معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده:

توانمندی زنان کارآمدترین روش برای مبارزه با فقر در جامعه است/ اجرای آزمایشی طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در شهرری

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: توانمندی زنان به عنوان کارآمدترین روش برای دستیابی به توسعه پایدار شناخته شده است و برای مبارزه با فقر در جامعه ضروری است.

شناسه خبر: 84022 -

پنجشنبه 2 بهمن 1393 - 17:55

شهیندخت مولاوردی روز پنج شنبه در مراسم افتتاح نمایشگاه دهه کسب و کار که در شهرری برگزار شد، با تبریک فرا رسیدن ایام دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی و تقارن آن با برپایی نمایشگاه دهه کسب و کار، اظهارداشت: این نمایشگاه در چارچوب طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در حال برگزاری است.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با بیان اینکه زنان بیشتر از مردان در معرض فقر قرار دارند، گفت: زنان از قابلیت ها و امکانات لازم برای توانمندی و کاهش فقر برخوردار نیستند که دلیل آن وجود موانع فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در راه توسعه و پیشرفت وضعیت زنان است.
وی مشارکت در انتخابات و عضویت در احزاب و تشکل ها را از جمله متغیرهای توانمندسازی سیاسی زنان دانست و تصریح کرد: افزایش عزت نفس، استقلال فکری، احساس قدرت، افزایش اعتماد به نفس و احساس کارآمدی در بعد توانمندی روانی مورد توجه است و در بعد اجتماعی نیز شرکت و عضویت در انجمن های فرهنگی، علمی، مجالس مذهبی و فعالیت های گروهی مدنظر قرار می گیرد.
مولاوردی با تاکید براینکه امروزه در اغلب کشورها توانمندسازی برای دستیابی به توسعه پایدار به عنوان کارآمدترین روش تلقی می شود، گفت: باتوجه به اینکه فقر زنان جنبه اقتصادی ندارد و جنبه اجتماعی و روانی آن بسیار مهم تر است، توانمندی زنان و تحولات ساختاری برای مبارزه با فقر جامعه ضروری است البته فقر زنان تنها مربوط به درآمد نیست بلکه قدرت، اعتماد، خودباوری و پذیرش اجتماعی در حل این مسئله بسیار مهم است.
وی افزود: بنابراین، این موضوع سبب شکل گیری رویکردهای متفاوتی از تاکید بر نیازهای اساسی زنان تا کسب وضعیت برابر قانونی مورد توجه قرار گرفته است.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده، ماندگاری نابرابری ها و تبعیض ها را نشانه عدم موفقیت دیدگاههای مختلف در حوزه زنان عنوان کرد و گفت: باید به سمت رویکردی حرکت کنیم تا نیازهای عملی و استراتژیک زنان به طور همزمان مورد توجه قرار گیرد و این مسایل از طریق جریان سازی جنسیتی در توسعه همه جانبه مورد بررسی و هدف گذاری قرار گیرد.
وی با اشاره به تحولات سریع جمعیتی در ابعاد اجتماعی و اقتصادی در سه دهه اخیر، گفت:این تغییرات در وضعیت فعلی زنان سرپرست خانوار بی تاثیر نبوده و این گروه از زنان را بسیار آسیب پذیر کرده است همچنین مجموعه عواملی مانند رشد شهرنشینی، الگوهای جدید مهاجرت داخلی، کاهش نرخ باروری، تورم جمعیت جوان، سالخوردگی جمعیت و افزایش تعداد خانوارهای زن سرپرست از جمله مسایل نوظهور جمعیتی است که متاثر از تغییرات اجتماعی و اقتصادی کلان جامعه است و قابلیت تاثیرگذاری بر جامعه را دارد.
مولاوردی با بیان اینکه ترکیب سنی، تحصیل، درآمد و فقر اقتصادی از آسیب های زنان سرپرست خانوار است که باید مورد توجه مسئولین قرار گیرد، اظهارداشت: تامین نیازهای اساسی اعضای خانواده توسط سرپرست خانوار، وجود تبعیض های جنسیتی و نابرابری در عرصه های مختلف اجتماعی و اقتصادی، از دیگر عواملی هستند که موجب آسیب پذیری بخش قابل توجهی از جامعه زنان سرپرست خانوار شده است و همزمان با این تغییرات با پدیده های دیگری مانند زنانه شدن پدیده سالمندی و به طبع آن زنانه شدن سرپرستی خانوار و گسترش سرپرستی خانوار توسط زنان به دلیل فوت همسر، بالا رفتن سن ازدواج و افزایش میزان طلاق مواجه هستیم.
وی افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی موضوع زنان سرپرست خانوار در کانون توجه برنامه ریزان جامعه بوده و زمینه های قانونی و حقوقی مناسبی برای پاسخگویی به مسایل و نیازهای این گروه از جامعه فراهم شده است اما با آسیب شناسی وضعیت موجود این گروه از جامعه و با توجه به موازی کاری دستگاههای مرتبط، طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار را با مشارکت دستگاههای مختلف تدوین کردیم تا یک مدل مناسب و حمایتی را از این گروه زنان ارائه دهیم.
ضرورت ایجاد هماهنگی و پرهیز از موازی کاری در حوزه زنان سرپرست خانوار
معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با اعلام اینکه طبق آمار 82 درصد از زنان سرپرست خانوار بیکار هستند، اظهارداشت: ضرورت ایجاد هماهنگی و پرهیز از موازی کاری از طریق تمرکز برنامه ریزی و تقسیم کار تشکیلاتی و وزارتی و یکپارچه سازی بانک های اطلاعاتی، موجب شد با اجرای آزمایشی "طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار" در شهرری با شناسایی نقایص و کاستی های این طرح، طرح جامعی را برای اجرا در سراسر کشور ارائه دهیم.
مولاوردی با اشاره به برنامه های دولت در حوزه زنان سرپرست خانوار گفت: مجموعه دستگاههایی که به عنوان خانواده دولت تدبیر و امید در حال فعالیت هستند، طرح ها و برنامه های متعددی را مانند لایحه بیمه زنان خانه دار، طرح ارزش گذاری کار خانگی زنان، بسته سیاستی- اجرایی اشتغال زنان که یکی از گروههای هدف آن زنان سرپرست خانوار است، ساماندهی زنان در سکونتگاههای غیررسمی که در قالب تفاهمنامه با دستگاههای اجرایی در حال پیگیری است و همچنین طرح تحول نظام سلامت، برای حمایت از این گروه از زنان در دستور کار خود قرار داده اند.
وی در ادامه افزود: مذاکرات چندجانبه ای را برای نتیجه بخشی و اثربخشی حمایت های دولت از زنان سرپرست خانوار با دستگاههای مرتبط برای بازاریابی آغاز کرده ایم به عنوان مثال برای محصولات صنایع دستی این زنان به دنبال ارائه یک طرح ضربتی با همکاری سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی هستیم تا با هم افزایی، تجمیع امکانات و تسهیلات دستگاههای مختلف در جهت تقویت اشتغالزایی زنان حرکت کنیم.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده در پایان این مراسم از غرفه های مختلف نمایشگاه دهه کسب و کار بازدید و با زنان کارآفرین گفت و گو کرد.

شناسه خبر: 84022

- سخنراني ها

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبط



اخبار برگزیده