متن کامل سخنرانی در مراسم افطار با جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی

-

يکشنبه 22 تير 1393 - 22:25

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین
ضمن تبریک میلاد با سعادت سبط نبی اکرم (ص)، از حضور نمایندگان محترم مجلس در کنار خدمتگزاران مردم در دولت در این جلسه و همچنین عزیزانی که صحبت فرمودند، تشکر می‌کنم و تأسف می‌خورم از اینکه نشد بیشتر از نظرات نمایندگان محترم و وزرا استفاده و بهره‌برداری کنیم.
مجلس و دولت دو نهاد بسیار مهم در کشور هستند که هر دو با رأی مردم مسئولیت‌های خاص خود را در چارچوب میثاق ملی یعنی قانون اساسی بر عهده گرفته‌اند. البته من خودم را فرزند مجلس می‌دانم و الحمدلله تا امروز این احساس را از دست نداده‌ام و امیدوارم تا پایان چنین باشد. سابقه رفاقت من با بعضی افرادی که در مجلس شورای اسلامی امروز حضور دارند، به قبل از انقلاب و برخی به اوایل انقلاب باز می‌گردد. ریاست محترم مجلس شورای اسلامی، نواب رئیس، اعضای هیئت رئیسه و سایر نمایندگان محترم، رؤسای کمیسیون‌ها، شخصیت‌های بزرگ و فرهیخته‌ای هستند که در مجلس شورای اسلامی به مردم خدمت می‌کنند. ولی نعمت ما و شما مردم عزیز ما هستند. بار مسئولیت را آنها بر دوش ما گذاشتند و مشروعیت ما از صندوق آرای مردم عزیز کشورمان است. ما باید به خواست و مطالبات مردم کاملاً توجه کنیم. که إن الله یأمرکم ان تؤدوا الامانات الی اهلها(سورة نساء، آیة ‌58). مردم ناظر ما هستند. همان‌گونه که خداوند متعال ناظر بر اعمال بندگان و ما هست.
حق مردم، حق نظارت است. نظارت عمومی از آن مردم هست. امر به معروف و نهی از منکر بزرگ‌ترین وظیفه اجتماعی است که بر دوش همه ماست. منتهی امر به معروف و نهی از منکر به گونه‌ای تفسیر شده مثل اینکه امر به معروف و نهی از منکر در خیابان است و آن هم برای بدحجابان. امر به معروف یعنی امر به عمل صالح. معروف یعنی آنچه شناخته شده و شایسته در میان مردم است. نهی از منکر یعنی ایستادگی و مقاومت در برابر آنچه به ضرر مردم و جامعه است. امروز نظارت مردم بر کار دولت و نقد سازنده آنها و حمایت در مواردی که دولت در مسیر درست حرکت کند بزرگ‌ترین معروف است. همه روزنامه‌ها، همه سایت‌ها و همه تریبون‌ها باید آمر به معروف باشند.
معروف دنیای بسیار وسیعی دارد؛ و یبشر المؤمنین الذین یعملون الصالحات ان لهم اجراً کبیراً(سورة کهف، آیة 2)؛ معروف همان عمل صالح است. دولت اگر کاری انجام می‌دهد، وظیفه مجلس نظارت است. نه اینکه ما بگوییم؛ مجلس حق نظارت دارد. مجلس وظیفه نظارت دارد. باید نظارت کند. ما از نظارت مجلس شورای اسلامی استقبال می‌کنیم. مردم دلشان می‌خواهد که مجلس و دولت در دغدغه‌های اصلی مردم سهیم، شریک، هم دل و همکار باشند.
قانون اساسی وظایف طرفین را کاملاً مشخص کرده است. البته ما قانون اساسی‌ای بسیار مترقی داریم. از یک طرف مجلس شورای اسلامی، حق نظارت و وظیفه نظارت دارد - البته کلمه نظارت در قانون اساسی نیست اما مفهوم نظارت هست – و قوة قضاییه وظیفه نظارت بر اجرای قانون دارد و رئیس جمهور مسئول اجرای قانون اساسی است. همه ما وظایفی داریم و همه ما باید به وظایف‌مان توجه کنیم. راه آن همکاری و هماهنگی است. اگر بخواهیم مچ‌گیری کنیم، کار مردم بر زمین می‌ماند.
فکر می‌کنم در همین دیدار اخیر زیباترین تعبیر را مقام معظم رهبری داشته‌اند که بر همکاری تأکید فرمودند که ما هم باید اطاعت کنیم و همکار یکدیگر باشیم. جلسات متعدد، مشورت‌های متعدد و همچنین باید نقد سازنده کنیم، همه حق نقد دارند. قانون را هم اجرا می‌کنیم. هم دولت و هم مردم اجرا می‌کنند. اما در عین حال می‌توان قانون را نقد کرد. اشکالی ندارد. نه اینکه به خاطر نقد، قانون را معطل بگذاریم و اجرا نکنیم. قانون را می‌توانیم نقد کنیم، بعد هم می‌توانیم حتی لایحه اصلاحیه بدهیم. حتی مردم پیشنهاد اصلاح بکنند، اشکالی ندارد.
دولت هم وظایفی دارد که باید به آن عمل بشود، اما در عین حال اگر کاری می‌کند. که قابل نقد است، باید نقد شود و دولت از نقد و انتقاد استقبال می‌کند.
وظایف بسیار مهمی پیش رو داریم. باید با همکاری یکدیگر این وظایف مهم را انجام بدهیم. در بخش اقتصاد دولت احساس می‌کرد این بیمار اقتصادی در حال خونریزی است. قبل از هر کار می‌بایست خونریزی را متوقف بکنیم. مهار تورم یعنی جلوگیری از خونریزی. اما در عین حال به معنی درمان بیمار نیست؛ به معنی نجات بیمار از مرگ حتمی است. دولت اولین قدم را در مهار خونریزی گرفت که تورم است. البته خیلی بحث می‌شود که مشکلات تورم و رکود ناشی از تحریم، سیاست خارجی و مدیریت داخلی است. البته هر دو دخالت دارند. چه مقدار و چه اندازه، فکر می‌کنم در تورم بیشتر بحث اشکال مدیریت است. در رکود هم البته تحریم تأثیرگذار بوده و همه دست به دست هم داده است.
ما در قسمت اول قدم‌های بزرگی برداشتیم که البته باید ادامه بدهیم. معنایش این نیست که کار تمام شده است. اما امروز وظیفه بزرگ ما شکستن رکود است. این کار شروع شد و به حمایت شما نیاز داریم. لایحه هم تقدیم شما خواهیم کرد. ان‌شاءالله بسته‌ای را برای شکستن رکود به زودی اعلام خواهیم کرد.
البته در بخش اقتصاد کارهای زیادی باید انجام شود، مسئله آب، محیط زیست و تعادل در بخش‌ها و استان‌های مختلف که همه اینها سر جای خودشان است.
در زمینه فرهنگ، مسائل داخلی و سیاست خارجی ان‌شاءالله به همدیگر کمک خواهیم کرد و کار را پیش خواهیم برد.
کاری کنیم که در شامه مردم بوی کار جناحی از دولت و مجلس نیاید و همه کارمان ملی و برای رضای خدا و اجرای خواست مردم باشد. چه دولت و چه مجلس هر دو نماینده ملت و خادم مردم هستیم و افتخار ما خدمت به مردم است.
ان‌شاءالله خداوند به ما کمک می‌کند. خواست ما هم خواست عمومی است؛ به همین دلیل هم در این ماه رمضان می‌گوبیم الله اغن کل فقیر، نه جناح راست و نه جناح چپ. ان‌شاءالله امام مجتبی (ع) به همه ما توفیق بدهد و توجهات به کشور و ملت ما افزون شود. ان‌شاءالله بتوانیم با حمایت یکدیگر راه را برای خواست عمومی مردم انجام بدهیم.
والسلام علیکم و رحمةالله و برکاته 

شناسه خبر: 82536