معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده در دیدار سفیر فنلاند:

توسعه روابط تهران-هلسینکی به مقابله با خشونت‌ها و افراطی‌گری‌ها کمک می‌کند/زنان و کودکان قربانیان اصلی تحریم‌ها، خشونت‌ها و افراطی‌گری‌ها هستند

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده در دیدار سفیر فنلاند گفت: توسعه روابط تهران – هلسینکی موجب تقویت روند مقابله با خشونت و افراطی گری هایی می شود که دامنه آن به اروپا و جهان نیز کشیده شده است.

شناسه خبر: 83952 -

دوشنبه 29 دی 1393 - 19:14

شهیندخت مولاوردی روز دوشنبه با اشاره به اینکه راهبرد دولت یازدهم تعامل سازنده با جهان است‌، ابراز اطمینان کرد که روابط ایران و فنلاند در این دوره بیش از پیش گسترش خواهد یافت.
وی به جایگاه فنلاند در اروپا و جایگاه حساس جمهوری اسلامی ایران در منطقه خاورمیانه اشاره کرد و گفت: با توسعه مناسبات و گسترش روابط تهران - هلسینکی، دو کشور می توانند در سطح بالاتری تاثیرگذار باشند.
معاون رییس جمهوری در ادامه با اشاره به گسترش موج خشونت ها و افراطی‌گری‌ها در منطقه خاورمیانه و کشیده شدن دامنه این خشونت ها به اروپا و سطح جهان افزود: امیدوارم با توسعه روابط دو کشور و استفاده از ظرفیت های فرهنگی، اقتصادی و گردشگری برای مهار این خشونت ها و افراطی‌گری‌ها قدم برداریم.
وی افزود: بیشترین قربانیان خشونت و افراطی‌گری‌ها زنان و کودکان هستند همان طور که قربانی تحریم های ناعادلانه هم زنان و کودکان هستند، امیدواریم که توافق نهایی در جریان مذاکرات هسته ای به زودی حاصل شود تا با عادی سازی روابط اقتصادی بار سنگین این تحریم ها از دوش زنان و کودکان برداشته شود.
مولاوردی گفت: با وجود شرایط سخت ناشی از تحریم که کشور ما در این سالها درگیر آن بوده، دستاوردهای خوبی نصیب زنان و خانواده های ایران شده است، هرچند که مانند تمام زنان دنیا ما هم چالش هایی را در مسیر خود داریم که حتما با تبادل نظر با کشورهای دیگر تلاش می کنیم در مسیر رفع آن ها قدم برداریم.
وی با اشاره به سفر هیات زنان ایرانی به فنلاند برای تبادل تجربه، تصریح کرد: یکی از مهم ترین اهداف سفر این گروه مطالعات در حوزه زنان و خانواده بود که بررسی ها نشان داد کشور فنلاند تسهیلات مناسبی را برای اجرای سیاست ها در این حوزه در نظر گرفته است.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با تشریح سیاستهای جمعیتی در ایران و اهمیت آن در قوانین، خاطرنشان کرد: ایران از نظر جمعیتی وضعیت خوبی دارد که از آن با عنوان "پنجره جمعیتی" یاد می شود اما پیش بینی های نگران کننده ای درمورد حرکت جمعیت ایران به سوی سالمندی انجام شده است.
تحول نظام سلامت دستورکار مهم دولت یازدهم
وی استفاده از خرد جمعی بشری و تبادل تجربه را راه دستیابی کشورها به اهدافشان دانست و گفت: تحول نظام سلامت یکی از دستور کارهای مهم در دولت یازدهم است و سیاست های کلی جمعیتی از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران ابلاغ شده و برنامه ریزی هایی برای رویارویی با پدیده سالمندی آغاز شده است، معاونت امور زنان ریاست جمهوری بر اجرای این سیاست ها و سلامت مادر و فرزند و ایجاد بسته های حمایتی ویژه برای زنان شاغل تاکید دارد.
مولاوردی ایجاد توازن میان شغل و زندگی زنان و همچنین شکل گیری تعادل و توازن میان نقش ها و مدیریت زنان را ازاولویت های برنامه های دولت یازدهم و همچنین از اهداف برنامه ششم توسعه دانست و گفت: اجرای این برنامه ها و سیاست ها به توسعه متوازن و همچنین دستیابی به اهداف سند چشم انداز 20 ساله منجر خواهد شد.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده همچنین گفت که ایران برای پذیرش هیات های فعال در حوزه زنان کشور فنلاند آماده است.

سفیر فنلاند: فصل جدیدی در روابط دو کشور آغاز شده است
"هری کمرانین" سفیر فنلاند در تهران نیز در این دیدار با اشاره به سفر وزیر خارجه فنلاند به ایران و سفر معاون وزیر خارجه ایران به هلسینکی، تاکید کرد که فصل جدیدی در روابط دو کشور آغاز شده است.
سفیر فنلاند، جمعیت جوان ایران را مولفه مهمی دانست و گفت: جمعیت فنلاند سالمند است و مهاجرت جوانان به شهرهای بزرگ برای اشتغال موجب تنها ماندن سالمندان در روستاهای دوردست کشورمان شده است.
وی در پایان از مولاوردی برای سفر به شمال اروپا و فنلاند دعوت کرد.
همچنین "واپو تاپی له" وزیر سابق بهداشت فنلاند که در این دیدار حضور داشت، گفت: بهداشت و آموزش دو مقوله ای هستند که در فنلاند از سطح بالایی برخوردارند.
وی با بیان اینکه در تلاش هستیم قوانینی را برای تعیین سن سالمندی به پارلمان ببریم، گفت: همان طور که کشور به زنان شاغل احتیاج دارد، فرزندان هم به مادر احتیاج دارند البته ایجاد توازن میان سنت ها و رفع نیازهای اقتصادی بسیار دشوار است.
برگزاری کنفرانس بین المللی برای تبادل تجربیات زنان کارآفرین ایران و جهان
"نژادی" معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری نیز در این دیدار با اشاره به دستاوردهای مثبت هیات اعزامی زنان ایران به فنلاند از برگزاری کنفرانس بین المللی برای تبادل تجربیات زنان کارآفرین فنلاند و دیگر کشورهای جهان با زنان کارآفرین ایران خبر داد.

شناسه خبر: 83952

- دیدارهای خارجی

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده