متن سخنان رییس‌ جمهوری در اجتماع پرشور مردم استان اصفهان

رییس‌ جمهوری اصفهان را مرکز فرهنگ و تمدن اسلامی دانست و تصریح کرد: اولین راه‌آهن سریع‌السیر کشور بین تهران، قم، اصفهان راه‌اندازی می شود.

چهارشنبه 15 بهمن 1393 - 13:12

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین
و قُلْ جَاء الْحَقُّ وَ زَهَقَ الْبَاطِلُ إِنَّ الْبَاطِلَ کَانَ زَهُوقًا
متن سخنان حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی به این شرح است:
زبان من از تشکر و قدردانی از مردم خونگرم اصفهان قاصر است؛ اصفهانی که از سال 54 الی 56 به خوبی می‌شناسم. مردمی که برای به اهتزاز درآمدن پرچم لا اله الله و محمداً رسول الله و علی ولی الله چه‌ها که نکردند. مردم برای پیروزی این انقلاب عظیم اسلامی که امروز سی و هفتمین بهار آن را جشن می‌گیریم، چه فداکاری‌ها و ایثارها که نکردند؟
یادم نمی‌رود آن جمعیت عظیم و بی‌نظیر سال 56 در مسجد حکیم اصفهان و بعد هم در مسجد سید. شاهد بودم که این مردم با همه وجودشان پای اسلام و انقلاب آمدند و اولین باری که رژیم گذشته ناچار شد حکومت نظامی اعلام کند در اصفهان سرافراز عزیز ما بود.
در اولین شهری که قبل از ورود امام به ایران مردم به خیابان‌ها ریختند و حکومت اسلامی اعلام کردند، اصفهان عزتمند مقتدر ما بود.
این مردم عزیز و فداکار کنار امام و انقلاب توانستند، پیروزی بزرگ، پیروزی استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی را برای این سرزمین و این ملت به ارمغان بیاورند و بعد از پیروزی انقلاب همه جا و مخصوصاً در دوران دفاع مقدس هر کجا که ما نیاز داشتیم، دست ما به سوی لشکر امام حسین (ع) اصفهان بود. هر محوری که پیچیده بود دست ما به سوی لشکر نجف اشرف بود.
درود می‌فرستیم بر روان بلند سردار شهید حسین خرازی، درود و سلام بر سرداران بزرگ ابراهیم همت، احمد کاظمی، کلاهدوز، اقارب پرست، میثمی، حبیب‌اللهی، خلیفه سلطانی و بر آن خلبان استان، شهید اردستانی و بر همه شهیدان بزرگی که در این استان بودند و فداکاری کردند و آنها که در راه انقلاب ما چون شهید آیت‌الله دکتر بهشتی، شهید اشرفی اصفهانی، شهید اژه‌ای و شهید محمد منتظری و شهید طباطبایی‌نژاد و همه شهیدان و همه بزرگان و همه علما و همه اندیشمندان، حکیمان، علامه مجلسی‌ها، شیخ‌بهایی‌ها، ملاصدراها، مراجع عظیم و بزرگ سید ابوالحسن اصفهانی، آیت‌الله العظمی گلپایگانی، آیت‌الله خوانساری آن همه عالم بزرگ، نائینی بزرگ محققین، حوزه، اندیشمندان، فرهیختگان، دانشگاهیان، اینجا اصفهان است، اینجا نصف جهان است. اگر اصفهان نصف جهان نیست نصف جان ایران است.
ما به استان اصفهان، به افتخارات اصفهان، به آثار، شهدا و بزرگان افتخار می‌کنیم و بعد از 36 سال امروز آماده‌تر از هر روز، آماده‌ایم تا از راه و خط امام(ره) و مقام معظم رهبری و خط اسلام و تشیع دفاع کنیم.
مردم بزرگ و بزرگوار سرزمین ایران و خطه اصفهان، دیدیم که در طول 36 سال چگونه معضلات را پشت سر گذاشتند و امروز هم به حول و قوه الهی، دولت یازدهم با رهنمودهای مقام معظم رهبری و با حمایت ملت بزرگ ایران همه معضلات را پشت سر خواهد گذاشت.
به ما می‌گویند ما نمی‌خواهیم ایران بمب اتم بسازد، شما که بمب اتم ساختید چه کردید؟ شما که به جنایتکاری چون رژیم اشغالگر صهیونیستی بمب اتم دادید چه کار کردید؟ آیا شما توانستید با بمب‌های اتم‌ برای خودتان امنیت درست کنید؟ برای رژیم غاصب صهیونیستی امنیت درست کنید؟ برای آمریکا و غرب امنیت درست کنید؟ ما نیاز به بمب اتم نداریم. ما ملت بزرگ، فداکار، یکپارچه و متحد داریم. ما ملت بزرگ و جوانان عزیزی داریم. دیدید با همه فشارها و تحریم‌ها، ماهواره جدید را این ملت به فضا پرتاب کرد.
ما به دانشمندان بزرگمان در عرصه فضا، در هسته‌ای، در فناوری بیوتکنولوژی، نانو و آی سی تی افتخار می‌کنیم و بدانید ملت ما راه پیشرفت و توسعه را با وحدت و اتحاد و یکپارچگی ادامه خواهد داد.
شما نتوانستید مردم خودتان را زیر پوشش بیمه قرار دهید، اما ملت ایران و دولت خادم مردم، تمام ملت را زیر پوشش بیمه درمانی قرار داد.
شما نتوانستید در آمریکا مسأله درمان را حل و فصل کنید، اما ملت بزرگ ایران و دولت یازدهم به نمایندگی از این ملت کاری کرد که از 38 درصد سهمی که مردم برای درمان در بیمارستان‌های دولتی پرداخت می‌کردند، امروز به طور متوسط فقط 4 درصد پرداخت می‌کنند و این به معنای آن است که این ملت از تحریم و تهدید نمی‌ترسد و راه توسعه و آبادانی کشور را ادامه خواهد داد.
خیلی دلم می‌خواست که از کشور و دهه فجر و 22 بهمن سخن بگویم، اما وقت کوتاه است و کمی هم می‌خواهم درباره اصفهان عزیز سخن بگویم.
اصفهان مرکز فرهنگ و تمدن اسلامی است. یکی از نخست‌وزیران مهم یک کشور اسلامی به من می‌گفت که من همه دنیا را رفتم هیچ کجای دنیا اصفهان شما و میدان امام شما نمی‌شود.
اصفهان، به عنوان نماد تمدن اسلامی و نماد حکومت یکپارچه ایران که در اینجا توسط اندیشمندان ساخته شد و امروز قطب صنعتی، کشاورزی، فناوری نوین، دانشگاه، حوزه علمیه، بزرگان، اندیشمندان و آثار گرانقدر تاریخی ما است، از دو مسئله در رنج است. از کمبود آب و برخی از روزها از هوای ناسالم. اگر دست به دست هم دهیم و این دو مشکل را حل کنیم، این مردم اصفهان می‌دانند که چگونه در قلب ایران و در مرکز مواصلاتی ایران این دُر گرانبهای عزیز را به تماشای چشم جهانیان بگذارند.
اما راجع به آب اصفهان که مهم‌ترین مسأله اصفهان است. می‌دانید در دولت یازدهم جلسات متعدد شورای عالی آب تشکیل شد و در این شورا مدیریت یکپارچه حوضه‌های آبریز در سراسر کشور به تصویب رسید و بعد از این مصوبات و اجرای این مصوبات بعد از 1.5 سال که کشاورزی نبود، امسال بحمدالله در آبان‌ماه کشت پاییزه شروع شد.
سامانه دوم آب شرب اصفهان در دست اجراست و دولت با همه توان آن را دنبال خواهد کرد تا آب شرب 5 میلیون نفر در این استان قابل اطمینان و اعتماد باشد. با تلاش وزارت نیرو تا پایان سال 94 سامانه‌های آبرسانی 4 شهرستان این استان به اتمام خواهد رسید.
امروز با افتخار در محضر شما اعلام می‌کنم که حفاری تونل سوم بعد از سال‌ها پایان یافت و این تونل 23 کیلومتری بعد از 20 سال امروز حفاری‌اش پایان یافته است و پمپاژ موقت آب در این تونل آغاز شده است.
همه برای حل مشکل و معضل آب در سراسر کشور باید دست به دست هم دهیم. الگوی آبیاری باید تغییر کند. ما دچار یک خشکسالی ممتد هستیم. سال‌هاست خشکسالی داریم و احتمال دارد سالیان دراز خشکسالی داشته باشیم. همه باید آب موجود و منابع آبی کشور را مدیریت کنیم.
باید الگوی کشت در سراسر کشور از جمله در استان اصفهان تغییر کند. باید نحوه استفاده از مخازن آب تغییر کند تا بتوانیم این آب را برای شرب، صنعت و کشاورزی به صورت بهینه استفاده کنیم. تلاش دولت این است که همه آب مورد نیاز صنایع بزرگ را به تدریج از طریق پساب فاضلاب شهری تأمین کند. تلاش دولت این است آبیاری اراضی کشاورزی در سراسر کشور مدرن شود و از طریق بهینه سازی آبیاری، از آب صحیح استفاده شود.
همه شعارهای شما که در اینجا می‌بینم و آنچه گفتید راجع به زاینده رود که حق مسلم شماست حتماً حق مسلم همه ماست.
کاری خواهیم کرد با همت شما و با وحدت و یکپارچگی زاینده‌رود، زنده و زاینده بماند. زاینده‌رود مظهر تمدن فقط اصفهان و اصفهانی‌ها نیست، متعلق به همه ملت ایران است.
در این دولت تلاش خواهیم کرد و من در همین‌جا به وزارت نیرو، وزیر نیرو و استاندار محترم دستور می‌دهم اگر هم آب زاینده‌رود به اندازه کافی نباشد، زاینده‌رود نباید خشک شود.
با دل و جان با همه توان تلاش می‌کنیم تا اصفهان آباد و سرزنده را هم از نظر آب و هم از نظر هوا و هم از نظر سایر نیازمندی‌ها ان‌شاء الله به نقطه‌ای برسانیم که همه شما خوشحال و مسرور باشید.
من چند نکته دیگر را راجع به اصفهان به طور خلاصه و فشرده به عرض شما می‌رسانم، تصمیم دولت بر این است که کار اجرایی اولین راه‌آهن سریع‌السیر کشور بین اصفهان، قم و تهران آغاز شود. منابع لازم را برای اجرای این راه‌آهن که 2 میلیارد و 600 میلیون دلار است، تأمین کرده‌ایم. کار اجرایی این راه‌آهن شروع می‌شود و با تکنولوژی جدید راه‌آهن با سرعت 300 کیلومتری در استان اصفهان اجرا و عملیاتی خواهد شد.
ما برای تسهیلات کشاورزی بویژه کشاورزی گلخانه‌ای، اعتبارات لازم را مدنظر قرار داده‌ایم و دستورات لازم به بانک مرکزی و بانک‌های کشور داده شده است. همین‌طور برای صنعت کشور، هزار میلیارد تومان تسهیلات برای سرمایه در گردش و 2 هزار و 500 میلیارد تومان برای تکمیل طرح‌های صنعتی و معدنی به عنوان تسهیلات لازم اختصاص داده‌ایم که ان‌شاء الله تا پایان سال آینده، 31 هزار شغل و تا پایان سال 95، 40 هزار اشتغال جدید بوجود خواهیم آورد.
برای کیفیت هوای اصفهان همه تلاش خودمان را بکار خواهیم گرفت. می‌دانید امروز دیگر در کلان‌شهرهای ما گوگرد وجود ندارد. هوا امسال نسبت به سال گذشته به مراتب بهتر است، گر چه هنوز فاصله داریم تا هوای مطلوب. در سال 93 نسبت به سال 92 ما 40 روز هوای ناسالم در شهرهای بزرگ از جمله اصفهان کمتر داشته‌ایم و این به معنای موفقیت دولت در زمینه محیط زیست و هوای پاک است.
در زمینه سرمایه‌های بزرگ این استان برای گردشگری و همچنین آثار بسیار ارزشمند استان اصفهان، برای مرمت و تکمیل این آثار 40 میلیارد تومان مدنظر قرار دادیم که در سال 94 و 95 تخصیص داده خواهد شد.
مجموعاً در این سفر 28 پروژه مهم مدنظر داریم با 651 میلیارد تومان اعتبار که همه این پروژه‌ها در سال 94 و 95 اجرایی و عملیاتی خواهد شد.
دولت یازدهم به عنوان خدمتگزار مردم، به مردم عزیز اصفهان اعلام می‌کند که همه توان خود را برای توسعه این استان عزیز و بزرگ ایران بکار خواهد گرفت.
شاد و پیروز و موفق باشید.

شناسه خبر: 84375