دکتر روحانی در دیدار وزیر خارجه پرتغال:

ایران و پرتغال می توانند پل اتصال یکدیگر به اروپا و خاورمیانه باشند/ فشار و تحریم شمشیری دو لبه است/ رهبران باید نظرات مختلف در جامعه خود را به سمت مصالح و منافع کشورشان هدایت کنند

رییس جمهوری با اشاره به روابط دیرینه سیاسی،اقتصادی و فرهنگی تهران – لیسبون تصریح کرد: معتقدیم ایران می‌تواند دروازه اتصال پرتغال با منطقه بسیار مهم خاورمیانه باشد و لیسبون نیز پلی برای ارتباط ایران با پرتغالی زبانان، کشورهای اروپایی و مناطق دیگر مثل آفریقا و آمریکای لاتین باشد.

شناسه خبر: 84131 -

دوشنبه 6 بهمن 1393 - 21:10

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز دوشنبه در دیدار "رویی ماشاته" وزیر امور خارجه پرتغال ، به رفت و آمدهای مقامهای دو کشور در یکسال گذشته اشاره کرد و گفت: این سفر را آغازی برای تحرک بیشتر در عرصه روابط دو کشور می‌دانیم.
رییس جمهوری با بیان اینکه باید به فکر حل و فصل معضلات و مشکلاتی مثل خشونت و تروریسم باشیم که امروز نه تنها منطقه ما بلکه اروپا و سایر مناطق جهان با آن مواجهند، خاطرنشان ساخت: ملت‌های ما و تاریخ در این مقطع، از همه رهبران دنیا می‌خواهند در زمینه پایان بخشیدن به معضلاتی که بشر با آنها مواجه است، همکاری و تلاش کنند.
دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود به مذاکرات هسته ای میان ایران و 1+5 اشاره کرد و گفت: مردم ایران برای استفاده از فناوری صلح آمیز هسته ای اراده جدی دارند.
رییس جمهوری با تاکید بر اینکه مسئله‌ای که امروز بین دو طرف مذاکرات هسته‌ای وجود دارد نه حقوقی است نه فنی، اظهار داشت: این موضوعی کاملا سیاسی است که برای حل و فصل آن ، نیاز به یک اراده و تصمیم سیاسی از سوی دو طرف دارد. البته این اراده از طرف ما کاملا وجود دارد تا مسائل را سریع ‌تر حل و فصل کنیم.
رییس شورای‌عالی امنیت ملی با اشاره به اینکه فعالیت‌های هسته ای ایران بدون استثنا تحت نظر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و در چارچوب مقررات بین‌المللی خواهد بود، خاطرنشان ساخت: در طول نزدیک به 14 سال گذشته، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بازدیدها و بازرسی‌های گسترده و حتی سرزده زیادی از مراکز هسته‌ای ایران داشته است، اما از میان هزاران بازرسی هیچ علامتی مبنی بر انحراف فعالیت‌های هسته‌ای ایران مشاهده نشده است.
رییس جمهوری با بیان اینکه روشن است فعالیت‌های هسته‌ای ایران کاملا صلح‌آمیز است، گفت: بر این اساس فشار بر ایران از نظر ما مفهومی ندارد. مسئله فشار و تحریم همواره شمشیری دو لبه بوده که به دو طرف آزار می‌رساند.
دکتر روحانی تاکید کرد: هر کشوری در درون،مسائل خاص خود و نظرات و احزاب و گروه‌های مختلف را دارد، اما این رهبران کشورها هستند که باید بتوانند کشور را به سمت اهداف و مصالح و منافعش هدایت کنند.
رییس جمهوری گفت:باید مذاکرات هسته‌ای را سریع‌تر به نتیجه برسانیم و مذاکرات برای توسعه کشورها و مناطق مختلف جهان را آغاز کنیم.
"رویی ماشاته" وزیر امور خارجه پرتغال نیز در این دیدار با اشاره به روابط دیرینه دو کشور گفت: پرتغال خواهان گسترش بیش از پیش روابط با ایران است و امروز این فرصت پیش روی مااست که روابط دو جانبه را متحول کنیم.
وزیر امور خارجه پرتغال افزود:البته پرتغال هم روابط خود با ایران را محدود به روابط دو جانبه نمی‌داند و معتقد است دو کشور می‌توانند نقش دروازه اتصال یکدیگر به اروپا و خاورمیانه را ایفا کنند.
ماشاته سفر خود به تهران را فرصتی مناسب برای ایجاد تحول در روابط دو کشور توصیف کرد و افزود: پرتغال نیز به نوعی درگیر مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه 1+5 است و به خوبی آگاهیم که موفقیت‌آمیز بودن این مذاکرات تا چه حد برای دو طرف و همه جهان مهم است.
وی اظهار داشت: کاملا به این نکته باور دارم که موفقیت این مذاکرات بیش از هر چیز می‌تواند به ایجاد همکاری‌های گسترده میان طرفین از طریق ایجاد اطمینان و اعتماد بیانجامد و کشورهای اروپایی تلاش دارند هر چه سریع‌تر این مذاکرات به نتیجه برسد.

شناسه خبر: 84131

- دیدارهای خارجی

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

اخبار برگزیده