معاون حقوقی رییس جمهور در دانشگاه شیراز:

منشور حقوق شهروندی با بهره گیری از نظرات دانشگاهیان ویرایش شد

معاون حقوقی رییس جمهوری گفت: منشور حقوق شهروندی با فراخوان نظرات صاحب نظران و دانشگاهیان، ویرایش و نسخه اصلاحی آن به رییس جمهوری تقدیم شده است تا نحوه تصویب، نوع ادبیات و گفتمان پردازی آن مشخص شود.

شناسه خبر: 83391 -

شنبه 6 دی 1393 - 15:07

دکترالهام امین زاده روز شنبه در نشست تخصصی "حقوق شهروندی با تاکید بر حریم خصوصی از منظر فقه و حقوق" در دانشگاه شیراز اظهار داشت: ایرادهای پیش نویس منشور حقوق شهروندی در حضور وکلا، دانشگاهیان و حقوقدانان در دانشگاه های استان های مختلف از جمله خوزستان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، ایلام و چهارمحال وبختیاری همزمان با سفرهای رییس جمهوری به این استان ها، شناسایی و برطرف شد.
معاون حقوقی رییس جمهوری منشور حقوق شهروندی را سندی مبتنی بر آموزه های دینی و با بهره گیری از تجربیات سایر کشورها در این زمینه دانست و گفت: انتظار است که دانشگاهیان و صاحب نظران برای بهتر و فراگیرتر شدن این سند کمک کنند.
ممنوعیت کنترل تلفن افراد جز در موارد امنیتی
دکتر امین زاده با بیان اینکه منشور حقوق شهروندی حریم هایی مانند حریم جسمانی و داده های شخصی را برای هر شهروند جامعه در نظر گرفته و ذیل هر حق شهروندی، قوانین مربوط به آن زیرنویس شده است، گفت: در موضوع حریم جسمانی، هرگونه اقدام خودسرانه و بدون مجوز مراجع قانونی با هدف تفتیش لباس، وسایل شخصی و حتی درون جسم افراد خلاف قانون اعلام شده است.
وی افزود: اداره حقوقی قوه قضاییه در این زمینه تاکید کرده است که بازرسی افراد و خودروها جز در موارد تعیین شده در قانون، موقعیت قانونی نداشته و باید با اجازه مقامات قضایی باشد.
عضو هیات علمی دانشکده حقوق دانشگاه تهران با اشاره به اینکه بر مبنای منشور حقوق شهروندی، حریم منزل و اماکن خصوصی افراد باید از تعرض اشخاص دولتی مصون باشد، افزود: در چنین فضایی احترام به حریم خصوصی افراد است که انسان ها می توانند استعدادهای خود را شکوفا کنند.
وی اطلاعات و داده های شخصی افراد نزد دولت و شرکت های عرضه کننده خدمات را در چارچوب توزیع عادلانه خدمات دانست و گفت: نباید اطلاعات فردی اشخاص مانند نشانی، ایمیل و شماره تلفن افشا شود.
دکتر امین زاده از حریم خصوصی ارتباطات به عنوان دیگر بخش مورد توجه در منشور حقوق شهروندی یاد کرد و گفت: کنترل تلفن افراد جز در مواردی که به امنیت کشور مربوط می شود و یا برای احقاق حقوق اشخاص بنا به نظر قاضی لازم تشخیص داده شود، ممنوع است.
معاون حقوقی رییس جمهوری با تاکید بر اینکه منشور حقوق شهروندی در فضای اعتدال در حال تدوین است، عنوان کرد: تدوین این منشورریل گذاری برای حرکت دولت های بعدی است تا آنها نیز قوانین و آیین نامه ها را بر اساس این منشور تنظیم کنند.

شناسه خبر: 83391

- سفرهای داخلی

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده