مولاوردی در نشست خبری کمیته امور زنان و خانواده ستاد مرکز دهه فجر انقلاب اسلامی:

امام(ره) با احیا هویت زن مسلمان، الگویی به دور از افراط و تفریط به جهانیان ارائه دادند

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: امام(ره) هویت زن مسلمان را احیا و بازتعریف کردند و الگویی به دور از افراط و تفریط را به جهانیان ارائه دادند.

شناسه خبر: 84061 -

يکشنبه 5 بهمن 1393 - 16:33

شهیندخت مولاوردی ظهر یکشنبه در نشست خبری کمیته امور زنان و خانواده که در ستاد مرکزی دهه فجر انقلاب اسلامی برگزار شد، اظهارداشت: در آستانه سی و هفتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و دهه مبارک فجر قرار داریم، انقلاب اسلامی ایران که به اذعان بزرگترین تحلیلگران دنیا یکی از بزرگترین و منحصر به فردترین انقلاب ها در سالهای پایانی قرن بیستم محسوب می شود با برهم زدن معادلات و محاسبات سیاسی رایج و مرسوم در جوامع بشری به عنوان نقطه عطفی در تاریخ سیاسی ایران و جهان مطرح می شود.
مسئول کمیته زنان و خانواده ستاد دهه فجر با بیان اینکه انقلاب اسلامی علاوه بر تاثیر بر نظام سیاسی، در حیات اجتماعی و فرهنگی مردم ایران تاثیرات بسیاری داشته است، گفت: با وقوع انقلاب اسلامی، زنان به عنوان نیمی از جمعیت کشور وارد گستره جدیدی از حیات اجتماعی شدند و مشارکت و نقش آنها در مبارزات پیش از انقلاب، دوران پیروزی، استقرار نظام و همچنین دوران دفاع مقدس، جنگ تحمیلی و دوران سازندگی غیرقابل کتمان و مورد اذعان همگان است.
بیانات حکیمانه و داهیانه امام خمینی(ره) خیل عظیمی از زنان جامعه را با خود همراه کرد
وی افزود: از همان ابتدای انقلاب بیانات حکیمانه و داهیانه امام خمینی(ره) به عنوان رهبر کبیر انقلاب اسلامی که مصلحی دردآشنا و زمان شناس بودند، خیل عظیمی از زنان جامعه را با خود همراه کرد، به عنوان مثال بیاناتی مبنی بر اینکه "زنان باید در مقدرات اساسی مملکت دخالت کنند" و"اسلام زن را مثل مرد در همه شئون دخالت می دهد" از جمله این موارد است. همچنین تاکید مکرر ایشان بر همدوش بدون زنان با مردان و یا بهتر از آنان در بسیاری از عرصه ها در صحیفه نور آمده است.
مولاوردی با اشاره به حمایت های امام(ره) از فعالیت زنان در جامعه بیان کرد: اقدامات امام(ره) در حمایت از حضور زنان برای شرکت در مجلس خبرگان قانون اساسی و قرار دادن یک زن در ترکیب هیات اعزامی جهت دیدار با گورباچف برای ابلاغ پیام ایشان، صراحتا پیامی را برای آیندگان داشت که متاسفانه هنوز این پیام درک نشده است.
معاون رییس جمهوری در امور زنان وخانواده با تاکید براینکه زنان با به دوش گرفتن نیمی از بار انقلاب اسلامی مورد خطاب قانون اساسی قرار گرفته اند، تصریح کرد: در مقدمه قانون اساسی بخشی تحت عنوان "زن در قانون اساسی" آمده است که در آن وعده داده شده استیفای حقوق زنان به دلیل ستم بیشتری که از نظام طاغوتی به آنها متحمل شده، اهمیت بیشتری دارد به طوریکه زنان از حالت ابزار بودن و در خدمت اشاعه فرهنگ مصرف زدگی و استثمار بودن خارج شده و همرزم مردان در میدان های مختلف فعالیت خواهند بود و در نتیجه پذیرای مسئولیتی خطیرتر و در دیدگاه اسلامی برخوردار از ارزش و کرامتی والاتر خواهند بود.
