متن کامل سخنرانی در دیدار با جمعی از اصحاب رسانه

-

شناسه خبر: 82539 -

پنجشنبه 26 تير 1393 - 22:31

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین
السلام علیک یا امین الله فی ارضه و حجة علی عباده السلام علیک یا امیرالمؤمنین
فرصت بسیار کوتاه است و من در همین فرصت کوتاه می‌خواهم از بیان سحرگاه امروز مولا متقیان(ع) شروع کنم که گفت: بسم الله و بالله و علی ملت رسول الله، فزت و رب الکعبه، کسی که در لحظة خطر آن هم با شمشیر زهرآلود بر فرق مبارکش، نه هدف، نه راه و نه یار را فراموش می‌کند. گفت: بسم الله و بالله و علی ملت رسول الله، آنگاه گفت: فزت و رب الکعبه، با خدای کعبه هم سخن و بیان را پایان داد؛ آن کعبه‌ای که مولود او بود؛ یعنی از آغاز ولادتش تا لحظة شهادتش.
کاری کنیم خدا، انقلاب، اسلام، ملت و سرزمین‌مان را از یاد نبریم. وحدت ملی را که امروز به عنوان اساس قدرت ملی ماست فراموش نکنیم. این سخن درست است که به فرصت بیشتری نیاز است که از سخنان و بیانات شما اصحاب رسانه بهره بیشتری ببرم و استفاده کنم و آنگاه در این فرصت نظرات و سخنانم را بی پرده خدمت شما بیان کنم. اما در این لحظات نزدیک افطار در روز امیرالمؤمنین(ع) می‌خواهم به صراحت بگویم که دولت نیازمند به حمایت همة رسانه‌ها و اصحاب رسانه است؛ نه برای خودش و نه به عنوان دولت یازدهم بلکه برای اهدافی که اهداف ملی است. آنچه را بنویسیم، اصرار بورزیم، تیتر کنیم، ترویج کنیم و به آن بپردازیم که خواست ملت ماست.
امروز مردم اشتغال می‌خواهند. در روزگاری که این همه جوان تحصیل کرده فارغ التحصیل و بیکار وجود دارد مردم پایان رکود تورمی را می‌خواهند. در روزگاری که در طول 40 سال گذشته هیچ‌گاه نه بیکاری نه تورم و نه رکود این چنین نبوده است؛ یعنی یازده ماه پیش آغاز این دولت است.
مردم حل مشکلات اجتماعی، وحدت و اتحاد را می‌خواهند. نگذاریم دیگران ما را از هم جدا کنند. ما برادریم. امیرالمؤمنین به ما آموخته است که حتی آنهایی که در خطة دنیای اسلام آن روز به جنگ با حکومت علی(ع) به پا خاستند آنها را برادران و اهل قبله خواند. اخواننا من اهل القبله؛ حتی کلمة برادر را از آنها که در صفین روبروی امیرالمؤمنین(ع) شمشیر کشیدند دریغ نورزید و این چه درس بزرگی به ما می‌آموزد.
هر کس به نفع نظام و حکومت سخن گفت بلافاصله او را به عنوان وابستة قدرت و رسانة وابستة قدرت یا هر کس که نقدی را با صدای بلند و حرفی را برای نقد مسیر حرکت برآورد او را به عنوان وابستة بیگانه لقب ندهیم. آستانة تحمل را بالا ببریم. همدیگر را تحمل کنیم. همه به این انقلاب، نظام و کشور و فرهنگ ایرانی اسلامی‌مان افتخار می‌کنیم. سلیقه‌های مختلف را بپذیریم. دنیای امروز دنیای یک دستی نیست؛ دنیای تنوع و تکثر است. آزادی بیان ایجاد کنیم.
آنسان وقتی قانون اساس را مطالعه می‌کند گاهی فکر می‌کند که اگر نگوید مثلاً قانون اساسی است عده‌ای به او اتهام بزنند. راجع به رسانه ملی و صدا و سیما قانون اساسی وظیفه را از اینجا شروع می‌کند؛ آزادی بیان و نشر افکار با دو قید؛ موازین اسلامی و مصالح کشور. این قانون اساسی است که آغاز مهم‌ترین وظیفة رسانه را آزادی بیان می‌داند.
دولت با نقد سازنده از شما حمایت می‌خواهد. دولت، دولتمردان و کار ما را نقد دلسوزانه و سازنده کنید و همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمود: نه برای مچ‌گیری و نه برای آزار، بگذاریم مسئولین کشور چه اجرایی و چه غیراجرایی با راحتی بیشتر فکر و ذهن وظایف خود را انجام دهند.
ما امروز نیاز داریم تا همه رسانه‌های ما در سیاست داخلی، خارجی و فرهنگی دولت را هم حمایت و هم نقد کنند. ما امروز به انسجام و وحدت ملی نیاز داریم و بر این اساس دولت با همه مشورت می‌کند و نظر همه را اخذ می‌کند، با این جناح و آن جناح جلسه می‌گذارد و نظرات آنها را می‌گیرد و استفاده می‌کند.
ما امروز در شرایط حساس تاریخی، منطقه‌ای و بین‌المللی هستیم. باید همه دست به دست هم دهیم نگذاریم تفرقه و اختلافی را که دشمن می‌‌خواهد در جهان اسلام به وجود آورد، اجرایی کند. همه تلاش کنیم تا ایران صلح خواه و نظام مداراجو را به جهانیان معرفی کنیم. ما نه از اول انقلاب و حتی از دو قرن پیش با کسی نجگیده‌ایم و امروز هم قصد جنگ با کسی را نداریم؛ دنبال صلح با همه بوده‌ایم و امروز هم دنبال صلح هستیم.
دولت در سیاست خارجی به عهدی که با مردم هم بسته است وفا خواهد کرد؛ یعنی با منطق و استدلال با دنیا سخن می‌گوید و ملت ایران را به عنوان ملت آشتی جو به جهان معرفی می‌کند و در عین حال از حقوق حقه خود کوتاه نخواهد آمد.
امروز سربازان خط مقدم دیپلماسی در مذاکرات هسته‌ای این واقعیت را به جهانیان نشان داده‌اند که ایران و دولت ایران اهل منطق و گفتگوست؛ برای ایجاد اعتماد و شفافیت بیشتر از خود نرمش نشان داده و نشان خواهد داد. اما برای حقوقی که حقوق ملت ایران و خواست و مطالبه این ملت است ذره‌ای کوتاه نیامده و نخواهد آمد. در مذاکرات اخیر با حوصله‌ای که تیم مذاکره کنندة ما از خود نشان داد [ثابت کرد که اهل مذاکره است]. برای این دولت سخت بود که وزیر امور خارجه برای مدت مدیدی در خارج از کشور به سر ببرد، اما در عین حال این کار را کردیم تا به دنیا نشان دهیم ما اهل مذاکره و منطق هستیم.
امروز هم اگر برای ما روشن شود که طرف مقابل ما در برابر حقوق و نظرات ملت ایران در چارچوب مقررات بین‌المللی احترام و تواضع خود را نشان دهد، هم به مذاکره ادامه می‌دهیم و هم اگر ضروری و لازم باشد زمان را تمدید خواهیم کرد.
اما آنچه ما می‌خواهیم برد - برد است؛ چیزی که به نفع همه خواهد بود. پیروزی در این مذاکرات در نهایت به نفع جهان، منطقه و ملت ایران خواهد بود و برای همه روشن شده است که ما به خاطر ثبات و امنیت منطقه و منافع جهان مذاکره می‌کنیم. هیچ گاه تحریم ما را وادار به مذاکره نکرده است و هیچ گاه از تحریم نترسیده‌ایم و نمی‌ترسیم. برنامه‌های دولت برای عبور از همه مشکلات و دستیابی به اهداف ملی بدون در نظر گرفتن حاصل این مذاکرات بوده و به راه خود ادامه می‌دهد. امیدواریم طرف مقابل ما هم به خوبی واقعیت را لمس کرده باشد و همه قدمی برداریم که به نفع جهانیان، منطقه و همه ملت‌ها باشد.
موفق و پیروز باشید.

شناسه خبر: 82539

- دیدارهای داخلی

- متن کامل سخنرانی

- دولت یادهم و دوازدهم

فیلم مرتبطاخبار برگزیده