابل و منافع مشترک به سوی سایر کشورها باز کرده است و دنیا نیز از این گشاده‌دستی استقبال کرده است.
وی با تأکید بر همکاری، تعامل و گفتگو و مشارکت برای ساختن آینده بهتر در منطقه و جهان از فرصت‌ها و چالش‌های پیش‌رو سخن به میان آورد و گفت: برای رویارویی با افراطی‌گری و خشونت، پیشنهاد رییس‌ جمهوری اسلامی ایران مبنی بر جهان عاری از خشونت که در مجمع عمومی سازمان ملل با رأی اکثریت کشورها پذیرفته شد، سازنده‌ترین و مؤثرترین روش می‌باشد.
ظریف همچنین به پیام رهبر معظم انقلاب خطاب به جوانان اروپایی و آمریکایی اشاره کرد و گفت: این پیام در جهت گفتمان اصیل جمهوری اسلامی ایران است که در آن بر گفتگو، فهم و درک مشترک برای حضور در آینده بهتر تأکید شده بود.
«صلاح الزواوی» سفیر فلسطین ضمن تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به رهبر معظم انقلاب، رییس‌ جمهوری و ملت ایران، دستاوردهای بی‌شمار کشورمان در عرصه‌های مختلف علمی، فناوری، اقتصادی و سیاسی را یادآور شد و گفت: این دستاوردها در سایه فداکاری ملت ایران در طول سال‌ها بعد از انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به دست آمده است.
صلاح الزواوی به چالش تروریسم در منطقه و سوء استفاده از دین اسلام برای افراطی‌گری و خشونت اشاره کرد و گفت: این اقدامات باعث شده که توجه جهانیان ازمسایلی نظیر دفاع از مظلومان و مستضعفان، مقابله با فقر، آوارگی و گرسنگی به تروریسم، سوق یابد.
سفیر فلسطین با تأکید بر ضرورت همزیستی مسالمت‌آمیز ابناء بشر به موضوع فلسطین و آزادسازی سرزمین‌های اشغالی اشاره و اظهار امیدورای کرد گام‌های عملی برای احقاق حقوق و استقلال ملت فلسطین برداشته شود.

شناسه خبر: 84562