مسئول کمیته زنان و خانواده ستاد دهه فجر با اشاره به اینکه زنان در برهه های مختلف انقلاب، خود را مخاطب گفتمان های مدرنیزاسیون و سیاست های از بالا به پایین حکومتهای پهلوی اول و دوم نمی دانستند، گفت: به فرموده مقام معظم رهبری "نقش زنان در انقلاب اسلامی، بی بدیل، ممتاز، موثر و بی جایگزین بود و اگر زنان نبودند بی شک این اجتماعات عظیم آن اثر را نمی بخشیدند". بنابراین با تاسی از آموزه های قرآن کریم و سیره عملی پیامبر اکرم(ص) و ائمه معصومین و نیاز جامعه به مشارکت زنان در حوزه های مختلف، تاکنون زنان در عرصه های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و ورزشی خوش درخشیدند و به رغم برخی بی مهری ها توانستند در این عرصه ها نقش آفرین باشند.
وی ادامه داد: همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی دیدگاهی مبنی بر محدودیت زنان و عدم حضور آنها در عرصه های مختلف و بازگرداندن آنها به اندرونی خانه ها مطرح شد که زن مسلمان با پیگیری ها، توصیه ها و سفارش های امام(ره) از زوایای پنهان تاریخ و حضورمبهم و کم رنگ آن در ناخودآگاه جامعه به صحنه خودآگاهی و فعالیت رسید و با این اقدام هویت زن مسلمان احیا و بازتعریف شد و امام(ره) آنچه را که از آن به عنوان الگوی سوم یاد می شود، الگویی به دور از افراط و تفریط را به جهانیان ارائه دادند.
مولاوردی برگزاری برنامه های سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را بازخوانی وضعیت زنان و یادآوری نقش آنها عنوان کرد و گفت: با توجه به تحولات عدیده در جامعه ایرانی و جامعه جهانی در حوزه زنان و خانواده های ایرانی در طول 36 سال گذشته، ماننددگرگونی های سریع ارتباطات، اطلاعات و پیشرفت های جوامع بشری، به نظر می رسد در آستانه تدوین برنامه ششم توسعه باید بتوانیم با آسیب شناسی وضع موجود و عملکردهای گذشته جایگاهی شایسته را برای زنان ترسیم کنیم.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با تشریح برنامه های مصوب کمیته امورزنان و خانواده ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی در دو محور فرهنگی و اجتماعی اظهارداشت: تاکنون 19 دستگاه اجرایی 7 هزار و 864 برنامه و 28 استان 6 هزار و 564 برنامه را برای اجرا در ایام دهه فجر انقلاب اسلامی ارایه کرده اند که سازمان تبلیغات اسلامی، بنیاد شهید و امور ایثارگران و آموزش و پرورش در بین دستگاههای اجرایی و استان فارس نیز در بین استان های سراسر کشور بیشترین برنامه را اجرا خواهند کرد.
برنامه معاونت امور زنان و خانواده برای افزایش 10 درصدی مدیران زن در بدنه دولت
وی در پاسخ به سوالی درباره برنامه دولت برای توجه به حضور موثر زنان در بدنه دولت، گفت: این موضوع در برنامه ارائه شده توسط ریاست محترم جمهوری در ایام انتخابات و راهبردهای معاونت امور زنان و خانواده مورد توجه بوده به طوریکه برنامه خود را برای حضور پررنگ زنان در بدنه دولت جهت استفاده از آن در برنامه سه ساله نظام اداری که در حال بررسی در کمیسیون های دولت است، ارائه داده ایم تا بر اساس آن سالیانه 10 درصد حضور مدیران زن افزایش یابد.

شناسه خبر: 84061

- جلسات

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده