متن کامل سخنرانی در دیدار با جمعی از نخبگان جوان کشور

-

يکشنبه 29 تير 1393 - 21:39

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

انا انزلناه فی لیلة مبارکه(سورة دخان، آیة 3)، امشب شب قدر است. یعنی شبی که باید برای زندگی خود تقدیر کنیم. شاید فکر می‌کنیم در شب قدر تنها باید از خدای‌مان بخواهیم که او سرنوشت سال پیش روی‌مان را آنچنان قرار دهد که می‌خواهیم سعادتمند شویم. اما بیش از آنچه ما بخواهیم، خود باید تصمیم بگیریم. شب قدر را خودمان می‌سازیم. خودمان می‌توانیم آن شب را، شب قدر و تقدیر بسازیم. سرّ این شب را نمی‌دانم چیست! اما همواره حوادث بسیار مهم در این شب اتفاق افتاده است. قرآن، در شب نازل شده است. انا انزلناه فی لیلة القدر. معراج پیامبر در شب اتفاق افتاده است. سبحان الذی أسری بعبده لیلاً مِّن المسجدالحرام الی المسجد الاقصی(سورة اسراء، آیة 1). بعثت پیامبر در شب قدر اتفاق افتاده است و معمولاً انسان شب‌ها خوب می‌اندیشد. اگر انسان فردا خوب عمل کند، عمل خوب او در روز به تدبیر خوب شب تعلق دارد.
شب قدر لیلة القدر است و پیداست در شب قدر باید خود را مبعوث کنیم. روح ما باید برانگیخته شود. در شب قدر باید به معراج حرکت کنیم؛ یعنی روح‌مان از زمین پرواز کند. در شب قدر باید آیات الهی و نور - که قرآن نور و شفاست - بر قلب ما نازل شود.
«و اندر آن ظلمت شب آب حیاتم دادند».
تا این چند دقیقه‌ای که تا افطار باقی مانده است، چیز دیگری می‌خواهم بگویم: ما باید خودمان سرنوشت خودمان را تقدیر کنیم. خودمان باید شب قدر آیندة کشورمان باشیم.
این حرف درستی است. دولت قدرتمند نمی‌تواند مسائل را حل کند. جامعه‌ای قدرتمند است که بتواند مسائل پیچیده کشور را حل کند. این حرف درست است که هیچ کس به تنهایی نمی‌تواند مسائل جمع و جامعه را حل کند. این مشارکت و شرکت، در کنار هم قرار گرفتن و وحدت و اتحاد است که می‌تواند ما را برای سرنوشت آیندة کشورمان آماده سازد.
دولت نیازمند تلاش نخبگان است. نخبگان یعنی تأثیرگذاران برتر، نه صرفاً استعداد برتر. استعداد برتر بایستی به نخبه تبدیل شود و نخبه باید تأثیرگذارتر از همة انسان‌ها در یک جامعه باشد. نخبه با تخصصش تأثیر بیشتری در جمع و جامعه خواهد داشت.
دولت تدبیر و امید تنها امیدش به جوانان است، به ویژه جوانان نخبه؛ و تنها تدبیرش آن است که همه با هم در کنار هم برای نجات کشور، اقتصاد، اخلاق جامعه و بهبود زندگی‌مان تلاش کنیم. ما نه از کشورهایی که در منطقة ما هستند و امروز احتمالاً در بعضی از زمینه‌ها نمره بالاتری دارند، نه از کشورهای پیشرفته و نه از جوامع مترقی، کمتر و پایین‌تر نیستیم. استعداد را خداوند نیز به ما داده است. استعداد برتر هم در جمع و جامعة ما فراوان است. ما باید بتوانیم از این استعدادها به خوبی استفاده کنیم. خیلی به فکر آن نباشیم که عده‌ای از نخبگان ما رفته‌اند، بیشتر به این فکر باشیم که نخبگانی که هستند و مانده‌اند، از آنها بیشتر استفاده کنیم. البته آنها هم که رفته‌‌اند باید توان جلب و جذب آنها را با عمل و برنامه ریزی‌مان داشته باشیم.
ما به دنبال چه چیزی هستیم؟ دنبال آن هستیم که نخبگان جامعة ما احساس کنند مشکلات کشور، مشکلات آنها و مشکلات همه است. اگر امروز در زمینة محیط زیست و اقتصاد مشکل داریم، اگر در زمینة سیاست خارجی یا داخلی یا مسائل فرهنگی و اجتماعی مشکل داریم، این مشکل، مشکل همة ماست. احساس کنیم کشور از آن همة ماست. بدانیم اگر کشور را در مسیر تعالی و پیشرفت قرار دهیم، این پیشرفت، پیشرفت همة ما خواهد بود و همه از آن نفع می‌بریم. آن روز که ریزگرد می‌آید و وارد فضای کشور می‌شود، نگاه نمی‌کند که چه کسی نخبه است و چه کسی نخبه نیست. نفس‌های همه را تنگ می‌کند. آن روز که دریاچه‌ای خشک می‌شود و ممکن است گردباد نمک را به همة مزارع و باغستان‌ها و شهرهای کشور پراکنده کند، نگاه نمی‌کند که در این شهر نخبه وجود دارد یا خیر! اگر خدای ناکرده فساد اخلاقی دامن ما را فرا گیرد و اگر خدای ناکرده بیماری مسری در شهرهای ما نفوذ کند، نگاه نمی‌کند که نخبه هست یا خیر!
ما داخل یک کشتی نشسته‌ایم. ما همه عضو یک ملت و ایرانی هستیم. به ایرانی بودن‌مان افتخار می‌کنیم. همه از یک جامعه و نظام انقلابی هستیم. به نظام انقلابی‌مان افتخار می‌کنیم. به آیندة صددرصد خوب کشورمان افتخار خواهیم کرد. اگر همه دست به دست هم بدهیم و همه تلاش کنیم، باید به آینده امیدوار باشیم. بدون امید، معضلات ما حل نخواهد شد. باید برای حل مشکلات‌مان تدبیر کنیم. ما باید بتوانیم مولد باشیم. ما در بخش کشاورزی، صنعت و معدن و خدمات و در همة بخش‌ها باید بتوانیم آثار نخبگی‌مان را مشاهده کنیم. آثار نخبگی ما باید ملموس باشد.
از طرف دیگر، نخبگان باید در تصمیمات راهبردی کشور، حضوری فعال داشته باشند. دولت باید از نظرات اندیشمندان، نخبگان و دانشمندان استفاده کند، دولت تدبیر و امید برای اتصال این راه مسئولیت دارد. اتصال فکر نخبگان با مدیریت کشور، اتصال فکر نخبگان با تصمیمات راهبردی، اتصال کار نخبگان و فناوران با تولید و مسائل مهم کشور، یکی از وظایف مهم این دولت خواهد بود.
امشب تدبیر کنیم، فکر کنیم، چرا که فکر و تدبیر ما، امسال و سال‌های آیندة ما را خواهد ساخت. شب قدر یعنی شب اندیشه و فکر، شب دانش در کنار دعا و مناجات با خالق هستی.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

شناسه خبر: 82550