رییس دفتر رییس جمهوری:

استقبال پر شورمردم اصفهان نشان داد که آنان شرایط کنونی کشور را به خوبی درک می‌کنند/باید در دهه فجر و 22 بهمن، پیام همبستگی منعکس شود/روزهای خوبی پیش روی ملت ایران است

رییس دفتر رییس جمهوری و سرپرست نهاد ریاست جمهوری در گفتگوی ویژه خبری شبکه 2 سیما به تشریح دستاوردهای سفر کاروان تدبیر وامید به استان اصفهان پرداخت و با تبریک ایام الله دهه فجر اظهار داشت: این ایام فرصت خوبی برای تجدید عهد با آرمان های انقلاب اسلامی است. باید پیام همبستگی در دهه فجر و 22 بهمن منعکس شود و باید همه مردم و گروه ها ،وحدت و همبستگی خود را به نمایش بگذارند.

شناسه خبر: 84528 -

دوشنبه 20 بهمن 1393 - 18:51

دکتر محمد نهاوندیان با بیان اینکه حضور مردم اصفهان در استقبال از خادمان خود بسیار بالاتر از حد انتظار بود و این سفر نشان داد مردم اصفهان از یک سطح بسیار بالای آگاهی و هوشیاری نسبت به اصلی ترین آرمان های انقلاب برخودار هستند،اظهار داشت: حضور پر شورمردم اصفهان نشان داد که آنان شرایط کنونی کشور را به خوبی درک می کنند به ویژه اینکه ما اکنون در مرحله مذاکرات با قدرت های جهانی هستیم که نیازمند همبستگی و انسجام ملی است.
رییس دفتر رییس جمهوری با بیان اینکه در سفر استانی اصفهان مسائل مهمی برای توسعه و رفع مشکلات مردم استان مورد بررسی قرار گرفت که اصلی ترین آن مسئله آب بود، گفت:مردم اصفهان نسبت به زاینده رود یک غیرت خاصی دارند همچنین کشاورزی و صنعت این استان نیز به این رود مربوط است و البته در زمینه مصرف آب، فرهنگ سازی عمومی به خوبی لحاظ شده است.
دکتر نهاوندیان با اشاره به اینکه موضوع آب در ایران یک موضوع ملی است نه محلی گفت: اگر مدیریت یکپارچه ای بر منابع موجود حاکم شود به رشد پایدار خواهیم رسید و برای ما جالب بود که مردم در این سفر بر روی پلاکاردهای خود درخواستی را مبنی بر اجرای مصوبه شورای عالی آب نوشته بودند که باید بگوییم در این زمینه کارهای جدی صورت گرفته است.
رییس دفتر رییس جمهوری افزود: مسئله دوم موضوع هوا است، خیلی از استان های کشور از آلودگی هوا رنج می برند و تصمیم درستی که در این زمینه گرفته شد، تبدیل سوخت نیروگاه های اصفهان به گاز بود و این تصمیم در راستای توجه به سلامت مردم اتخاذ شد.
وی مسئله سوم را توسعه اقتصادی اصفهان برشمرد و اظهار داشت: استان اصفهان قطب گردشگری کشورمان محسوب می شود در نتیجه نیاز بود تا راه های مواصلاتی استان ارتقاء پیدا کند.
دکترنهاوندیان تصریح کرد: اولین راه آهن سریع السیر تهران، اصفهان با هزینه 2 و نیم میلیارد دلار در حال عملیاتی شدن است و در بحث هواپیمایی نیز این پروژه را بخش خصوصی دنبال می کند تا پروازها از اصفهان به دیگر کشورهای جهان صورت گیرد.
وی با اشاره به گزارش هایی که از خوزستان، اصفهان و ایلام دریافت می شود اظهار داشت: در خصوص آبرسانی یک کارگاه بزرگ آبادانی در این مناطق راه افتاده و در رابطه با تونل سوم کوهرنگ دغدغه های اصفهان برطرف شده و تصمیم این است که زایند رود زنده بماند و به هیچ وجه نباید زاینده رود خشک شود.
رییس دفتر رییس جمهوری با تاکید بر اینکه آب در ایران یک مسئله ملی است نه محلی تصریح کرد: اینکه آب ،میدان سیاست بازی محلی شود، هزینه های ملی دارد.
دکتر نهاوندیان در ادامه به موضوع ارائه تسهیلات بانکی به تولید کنندگان و سوء استفاده های برخی از افراد در تحت لوای تولید پرداخت و گفت: در همه جای دنیا رویکرد خردمندانه با رکود این است که دست واحدهای تولیدی ضعیف را بگیرند و الان دولت با مطالعه کامل و واقع بینی در راستای تحقق این امر گام برمی دارند. رویکرد دولت ، تولید گرایانه است و امیدوارم جزئیات این مطلب به زودی به مردم و تولید کنندگان اطلاع رسانی شود.
وی در بخش دیگری از این گفتگوی تلویزیونی با اشاره به سال های اول انقلاب و تلاش بدخواهان ایران و انقلاب برای شکست انقلاب گفت: آنها کودتای نوژه، جنگ تحمیلی و تحریک گروه های ضد انقلاب را رقم زدند تا با این انقلاب مقابله کنند اما 8 سال مقاومت شجاعانه مردم آنها را ناکام کرد.
رییس دفتر رییس جمهوری با تاکید بر اینکه توسعه اقتصادی کشور باید با منابع مردمی صورت گیرد، گفت: در حال حاضر علاقه به سرمایه گذاری در ایران با گذشته غیر قابل مقایسه است به طور مثال در اجلاس داووس با بیش از 30 نماینده از کشورهای مختلف دیدار کردم که حتی بعضی از آنهایی که ایران را تحریم کرده اند اما در عین حال خواستار سرمایه گذاری در کشورمان بودند همچنین چندین موسسه، پیشنهاد هایی را در زمینه برگزاری سمینار در رابطه با اقتصاد کشورمان را دادند.
وی با اشاره به نامه وزرای خارجی اروپایی به آمریکا مبنی بر هشدار در زمینه تشدید تحریم ها، اظهار داشت: این نامه چندین معنا دارد از جمله جدا کردن صف اروپا از آمریکا در راستای منافع خود و ارتباط با ایران که ما اکنون شاهد موجی از ایران دوستی در کشورهای اروپایی هستیم و غالبا خواستار به نتیجه رسیدن مذاکرات و برداشته شدن تحریم ها در راستای همکاری با ایران هستند.
رییس دفتر رییس جمهوری پافشاری به رفع تحریم ها را جهت افزایش واردات بی ربط خواند و گفت : اولین نفع رفع تحریم باز شدن صادارت و رفع محدودیت های پتروشیمی است. باید تحریم های تحمیلی را با حفظ اصول مان برطرف کنیم.
دکتر نهاوندیان با بیان اینکه رویکرد متین، منطقی و عزتمندانه ای که ایران با رهنمودهای مقام معظم رهبری اتخاذ کرده به سمت موفقیت حرکت می کند، اظهار داشت: روزهای خوبی پیش روی ملت ایران است.
رییس دفتر رییس جمهوری خاطرنشان کرد: برخی رسانه ها می گویند نباید به دشمن اعتماد کرد ولی خودشان در انتشار اخبار به رسانه های خارجی استناد می کنند و حرف آنها را انعکاس می دهند و در مقابل حرف افرادی را که مقام معظم رهبری آنها را فرزندان انقلاب نامیده اند ،پوشش نمی دهند.
وی با اشاره به ابتکار جمهوری اسلامی ایران در مجمع عمومی سازمان ملل پیرامون جهان علیه خشونت گفت: طی سال های گذشته همواره ایران را حامی تروریسم معرفی می کردند اما امروز شاهدیم آنها برای مبارزه با تروریسم به ایران می نگرند و جمهوری اسلامی ایران پرچم دار مبارزه با تروریسم شده است.
دکتر نهاوندیان همچنین با تبریک ایام الله دهه فجر اظهار داشت: این ایام فرصت خوبی برای تجدید عهد با آرمان های انقلاب اسلامی است. باید پیام همبستگی در دهه فجر منعکس شود و باید همه مردم و گروه ها ،وحدت و همبستگی خود را به نمایش بگذارند.
رییس دفتر رییس جمهوری با اشاره به تصویرسازی نادرستی که از اسلام شده است، گفت: دشمنان اسلام طی سال ها در مراکز و اتاق های فکر خود تلاش کردند که تصویری نادرستی علیه اسلام ارائه دهند و در این راستا به ایجاد گروه ها و جریان های بدلی پرداختند.
نهاوندیان اضافه کرد: گروه های تروریستی و داعش و القاعده بی رحم ترین و انزجار ترین اقدامات دست می زنند و متاسفانه در پس زمینه اقدامات خود شعارهای اسلامی سر می دهند و در تصاویر ارائه شده از سوی آنها آیات قرآنی زیر نویس می شود و با اینگونه اقدامات، در صدد ارایه چهره نادرست از اسلام هستند.
رییس دفتر رییس جمهوری با اشاره به اینکه در اسلام آدم کشی ، نسل کشی و آزار و اذیت انسان مطرح نشده است، خاطر نشان کرد: وظیفه تمامی مسلمانان این است که چهره واقعی و پیام رحمانیت اسلام را به خوبی به جهانیان معرفی کنند.
دکتر نهاوندیان با اشاره به پیام اخیر رهبر انقلاب اسلامی به جوانان غربی گفت: این پیام به جوانان می گوید که باید هوشیار و بیدار باشند.
وی افزود: باید از شبکه های اجتماعی به خوبی استفاده کنیم و اگر استفاده خوبی از این شبکه ها شود، نتیجه خوبی در بر خواهد داشت در غیر این صورت شاهد نتایج مطلوبی نخواهیم بود.
رییس دفتر رییس جمهوری وی با تاکید بر اینکه دهه فجر امسال باید آغاز عصر رساندن پیام رحمت اسلام باشد، گفت: باید چهره واقعی پیامبر اسلام را به جهانیان نشان دهیم.
دکتر نهاوندیان با بیان اینکه امروز مردم حقیقتاً یک خانواده شده اند ، گفت: پس باید خط های فاصله و تفرقه و جدایی را کنار گذاشت.دهه فجر، دهه وحدت و همگرایی است به گونه ایی که همه باید فریاد همبستگی سر دهیم.

شناسه خبر: 84528

- مصاحبه ها

- دفتر رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده