امین زاده در دیدار با سفیر جدید نروژ در تهران:

ایران از گسترش همکاریها با نروژ استقبال می کند/ زنان ایرانی در تعیین حق سرنوشت خود پیشتاز بوده اند

معاون حقوقی رییس جمهوری در دیدار خانم «اودیسه نورهیم» سفیر جدید نروژ در ایران تاکید کرد که ایران از گسترش بیش از پیش همکاری های تهران – اسلو در عرصه های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی استقبال می کند.

شناسه خبر: 84484 -

يکشنبه 19 بهمن 1393 - 13:35

دکتر الهام امین زاده معاون حقوقی رییس جمهوری روز یکشنبه با ابراز خرسندی از نقش آفرینی خانم نورهیم در عرصه گسترش روابط تهران و اسلو گفت: زنان ایرانی نیز در تعیین حق سرنوشت خود پیشتاز بوده اند.
وی با تشریح وظایف معاونت حقوقی ریاست جمهوری، اظهار داشت: مسائل اختلافی بین وزارتخانه ها در کشورما بدون مراجعه به محاکم قضائی و با دخالت این معاونت حل و فصل می شود. ما با بررسی طرح ها و قوانین معارض درصدد تنقیح قوانین در کشور هستیم.
امین زاده با بیان اینکه هدف این معاونت شفافیت و امنیت در حوزه قانونگذاری است، به تدوین سند حقوق شهروندی اشاره کرد و گفت: براساس این سند مردم را از حقوق خود مطلع می کنیم و به آنها می گوییم که چگونه می توانند از حقوق شهروندی خود استفاده کنند.
معاون حقوقی رییس جمهوری با تکریم ایام الله دهه فجربه وضعیت زنان در ایران اشاره کرد و گفت: زنان ایرانی در تعیین حق سرنوشت خود پیشتاز بوده اند. در سالهای پرفراز و نشیب جنگ حامی رزمندگان بوده اند و با نقش آفرینی در دوران سازندگی هم اکنون در دانشگاهها و مراکز اداری کشور حضوری فعال دارند.
وی با اشاره به حاکمیت جریان های تروریسی در برخی کشورهای منطقه، ادامه داد: امیدواریم مشوقان تروریست ها دست از حمایت بردارند و حق تعیین سرنوشت را به خود مردم این کشورها واگذار کنند.
دکتر امین زاده با اعلام اینکه ایران با هدف تعامل بیشتر با جهان وارد مذاکرات با 1+5 شده است، تصریح کرد:ایران روی حقوق خود در راستای استفاده از انرژی های غیرفسیلی برای بخش صنعت و استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای حساس است.
معاون حقوقی رییس جمهوری اضافه کرد: با تعاملی که می توانیم در زمینه های فرهنگی، اجتماعی حقوقی و انرژی با نروژ داشته باشیم آینده روشنی را برای دو کشور پیش بینی می کنم.
سفیر جدید نروژ در ایران نیز در این دیدار برای همکاری های مشترک اعلام آمادگی کرد و گفت: اکنون زمان توسعه روابط دو کشور فرا رسیده و مذاکرات خوبی در آینده نزدیک در سطح عالی بین دو کشورانجام خواهد گرفت.
وی که پیش از این در لبنان و بنگلادش سفیر بوده، با اشاره به نفوذ ایران در منطقه، انجام مذاکرات بین تهران و اسلو را مهم دانست و تصریح کرد: امیدواریم با حل و فصل پرونده هسته ای ایران تحریم ها علیه کشور شما هر چه زودتر برداشته شود.
خانم «نورهیم» با اعلام آمادگی شرکت های نروژی برای همکاری اقتصادی با ایران،گفت: ضمن اینکه می توانیم در زمینه شیلات همکاری های خوبی با یکدیگر داشته باشیم، دانشگاههای کشور ما نیز آماده همکاری با ایران در زمینه علمی و فرهنگی است.

شناسه خبر: 84484

- دیدارهای خارجی

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده