یونسی در دیدار رهبران و مانکای بودایی کشورهای تایلند، سریلانکا و میانمار:

علما و رهبران دینی بهترین سفرا برای ایجاد دوستی بین مردم جهان هستند

دستیار ویژه رییس جمهور در اموراقوام و اقلیت های دینی و مذهبی در دیدار رهبران و مانکای بودایی کشورهای تایلند، سریلانکا و میانمار ضمن تقدیر از سفر رهبران بودایی به ایران برای گفت وگو با علمای دینی و اظهار امیدواری از اینکه این دیدارها در جهت بهره مندی مردم جهان از نتایج آن ادامه یابد، گفت: علما و رهبران دینی بهترین سفرا برای ایجاد دوستی بین مردم جهان هستند.

شناسه خبر: 83413 -

سه شنبه 9 دی 1393 - 18:08

حجت الاسلام و المسلمین علی یونسی روز سه شنبه در این دیدار با اشاره به وضعیت دینی و مذهبی کشورمان گفت: در ایران تنوع و تکثر دینی به رسمیت شناخته شده و قانون اساسی کشورمان بر توجه به آن تاکید دارد.
دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی، گفت: دولت در جهت حمایت و دفاع از حقوق اقلیت های دینی تدابیر ویژه ای پیش بینی کرده است.
وی با اشاره به حضور نمایندگان ادیان مختلف در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در ایران همه ادیان از آزادی کامل برای اجرای مناسک دینی خود برخوردارند و به طور گسترده دارای معابد و مدارس مخصوص خویش هستند.
یونسی با اشاره به اینکه هیچ اختلافی میان مردم ایران با هر مذهب و دینی که دارند، وجود ندارد، گفت: ملت ایران از گذشته دور تاکنون با پیروان ادیان مختلف زندگی مسالمت آمیز و انسانی دارند.
دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی با اشاره به روابط دوستانه و زندگی اخلاقی و انسانی مسلمانان و بودایان در طول تاریخ، گفت: متاسفانه غربی ها تلاش دارند با استفاده از افراطیون، میان شیعه و سنی و همچنین مسلمانان و بودایی ها اختلاف ایجاد کنند.
در این دیدار دکتر آشین نیانسارا از رهبران بودایی میانمار با اشاره به جایگاه ممتاز ایران گفت: برخی مقاطع در میانمار خشونت و درگیری دینی بروز می کند که البته ریشه آن در فقر دینی، مالی و فرهنگی است.
داماراستی از رهبران بودایی سریلانکا نیز با تاکید بر روابط نزدیک و دوستانه دو کشور در طول 50 سال گذشته، اظهار داشت: ایران همواره در عرصه بین المللی از سریلانکا حمایت کرده است.
لاماراتسا هماهنگ کننده و مشاور رییس جمهور سریلانکا نیز گفت: رسانه های غرب سعی می کنند ایران را به عنوان کشوری با محدودیت دینی معرفی کنند در حالی که در ایران به پیروان ادیان مختلف احترام گذاشته می شود.
در ادامه این دیدار لپاتتا ناکیت رهبر بودایی تایلند اظهار داشت: بودایی ها و مسلمانان در تایلند بصورت مسالمت آمیز زندگی می کنند و هیچ محدودیتی برای فعالیت دینی آنها وجود ندارد.

شناسه خبر: 83413

- دیدارهای خارجی

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده