در جلسه هیات دولت؛

دعوت رییس جمهوری از مردم برای مشارکت و حضور باشکوه و گسترده در جشن ملی دهه فجر/ ملت ایران در برابر فشار دیگران سرفرود نمی آورند/ اقدامات بسیار ارزشمند و بزرگ دولت در بخش سلامت ادامه می یابد

رییس جمهوری در جلسه هیات دولت با تبریک دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی به ملت ایران و همه کسانی که در جهان به انقلاب اسلامی ایران چشم امید دوخته اند، ایرانیان را به مشارکت و حضور با شکوه و گسترده در جشن ملی دهه فجر دعوت کرد.

شناسه خبر: 84172 -

چهارشنبه 8 بهمن 1393 - 12:53

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه گفت: ملت بزرگ ایران امسال همانند سال های گذشته با حضور، مشارکت پرشور و نشاط گسترده تر خود در جشن های دهه مبارک فجر نشان می دهند که در برابر فشار دیگران خسته نشده و سر فرود نخواهند آورد و با تلاش کارگزاران نظام و با هدایت و رهنمودهای مقام معظم رهبری به راه خود برای توسعه و پیشرفت کشور ادامه خواهند داد.
رییس جمهوری افزود: در این ایام بیشتر یاد روزهایی هستیم که نهضت و انقلاب اسلامی به شکوفایی رسید و امام عزیز به وطن بازگشتند و مردم با شور و هیجان بیشتری آخرین قدم ها را برای سرنگونی استبداد برداشته و بنای پر برکت و رفیع جمهوری اسلامی را بنیانگذاری کردند.
دکتر روحانی در ادامه سخنان خود با تقدیر از اقدامات انجام شده در بخش تحول سلامت، اظهارداشت: مردم قبل از پیروزی انقلاب اسلامی مشکلات فراوانی در بخش سلامت و درمان داشته و از کمبود متخصص و پزشک رنج می بردند و کسی که به نوعی بیماری نسبتا صعب العلاجی، مبتلا می گردید، مجبور می شد همه دارایی خود را بفروشد و برای درمان به خارج از کشور سفر کند.
رییس جمهوری اضافه کرد: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی چشم ها برای شفا از بیماری به دروازه های خارجی و مخصوصا غرب دوخته شده بود و خوشبختانه پس از پیروزی انقلاب گام های مهمی در زمینه سلامت و توسعه مراکز پزشکی و همچنین خودکفایی در تولید تجهیزات پزشکی برداشته شده است.
دکتر روحانی خاطر نشان کرد: البته مردم همچنان از هزینه های سنگین درمانی رنج می بردند از این رو دولت یازدهم برای نجات مردم از این معضل، از جمله تصمیماتی که اتخاذ کرده، سرمایه گذاری در بخش سلامت است به نحوی که برخی این دولت را بدرستی ، دولت سلامت نامگذاری کرده اند.
رییس جمهوری با اشاره به بازدید سرزده ای که شب گذشته از یکی از بیمارستان های تهران داشته است، اظهار داشت: در این بازدید و عیادت از بیماران، همه بیمارانی که با آنها صحبت کردم، از اقدامات انجام شده دولت در حوزه سلامت، رضایت داشتند و اقدامات بسیار ارزشمند و بزرگی که در این زمینه انجام شده، باید ادامه پیدا کند.
دکتر روحانی تصریح کرد: در اقدامات و کار بزرگی که در زمینه سلامت در حال انجام است، هنوز در ابتدای راه هستیم و تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم اما این گامی که برداشته شده را با استواری و تا رسیدن به نقطه مطلوب ادامه خواهیم داد.
رییس جمهوری خاطرنشان کرد: باید در بخش سلامت و بخصوص بهداشت کاری انجام شود که مراجعه به بیمارستان ها کاهش یابد.
دکتر روحانی همچنین تلاش برای خودکفایی در تولید دارو و تجهیزات پزشکی را مورد تاکید قرار داد و گفت: باید در این زمینه شرکت های دانش بنیان و مراکز علمی و دانشگاهی کشور تلاش مضاعفی انجام دهند.
در ابتدای این جلسه، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گزارشی در خصوص(طرح تحول نظام سلامت) به هیات وزیران ارائه داد. در این گزارش، شاخص امید به زندگی در بدو تولد، امید به زندگی سالم، سالهای از دست رفته عمر به تفکیک بیما ری ها و اختلالات و تاثیر آن در ارتقای اقتصادی، سهم هزینه های سلامت، شاخص های حمایت مالی، میزان پوشش بیمه سلامت، مدیریت بحران های دارویی و کاهش تعداد و اقلام کمبود دارو و تثبیت قیمت داروهای تولید داخل و حفاظت مالی از بیماران خاص و صعب العلاج به هیات وزیران ارائه شد.
بر پایه این گزارش، دستاوردهای طرح تحول نظام سلامت شامل بیمه نمودن افراد فاقد بیمه سلامت که بیش از 9 میلیون و 200 هزار نفر در آن ثبت نام کرده اند، کاهش پرداختی از جیب بیماران بستری در بیمارستان های تحت پوشش وزارت بهداشت از 37 درصد در بهار 1392 به 4.5درصد در آبان ماه 1393 عنوان شد.
در این گزارش، ارتقای خدمات ویزیت سرپایی، افزایش پنج درصدی زایمان های طبیعی رایگان و کاهش سزارین، ایجاد 15 پایگاه اورژانس هوایی و نصف شدن فقرای ناشی از هزینه های کمرشکن سلامت و ارتقای رضایت نسبی مردم را می توان از دیگر فواید « طرح تحول نظام سلامت» برشمرد.

شناسه خبر: 84172

- جلسات

- دولت یادهم و دوازدهم

گالری مرتبط

فیلم مرتبط

اخبار برگزیده