معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده اعلام کرد:

8 کشور اسلامی برای توانمندسازی زنان روستایی صندوق قرض الحسنه تشکیل می دهند/ برنامه جامع توسعه امور زنان روستایی، تدوین و عملیاتی می شود

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده، در نخستین اجلاس زنان سازمان همکاری های اقتصادی هشت کشور اسلامی در حال توسعه اعلام کرد که برای تعالی و توانمندسازی زنان روستایی، یک صندوق قرض الحسنه با مشارکت این هشت کشور اسلامی ایجاد می شود.

شناسه خبر: 82529 -

دوشنبه 26 آبان 1393 - 12:57

ایران، پاکستان، اندونزی، مالزی، نیجریه، مصر، بنگلادش و ترکیه، اعضای سازمان همکاری‌های اقتصادی هشت کشور اسلامی در حال توسعه هستند.
در اجلاس تهران قرار است موضوعاتی نظیر عملکرد و برنامه های کشورها در حوزه توانمندسازی زنان روستایی، زمینه های همکاری مشترک بین کشورهای عضو در راستای توانمندسازی زنان به‌ویژه زنان روستایی و سازو کار تشکیل صندوق سبز توانمندسازی زنان روستایی مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد.
"شهیندخت مولاوردی" روز دوشنبه در این اجلاس با تشریح عملکرد و برنامه های ایران در حوزه توانمندسازی زنان روستایی گفت: برنامه جامع توسعه امور زنان روستایی، تدوین و عملیاتی می شود و در این فرایند، تعامل گسترده و جلب مشارکت ذی نفعان اصلی ضروری است.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده افزود: با توجه به شمار دستگاه های مرتبط با زنان روستایی، ضروری است تا از طریق همکاری شبکه ای، هم اندیشی و هم گرایی و هم افزایی بین دستگاهی، برنامه جامع توسعه امور زنان روستایی تدوین و عملیاتی شود.
مولاوردی گفت: طی سالهای گذشته به واسطه مجموع برنامه ها و اقدامات انجام شده از سوی دستگاه های مختلف، شاخص های آموزشی و بهداشتی در بین زنان روستایی ارتقاء یافته اما پیشرفت های مذکور به واسطه عوامل اجتماعی، اقتصادی و مسایل و مشکلات موجود در محیط های روستایی ، کیفیت زندگی زنان روستایی را آن طور که لازم و شایسته است، ارتقاء نداده است.
وی ادامه داد: با توجه به اهمیت موضوع شاخص های اقتصادی، عمده فعالیتهای دستگاه های متولی نیز با رویکرد توانمند سازی اقتصادی زنان روستایی انجام گرفته است.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده ، اجرای برنامه هایی نظیر برنامه تشکیل و حمایت از تعاونی های زنان روستایی، حمایت از صندوق های اعتباری خرد زنان روستایی و عشایری ، حمایت از توسعه مراکز کارآفرینی زنان روستایی و عشایری و برگزاری دوره های آموزشی مهارتی در بخش های صنایع دستی و کشاورزی را از جمله اقدامات و فعالیت های انجام شده در حوزه توانمند سازی زنان روستایی در ایران عنوان کرد.
مولاوردی تصریح کرد: در ارزیابی میزان تاثیر برنامه های توانمند سازی زنان روستایی بر زندگی آنان، ذکر این نکته ضروری است که لازمه ارتقاء شاخص های توسعه، تدوین برنامه جامع بر پایه مجموع عوامل تاثیرگذار و بهره گیری از تمامی امکانات و ظرفیت های موجود است.
وی گفت: معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با توجه به جایگاه ستادی خود و با هدف تحقق همکاری بین بخشی و جلب مشارکت زنان و دختران روستایی در فعالیت های فرهنگی و اجتماعی، اقداماتی را از جمله تعامل و هماهنگی با معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری از طریق برگزاری جلسات ماهانه و تهیه پیش نویس تفاهم نامه مشترک همکاری انجام داده است.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده، تشکیل کارگروه زنان روستایی عشایر و مناطق محروم با هدف استخراج نیازهای پژوهشی را از دیگر برنامه های این معاونت عنوان کرد.
اجلاس زنان سازمان همکاری های اقتصادی هشت کشور اسلامی در حال توسعه با هدف تعالی و توانمندسازی زنان بویژه زنان روستایی ، فردا نیز ادامه می یابد.

شناسه خبر: 82529

- دیدارهای داخلی

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده