مولاوردی در دیدار جمعی از خبرنگاران افغانستان:

ضرورت اتخاذ مواضع مشترک ایران و افغانستان در حوزه زنان و خانواده در عرصه جهانی

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: باتوجه به حوادث و رویدادهای منطقه خاورمیانه مانند خشونت ها و افراطی گری هایی که به نام دین انجام می شود، اتخاذ مواضع مشترک در حوزه زنان و خانواده در عرصه جهانی ضروری است.

شناسه خبر: 84195 -

چهارشنبه 8 بهمن 1393 - 19:52

شهیندخت مولاوردی روز چهارشنبه در دیدار با جمعی از خبرنگاران افغانستان که برای شرکت در کارگاههای آموزشی روزنامه نگاری به ایران سفر کرده اند، اظهارداشت: همزمانی حضورتان در ایران را با آماده شدن ملت و دولت ایران برای برگزاری جشن ملی و سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به فال نیک می گیریم.در طول 36 سال گذشته، زنان ایرانی همانند زنان و خواهران افغان با حضور در همه صحنه ها و عرصه ها مانند پیروزی انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی توانستند نقش آفرین و تاثیرگذار باشند.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به زمینه های خوب همکاری ها میان دوکشور گفت: با توجه به زبان، دین، تاریخ و زمینه های فرهنگی مشترک و حتی چالش ها و مسایل مشترک میان دو کشور، می توانیم با کمک و تبادل تجربیات به راه حل های مشترکی برسیم تا راهکارهایی را برای بهبود وضعیت زنان و تحکیم خانواده در عرصه جهانی ارائه دهیم.
وی با تشریح فعالیت های معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تاکید کرد که این معاونت پیگیر وظایف دستگاهها در زمینه های بازنگری قوانین و مقررات، بهداشت و سلامت، اشتغال و کارآفرینی، آسیب های اجتماعی، ارتقاء توانمندی های زنان ، ارتقاء توانمندی های سازمان های مردم نهاد، توسعه تعاملات و روابط بین المللی، تعمیق باورهای دینی و گسترش فرهنگ عفاف و حجاب است.
برنامه ریزی معاونت امور زنان و خانواده برای اجلاس پکن+20
مولاوردی در ادامه بیان کرد: با توجه به سیاست خارجی دولت یازدهم مبنی بر تعامل سازنده با جهان و در چارچوب اصل برابری و احترام متقابل با کشورها برای افزایش تعاملات بین المللی، برنامه ریزی هایی را انجام داده ایم به طوری که اکنون در حال برنامه ریزی برای اجلاس پکن+20 سازمان ملل هستیم.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به انجام پروژه های پژوهشی گسترده در زمینه خشونت علیه زنان در کشورمان و ارائه پیشنهادهایی برای تشکیل کمیته و مرجع ملی در این زمینه، تصریح کرد: لایحه "تامین امنیت زنان در برابر خشونت" در مرحله رسیدگی در کمیسیون لوایح دولت است البته قوانین عمومی کشورمان مانند قانون مجازات اسلامی و قانون تعزیرات اسلامی در این زمینه پاسخگو هستند اما به نظر می رسد وجود یک قانون خاص می تواند بازدارنده باشد، همچنین در سازمان بهزیستی سازو کارهایی با توجه به اقتضائات جامعه ایران و ویژگی های مذهبی، بومی و ملی کشورمان درنظر گرفته شده که نیازمند گسترش است.
وی تبادل هیات ها اعم از اعضای هیات علمی دانشگاهها، سازمان های مردم نهاد، کارآفرینان زن، فعالین حوزه زنان و خانواده در حوزه آموزش، توانمند سازی زنان و تحکیم خانواده میان دوکشور را برای کاهش خشونت علیه زنان موثر دانست.
مولاوردی در بخش دیگری از این دیدار در پاسخ به سوال خبرنگار افغان در خصوص بودجه معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ایران، گفت: بودجه این معاونت برای هماهنگی، سیاستگذاری و پیگیری وظایف سایر دستگاههاست، امسال بودجه معاونت امور زنان و خانواده دو برابر شده است که البته برنامه های حوزه زنان و خانواده هم دوبرابر شده تا بتوانیم به اجرای برنامه ها در این حوزه شتاب ببخشیم که امیدواریم با تصویب این بودجه در مجلس به اهداف موردنظر برسیم.
حضور فعال زنان در مطبوعات و خبرگزاری ها
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به حضور فعال زنان در مطبوعات و خبرگزاری های ایران گفت: در ایران نشریه های اختصاصی زنان در زمینه های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و هنری فعالیت می کنند و نشریات دولتی هم ویژه نامه و یا صفحات اختصاصی خود را به زنان اختصاص می دهند.
مولاوردی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت مهاجران افغان به ایران اظهارداشت:این موضوع دغدغه دولت جمهوری اسلامی ایران نیز است و با توجه به تعداد زیاد میهمانان افغان در کشور که نزدیک به 300 هزار دانش آموز در مدارس ایران و 4 هزار دانشجو هستند، تلاش می کنیم میزبان خوبی برای آنها باشیم.
وی درباره برنامه دولت برای بی تابعیتی زنان ایرانی به دلیل ازدواج با مردان افغان و تابعیت فرزندان آنها، گفت: این موضوع چندین سال است که مطرح می شود. در این زمینه گزارشی را به رییس جمهور تقدیم کردیم و در حال نهایی کردن برنامه مشترکی با معاونت حقوقی ریاست جمهوری در این زمینه هستیم.
در پایان این دیدار گواهی نامه دوره آموزش روزنامه نگاری خبرنگاران افغانستان، توسط معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده به آنان اهدا شد.

شناسه خبر: 84195

- دیدارهای خارجی

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده