معاون حقوقی رییس جمهوری در همایش هم اندیشی مدیران حقوقی وزارت جهاد کشاورزی:

وجود قوانین انبوه و پراکنده موجب وابستگی شدید به بهره برداری از منابع طبیعی شده است

معاون حقوقی رییس جمهوری با بیان اینکه وجود قوانین انبوه و پراکنده موجب وابستگی شدید به بهره برداری از منابع طبیعی شده است، تصریح کرد: طرح آمایش سرزمین و جلوگیری از احداث مرکز جمعیتی جدید در مناطق حساس طبیعی برای حفاظت از منابع طبیعی کشور ضروریست.

شناسه خبر: 83648 -

سه شنبه 16 دی 1393 - 15:06

دکتر الهام امین زاده در اولین همایش سراسری هم اندیشی مدیران حقوقی وزارت جهاد کشاورزی که در تالار کنفرانس موسسه سرم سازی رازی برگزار شد، با تبریک ایام میلاد پیامبر اکرم (ص) و هفته وحدت اظهارداشت: با توجه به آسیب شناسی که در حوزه جهاد کشاورزی انجام شده بنظر می رسد مباحث حقوقی در این حوزه بسیار زیاد است که نیاز به تنظیم و ساماندهی دارد.
وی گفت: قطعا وزارت خانه ها و استانداریها به یک معاون حقوقی مسلط بر مباحث کشاورزی نیاز دارند.
معاون حقوقی رییس جمهوری سیاست دولت را به حداقل رساندن فروش اراضی کشاورزی برای حفظ منابع ملی عنوان کرد و ضمن اشاره به اصول 3 ، 43 و 44 قانون اساسی بر ضرورت توجه به سیاست های کلی مانند اصلاح الگوی مصرف ، سیاست کلی آمایش سرزمین ، سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و سیاست های کلی اقتصاد کشاورزی مصوب 1391 تاکید کرد.
دکتر امین زاده با اشاره به اینکه بخش تنقیح قوانین معاونت حقوقی، قوانین منسوخ را شناسایی و اعلام کرده است، تصریح کرد: این معاونت قوانین سالم را به دستگاه ها معرفی کرده زیرا بیشترین دعوای حقوقی در محاکم به دلیل اجرای قوانین منسوخ در کنار قوانین جاری است بنابراین قوانین پالایش شده از سامانه حقوقی معاونت حقوقی در دسترس همگان است.
معاون حقوقی رییس جمهوری درباره علل وضعیت نامناسب منابع طبیعی گفت: توسعه مناطق مسکونی، شهرسازی بی رویه ، تخریب جنگلها و مراتع ، بی توجهی به تنوع زیستی ، ساماندهی نشدن برنامه های آمایش سرزمین ، برداشت غیر مجاز از آب، پراکندگی قوانین ، نبود نظارت کافی ، فعالیتهای بی رویه واحدهای صنعتی و واگذاری های بدون ارزیابی از جمله دلایل این معضل است.
امین زاده با ارائه راهکارهایی به وزارت جهاد کشاورزی برای حفاظت از منابع طبیعی گفت: ارائه تعریف مشخصی از منابع طبیعی ، بهره برداری از اصول و قوانین ، حفاظت جدی از منابع خاکی ، اتخاذ کشاورزی پایدار و حفاظتی ، کاهش صادرات و افزایش واردات چوب ، تسریع در برنامه ملی آمایش سرزمین و پیگیری جدی درخصوص سازه های عمرانی از جمله پیشنهادهایی است که می تواند به این حوزه کمک کند.

شناسه خبر: 83648

- سخنراني ها

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده