معاون حقوقی رییس جمهور در جلسه مشترک با وزیر و معاونین وزارت کشور:

دولت یازدهم قانونگراترین دولت است/ به زودی تفاهم نامه ای را با وزارت کشور درخصوص اختلافات حوزه استانی و مسایل حقوق شهروندی منعقد می کنیم

معاون حقوقی رییس جمهوری گفت: در جلسه مشترک با وزیرکشور مقرر شد تفاهم نامه ای را با وزارت کشور درخصوص اختلافات در حوزه استانی، مسایل حقوق شهروندی و تنقیح قوانین مربوط به وزارت کشورمنعقد کنیم.

شناسه خبر: 83972 -

سه شنبه 30 دی 1393 - 21:07

الهام امین زاده عصر سه شنبه در جلسه مشترک با وزیر و معاونین وزارت کشور با عنوان "جایگاه مدیران حقوقی در استان ها و تحکیم حقوق شهروندی" با اشاره به مباحث مشترک حقوقی میان وزارت کشور و معاونت حقوقی ریاست جمهوری، اظهارداشت: بخشی از لوایحی که از وزارتخانه ها به معاونت حقوقی ارسال می شود به وزارت کشور مربوط است که حوزه های مختلف معاونت حقوقی، هر لایحه را با صدها قانون تطبیق می دهد.
معاون حقوقی رییس جمهوری با اشاره به فعالیت شبانه روزی مجموعه دولت یازدهم برای تهیه قوانین مناسب، گفت: بر اساس آمار هیات تطبیق مجلس، دولت یازدهم یکی از دولت هایی است که مصوبات آن کمترین تعارض را با قوانین داشته به طوریکه دیوان محاسبات هم اعلام کرده که این دولت یکی از قانونگراترین دولتهاست.
وی با تاکید بر وظیفه معاونت حقوقی ریاست جمهوری برای حل اختلافات وزاتخانه ها، افزود: وزارتخانه ها از ارجاع اختلافات خود به محاکم دادرسی و قضایی و پرداخت هزینه های دادرسی منع شدند.معاونت حقوقی یک آیین نامه حل اختلاف را تدوین کرده است به طوریکه معمولا استانداری ها در حدود اختیارات قانونی خود می توانند حل اختلاف کنند، نظر بدهند و با امضای استاندار این حل اختلاف انجام شود اما اگر این مشکل حل نشد می توانند موضوع را به معاونت حقوقی ریاست جمهوری ارجاع دهند تا اختلاف را حل و فصل کند.
تاکید بر اجرای آیین نامه حل اختلافات معاونت حقوقی ریاست جمهوری در استانداری ها
امین زاده از استانداری های سراسر کشور در خواست کرد تا با اجرای آیین نامه حل اختلافات معاونت حقوقی ریاست جمهوری و ارائه گزارش دقیق عملکرد سالیانه اختلافتشان به این معاونت، اختلافات با پشتوانه استدلالی حقوقی قوی حل شود.
معاون حقوقی رییس جمهوری خطاب به وزیر کشور تصریح کرد: امیدواریم بخش حقوقی استانداری ها به صورت مرتبط و مستقیم با استاندار در تماس باشند تا در حوزه عقد قراردادها و حل اختلافات، استاندار با بنیه حقوقی لازم ورود پیدا کند.
امین زاده حذف هزینه دادرسی در حوزه دولت را از جمله مزایای اجرای آیین نامه حل اختلافات معاونت حقوقی ریاست جمهوری از سوی وزارتخانه ها دانست و گفت: بر اساس گزارش عملکرد سال 1392، استان فارس با 21 مورد حل اختلاف رتبه نخست را دارد که این پرونده ها دارای ویژگی هایی مانند پشتوانه استدلالی و حقوقی قوی، امضاء تصمیم نامه ها توسط استاندار و رعایت تمام موارد شکلی بوده است و استان های مازندران، سیستان و بلوچستان و آذربایجان شرقی در رتبه های بعدی قرار داشتند.
وی با اشاره به همایش های حقوق شهروندی که در استان های اراک و فارس برگزار شد، اظهارداشت: برگزاری این همایش ها نشان می دهد که فرهنگ حقوق شهروندی بدون اینکه نیاز به قانون مصوبی داشته باشد، مسیر خود را طی می کند البته پیش بینی شده مرکزی بر حقوق شهروندی نظارت کند که اگر بتوانیم در این زمینه هم افزایی داشته باشیم و هماهنگ تر عمل کنیم، می توانیم به اهداف موردنظر برسیم.
معاون حقوقی رییس جمهوری عملکرد معاونت حقوقی را برای تنقیح قوانین مورد اشاره قرار داد و گفت: در این حوزه قوانین پرکاربرد هر وزارتخانه را جمع آوری کردیم و به وزارتخانه ها ارسال خواهیم کرد به طور مثال در حوزه وزارت کشور 15 قانون پرکاربرد مانند قوانین تقسیمات کشوری، اختیارات استانداران، انتخابات، گذرنامه، نیروی انتظامی و... را شناسایی کرده ایم که قوانین منسوخ و به روز را هم احصاء کرده ایم همچنین بسته قوانین کاملی را برای استانداران تهیه کردیم که وظایف و مسئولیت های استانداران در آن تعریف شده است.
همچنین قرار شد تفاهم نامه ای را با وزارت کشور در زمینه های اختلافات در حوزه استانی، مسایل حقوق شهروندی، تنقیح قوانین مربوط به وزارت کشور و استانداران و اطلاع رسانی منعقد کنیم.
امین زاده در جمع خبرنگاران نیز با بیان اینکه بر اساس گزارش معاونین وزارت کشور، مرکز صیانت از حقوق شهروندی در حوزه استانی عملکرد خوبی داشته است، تصریح کرد: بعضی استانداران و فرمانداران با برگزاری همایش هایی در حوزه حقوقی به مردم اطلاع رسانی می کنند.
وزیرکشور: آشنا کردن مردم به حقوق خود و احترام حاکمیت به حقوق مردم دو عامل ضروری در موضوع حقوق شهروندی
رحمانی فضلی وزیر کشور نیز در این دیدار با تاکید بر فعال تر شدن ادارات کل حقوقی استان ها و دستگاهها، گفت: کمیته تطبیق مصوبات مجلس و دیوان عدالت اداری اعلام کرده اند که دولت یازدهم بیشترین قانونگرایی و کمترین تخلف را داشته است.
وی افزود: در حوزه حقوق شهروندی باید مردم را با حقوق خود آشنا کرد و دولت و حاکمیت نیز به حقوق مردم احترام بگذارد که در این زمینه مناسبات میان حاکمیت و مردم مورد تاکید است.
گفتنی است معاونین وزارت کشور و معاونت حقوقی ریاست جمهوری نیز در این جلسه به بحث و تبادل نظر در زمینه های حقوقی مرتبط با وزارت کشور و استانداری ها پرداختند.

شناسه خبر: 83972

- جلسات

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده