مولاوردی در نشست مشاوران امور بانوان و خانواده وزارتخانه‌ها و دستگاههای اجرایی:

بدون بهره‌گیری از سرمایه انسانی زنان به راهکارهای پایداری نمی‌رسیم

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده، گفت: بدون بهره‌گیری از سرمایه انسانی زنان نمی‌توانیم به راهکارهای پایداری برای مقابله با بحران‌های دیرپای اجتماعی مانند بحران محیط زیست برسیم.

شناسه خبر: 84458 -

شنبه 18 بهمن 1393 - 14:00

شهیندخت مولاوردی در نهمین نشست معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با مشاوران امور زنان و خانواده وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی که به میزبانی وزارت کار، رفاه و تأمین اجتماعی برگزار شد، با یادآوری نقش و تأثیر زنان در پیروزی انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و دوران عمران و سازندگی، اظهارداشت: با بازخوانی نقش زنان در عرصه‌های مختلف می‌توان به بررسی فاصله موجود با وضعیت مطلوب و شعارها و آرمان‌های انقلاب اسلامی دست یافت و در جهت کاهش این فاصله برنامه‌ریزی کرد.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به ظرفیت‌های بسیار خوب وزارت کار، رفاه و تأمین اجتماعی برای اشتغال و توانمندسازی اقتصادی زنان به عنوان یکی از چالش‌های بزرگ دولت تدبیر و امید، گفت: این وزارتخانه در موضوع تعاونی‌ها و آموزش‌های مهارتی ظرفیت خوبی دارد که با توجه به مسئولیت وزیر کار، رفاه و تأمین اجتماعی به عنوان دبیر شورای عالی اشتغال با گسترش همکاری‌ها می‌توان قدم‌های خوبی را برای تحقق این امر برداشت.
مولاوردی با بیان اینکه شکاف جنسیتی در دو حوزه حضور زنان در حوزه تصمیم‌گیری‌ها در سطح کلان کشور و در حوزه زنان در مجلس شورای اسلامی مشاهده می‌شود، تصریح کرد: باید با همت و عزم ملی برای از بین بردن فاصله‌ها تلاش کنیم.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده افزود: باید در آستانه تدوین برنامه ششم توسعه، ظرفیت‌ها، امکانات، تهدیدها و فرصت‌های حوزه زنان بررسی شود تا با شناخت درست از وضعیت موجود به سمت وضعیت مطلوب به ویژه در جهت تحقق اهداف و آرمان‌های مندرج در سند چشم‌انداز 20 ساله قدم برداریم.
مولاوردی گفت: زنان با توجه به کاهش قیمت نفت و اقتصاد تک محصولی کشور، در مدیریت مصرف انرژی و اصلاح الگوی مصرف، تشویق و روی آوردن به تولیدات ملی، پرهیز از مصرف‌گرایی، اصلاح سبک زندگی و تغییر آداب غذایی و همچنین پیشبرد الگوی اسلامی – ایرانی پیشرفت، نقش و تأثیر به سزایی دارند.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با تاکید بر ضرورت اهتمام و عزم ملی برای بهره‌گیری از سرمایه انسانی زنان اظهار امیدواری کرد تا پایان برنامه ششم توسعه، برنامه‌ریزی در حوزه زنان با توجه به واقعیت‌های موجود انجام شود تا سرعت دستیابی کشور به پیشرفت افزایش یابد.
تشکیل کمیته برنامه ریزی برای برنامه ششم توسعه در معاونت امور زنان و خانواده
مولاوردی در بخش دیگری از این نشست در پاسخ به سوالات مشاوران امور بانوان و خانواده وزارتخانه‌ها و دستگاههای اجرایی گفت: جلسات کمیته برنامه ریزی برای تدوین برنامه ششم توسعه در معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به صورت هفتگی برگزار می شود .
وی افزود:معرفی صاحبنظران حوزه زنان و خانواده اعم از زن و مرد با اولویت مشاوران وزارتخانه ها و دستگاهها برای حضور در 29 شورای برنامه ریزی که در سازمان مدیریت و برنامه ریزی ذیل ساختار تدوین لایحه برنامه ششم توسعه و تهیه اسناد این برنامه تشکیل شده از جمله مصوبات این شوراست .
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده اظهارداشت: برای حضور دانشگاهیان، صاحبنظران و حوزویان در پنج کمیته مشورتی سازمان مدیریت و برنامه ریزی در حال رایزنی هستیم تا پیشنهادات برنامه ششم توسعه در حوزه زنان و خانواده، واقع گرایانه باشد و مسایل و مشکلات این حوزه را حل کند.
مولاوردی گفت:ملزم هستیم تا پایان برنامه پنجم توسعه، در چارچوب آن فعالیت کنیم، در این راستا برنامه جامع توسعه امور زنان و خانواده در دولت دهم به تصویب هیات وزیران رسیده است که میان دستگاههای مرتبط تقسیم کار صورت گرفته است که این برنامه به بهانه عدم تخصیص اعتبار اجرا نشده است.
امضای 20 تفاهمنامه با دستگاههای اجرایی
معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده از امضای 20 تفاهم نامه با دستگاههای مختلف اجرایی در یک سال گذشته در حوزه زنان و خانواده خبر داد و گفت: سعی کردیم در جهت اجرای ماده 230 برنامه پنجم توسعه فعالیت کنیم و این برنامه را در تفاهم نامه ها بگنجانیم.
مولاوردی در ادامه بیان کرد: اگر این تفاهمنامه ها اجرا شود از موازی کاری ها و واگرایی در حوزه زنان و خانواده جلوگیری و همگرایی و هم افزایی ایجاد خواهد شد.
ضرورت تخصیص اعتبار سیاست های کلی جمعیتی برای اجرای قانون مرخصی زایمان
وی با اشاره به نحوه اجرای قوانین مصوب در موضوع مرخصی زایمان تصریح کرد: در این موضوع سازمان مدیریت و برنامه ریزی اعلام کرد که دستگاهها برای مابه التفاوت 6 تا 9 ماه مرخصی زایمان می توانند از اعتبارات خود استفاده کنند که وزارت آموزش و پرورش این قانون را از آذرماه سال 94 اجرا خواهد کرد البته هنوز دستگاههای دیگر اقدامی را برای اجرای این قانون انجام نداده اند که در حال پیگیری استفاده از اعتبارات دستگاهها برای اجرای سیاست های کلی جمعیتی هستیم.

شناسه خبر: 84458

- دیدارهای داخلی

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده