یونسی در همایش پیامبر رحمت و مدارا در دانشگاه تهران:

مدارا به عنوان بارزترین ویژگی پیامبر اکرم(ص) موجب حل اختلافات و رشد و توسعه جوامع اسلامی می شود/ مشورت با مردم در اسلام از جایگاه ویژه ای برخوردار است

دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیتهای دینی و مذهبی گفت: مانع اصلی توسعه کشور این است که بسیاری از افراد مانع یکدیگر می شوند و دوست را دشمن می دانند، اگر در جامعه با مدارا به عنوان ویژگی بارز پیامبر اکرم(ص) رفتار شود، روند ارتقا، رشد و توسعه جوامع اسلامی سرعت می یابد.

شناسه خبر: 83518 -

پنجشنبه 11 دی 1393 - 15:42

حجت الاسلام و المسلمین علی یونسی روز پنجشنبه در همایش پیامبر رحمت و مدارا که در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد، با بیان اینکه این همایش برای تبیین مدارا به عنوان یکی از ابعاد اخلاقی و سیاسی پیامبر برگزار شده است، اظهارداشت: مدارا هنگامی معنا می یابد که در مقابل رقیب و یا مخالف قرار گیریم که اگر این مسئله در جوامع اسلامی رعایت شود، مطمئنا زمینه برای ارتقاء و توسعه آن جامعه بیش از پیش فراهم می شود.
دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیتهای دینی و مذهبی افزود: باید دایره دوستی آنقدر وسیع باشد که بسیاری از انسان ها در آن قرار گیرند و این موضوع درک شود که اگر کسی از این دایره خارج بود، الزاما مخالف و یا دشمن نیست و اگر هم مخالف بود باید بر اساس الگوی رفتار، سیاست و اخلاق پیامبر اکرم(ص) عمل کرد.
وی ضمن تبیین معنای مخالف به معنای کسی که عقیده و رفتار فرد دیگری را ندارد ولی در فکر حذف آن فرد هم نیست، تصریح کرد: اگر یک حزب رقیب ماست برای رسیدن به هدف، دعوا نمی کنیم بلکه برای حل اختلافات به آراء عمومی به عنوان شیوه پذیرفته شده از سوی بسیاری از جوامع دنیا، مراجعه می کنیم که به این روند دموکراسی و مردم سالاری می گویند.
یونسی با اشاره به جایگاه مشورت در اسلام ، گفت: مشورت با مردم در اسلام از جایگاه ویژه ای برخوردار است به طوریکه پیامبر اکرم(ص) در تمام امور عقلانی و عرفی مانند جنگ ها و اداره کشور، مردمی عمل می کرد و اگر نظر مردم برخلاف نظر پیامبر بود، آن را انجام می داد، البته تنها در مواردی که وحی نازل می شد، سخن خدا فصل الخطاب بود.
دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیتهای دینی و مذهبی اصول تربیتی پیامبر اکرم(ص) را موجب رشد و پیشرفت مسلمانان دانست و افزود: مسلمانان با این تربیت آنچنان رشد کردند که با اخلاق اسلامی به سرعت همه دنیا را فتح کردند. اینکه مطرح می شود ایرانیان به زور شمشیر تسلیم اسلام شدند اهانت به مردم ایران است زیرا در آن زمان، ایران کشوری ابرقدرت و مجهز به ابزار جنگی و تجربه جنگ بود بنابراین چطور می تواند تسلیم اعراب بدون سلاح شود.
وی ادامه داد: شمشیر مانع را بر می دارد اما دلها و مغزها را تسخیر نمی کند؛ این اخلاق و رفتار دین اسلام و پیامبراکرم(ص) به عنوان الگوی اسلام بود که توانست دلها را تسخیر کند و مردم ایران عاشق پیامبر و اسلام بودند.
یونسی سه ویژگی حفظ اسرار مردم، تحمل و صبر را به عنوان ثمره تربیت اسلامی پیامبر(ص) دانست که اگر مومن از هر قشری آن را حفظ کند، موفق خواهد بود.
همچنین در این همایش با حضور دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیتهای دینی و مذهبی، از کتاب "محمد پیامبر صلح و آزادی" رونمایی و به دکتر سیدیحیی یثربی به عنوان نویسنده این کتاب برای یک عمر تلاش در جهت تقریب مذاهب اسلامی لوح تقدیر اهدا شد.

شناسه خبر: 83518

- سخنراني ها

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده